Sosyopat Belirtileri için Dikkat Etmeniz Gereken 10 Özellik!

Yüksek İşlevli Sosyopat Belirtileri Neler?

Sosyopat belirtileri konusunda bilgi sahibi olmak bu tarz insanlardan uzak durmak için gerekir. Çünkü bilinmelidir ki yüksek işlevli sosyopat belirtileri taşıyan insanlar oldukça tehkelidir.

Yaşam boyunca insanlar çeşitli kişilik özelliğine sahip bireylerle ilişki kurabilir. Ancak, kurulan bu iletişim ve ilişkileri yönlendiren bazı psikolojik etkiler mevcuttur. Elbette her psikolojik tanı kişinin tehlikeli olduğu anlamına gelmez. Fakat bazı tanılarda dikkatli olmakta fayda var. Bunlardan birisi de sosyopat belirtileri taşıyan kişilerdir.

YouTube video

Peki sosyopat belirtileri nelerdir? Yüksek işlevli sosyopat belirtileri hangileri? Eğer bir sosyopatla büyük bir sorun yaşamak istemiyorsanız, belirtilerine göz atmalısınız. Çünkü sosyopat özelliklerini bilmek bir sosyopatla iletişiminizi sınırlandırmak için yardımcı olabilir. İşte sosyopat özellikleri taşıyan insan davranışları…

10 Farklı Gözlemlenen Sosyopat Belirtileri

Her psikolojik tanıda olduğu gibi sosyopat tanısı alan kişilerin de belirli bir sosyopat özellikleri bulunmaktadır. Toplum içinde kişilerin de dikkat edebileceği gibi aynı zamanda alanın uzmanları tarafından da bu özelliklere dikkat edilir. Psikiyatristlerin bu özelliklere dikkat ederek belirli testler uyguladıktan sonra tanılama yaptığı bilinmektedir.

1- Kural Tanımazlar

Kurallar toplumun belirli bir çerçevede yaşamaları, hayatı kolaylaştırması ve aynı zamanda daha güzenli bir yaşam sürmek için gereklidir. Yanlış olanı uyarmak ve doğru olanı takdir etmek amacıyla devletler tarafından belirlenir. Ancak sosyopat belirtileri incelendiğinde temel olarak bu kişilerin kurallara uymadığı görülür.

sosyopat-belirtileri

Kurallar, sosyopat kişiler için herhangi bir sözden farksızdır. Kuralların farkında olsalar bile bahsedilen bu kurallara uymak gibi bir zorundalıkları yoktur. En basit kuralları dahi es geçerler. Örneğin; trafikte kırmızı ışıkta geçmek ya da daha kötüsü insan öldürmek gibi. Yalnız basit kurallara uymayan her kişinin sosyopat olduğunu düşünmek de yanlış olur. Diğer belirtilere bakmak gerekir.

2- Karizmatik Görünüme Sahipler

Fiziksel özellikler psikolojik tanılama için çok da dikkate alınmaz. Fakat sosyopat belirtileri arasında çoğu zaman karizmatik bir görünüm bulunur. Bu görünüm sadece yakışıklılık ya da güzellik olarak adlandırılmamalı. Narsist sosyopat kişilerin çoğu zaman dış görünüme dikkat ettikleri görülür. Çevresinde dikkat çekmek ve saygı duyulması amacıyla fiziksel görünümlerini düzenler.

3- Spontan Hareket Eder

Spontan insanlar bir sonraki davranışlarını düşünerek hareket etmezler. Onlar için plan ve program oluşturmak kadar var olan programlara da ayak uydurmak oldukça zordur. Yalnız takıntılı oldukları durumlarda çok ince program yapabildikleri mevcuttur. Ancak çoğu zaman plansız hareket ettikleri görülür ve dürtüleriyle hareket ederler.

Güncel bir olaydan örnek vermek gerekirse; yüksek işlevli sosyopat belirtileri bulunan insanların cinayet işleme olasılıkları çok yüksektir. Geçtiğimiz günlerde samuray kılıcıyla sırf insan öldürme isteği bulunduğu için sokağa çıkarak cinayet işlemiş bir katil haberlerde büyük ses getirdi. Bu kişinin davranışı tam olarak sosyopat bir insanın sergileyebileceği bir davranıştır. Anlık dürtü gelişir ve sonrası düşünülmeden plansız hareket edilir.

4- Utanmak/ Suçluluk Duymak Gibi Duygulardan Yoksundur

sosyopat-belirtileri
Sosyopat Belirtileri Neler?

Antisosyal kişilik bozukluğu yani sosyopat insanlarda bazı duygular neredeyse yoktur. Bu duyguların olmaması kendilerinin toplum tarafından kabul görmeyen davranışların oluşmasında etkisi olacaktır. Utanma ya da suçluluk oluşması gibi duyguları hissetmezler. Bu yüzden cinayete karışmış bir sosyopat katilin suratında herhangi bir üzüntü göremezsiniz.

5- Profesyonel Yalan Söyler

Kronik düzeyde sosyopat belirtileri arasında yalan söylemek olmazsa olmaz bir durumdur. Sosyopatların kişilik özellikleri nelerdir diye soracak olursanız üst düzey yalan söylediklerini belirtmek gerekir. Bazen yaşamadıkları olayları bizzat yaşamışlar gibi anlatabilirler. Aynı şekilde bir hedefe ulaşmak, çevresini etkilemek gibi çeşitli amaçlara yönelik profesyonel yalanlar uygulayabilir.

6- İnsanları Manipüle Eder

Sosyopat teşhisi nasıl konur sorusuna hitaben sosyopat testi bulunur. Bu sosyopat testi uygulanırken içeriğindeki maddeler belirli özellikleri araştırmaya yöneliktir. Başlıca sosyopat özellikleri arasında insanları manipüle etmeleri bulunuyor. Çevresinde baskın karakter olmak ve insanları yönlendirmeye bayılırlar. Antisosyal kişilik bozukluğuna sahip kişiler bazen bu manipüleyi gizli gizli de yapabilir.

7- Zeka Seviyeleri Yüksektir

sosyopat-belirtileri

Sosyopat zeki midir? Neredeyse tamamının zeki olduğunu söylemek mümkün. Sosyopat belirtileri arasında kendilerinin zeka seviyelerinin yüksek oluşu bulunur. Toplumda kabul gören önemli bir üniversite bölümünden mezun olabilirler. Hatta birden fazla üniversite mezunu olmaları olasıdır. Bununla birlikte önemli bir şirkette yüksek mertebede bulunmaları da ihtimaldir.

8- Empati Duymazlar

Sosyopat nedir? Sosyopat ne demek? Sosyopat özellikleri nelerdir sorularına verilebilecek bir diğer cevap empati duygularının olmamasıdır. Bahsedilen bir psikopat / sosyopat hiçbir zaman başkalarının duygularını anlamaz hissetmez. Bu kişiler empati duymazlar. Bu yüzden sosyopatlar tehlikeli midir sorusunun cevabı çoğu zaman malesef olumlu yöndedir. Empati duymadıkları için büyük ya da küçük çevrelerine zarar verirler.

9- İletişimi Kontrollüdür

Sosyopat mıyım sorusu kişisel olarak yetersiz kalacaktır. Çünkü bir kişinin kendi kendine sosyopat tanısı koyması mümkün değil. Uzman tarafından bu tanı koyulacaktır. Uzmanların kişiler üzerinde aradığı ve incelediği konulardan birisi de kişinin iletişimidir. Çünkü yüksek işlevli sosyopat belirtileri arasında iletişimin çok iyi olması bulunur.

Adeta çevresindeki insanları yönlendirir. ‘Yılanı deliğinden çıkarmak’ değimi onlar için mümkündür. Edebi ve şiirsel konuşmaları sayesinde çevresindekileri yönlendirerek amaca hizmet ettirir. Belirli bir iş için kullanmasa dahi kontrolcü tavrını ortaya koyabilmek adına dilleri kuvvetlidir. Kendi çıkarları için iletişimini etkin bir şekilde yönlendirir.

10- Sosyopat Belirtileri| Özür Dilemezler

Özür dilemek çoğu zaman empati duyan ve yaptığı yanlışın farkında olan kişilerin sergilediği bir davranıştır. Fakat, sosyopatların empatik davranış göstermedikleri için özür dileme gibi de bir durum söz konusu olmayacaktır. Ne yaparlarsa yapsınlar ya da nasıl bir suç işleseler bile herhangi bir şekilde özür dilerim lafı ağızlarından çıkmayacaktır. Empati eksikliği bu durumun sebebidir.

sosyopat-belirtileri

Korku filmlerinin baş kahramanları çoğu zaman sosyopat ya da psikopatlar tarafından oluşur. En tehlikeli psikolojik hastalıklar ile başrolleri bu tarz kişiler alacaktır. Bu insanların dayanılmaz bir dürtüleri bulunur. Dürtülerine bağlı olarak hareket eden üst sınırdaki sosyopatlar cinayetleri ile korku filmlerine neden olur. Peki siz korku filmi izlemeye ne dersiniz?

10 En Korkunç Filmler Listesi ile Cesaretinizi Ölçmek İster Misiniz yazımıza bakarak kendinizi zorlayabilir, özellikle listede yer bazı filmlerde sosyopatları birebir görebilirsiniz.

 

 

 

Yoruma kapalı.