Kekik Suyu Zararları Hakkında Bilinmeyen 7 Bilgi!

Kekik Suyu Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Çoğu kişinin aklına gelmeyecek bir şey olan kekik suyu zararları yapılan araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur. Özellikle içeriğinde yer alan bileşenlerle insan vücudunda bazı kötü etkilere neden olabilir.

YouTube video

Kekik suyu zararı aslında her zaman ortaya çıkan bir olumsuzluk değildir. Bazı durumlarda tetikleyici olarak görev yapmaktadır. Bu nedenle kekik suyunu hepten zararlı bir şey olarak tanımlamak yanlış olur.

Kekik suyu faydalaları da elbette bulunur. Hatta kullanıcılar tarafından ilk olarak kekik suyunun faydaları nelerdir araştırması yapılır. Ancak faydası olduğu gibi yan etkileri mevcuttur.

Peki, gerçekten kekik suyu zararları var mı, kekik suyu zararları nelerdir bu soruların yanıtlarını birlikte inceleyelim.

İşte kekik suyu ne işe yarar, nasıl yapılır, nasıl kullanılır ve kekik suyu zayıflatır mı gibi soruların cevabı!

1- Kekiğin Zararları Nelerdir?

Kekik suyunun zararlarından önce ilk olarak kekiğin insan vücuduna bir zararı olup olmaması incelenmelidir. Kekik zararlı çıkarsa dolaylı olarak onla yapılan her şeyde zararlı olacaktır.

Gelişen teknoloji ile birlikte kekik üzerinde birçok araştırma yapılmıştır. Fakat herhangi bir zararına rastlanmamıştır. Aksine birçok faydası ortaya çıkmış hatta çok önemli hastalıklarda tedavi ilacı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Kekik tek başına bir zarar teşkil etmez. Fakat kekiği de diğer her besinde olduğu gibi dozunu aşarak kullanırsak maalesef pek çok zararını yaşamış oluruz. Bu nedenle mutlaka her şeyi dozunda tüketmek gerekiyor.

2- Kekik Suyunun Faydaları ve Zararları Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Geçmişten günümüze gelen kekiğin akciğerden kalbe çokça faydası bulunmaktadır. Bu faydaları sadece insan için değil diğer canlılar için geçerli olup, halen tedavilerde kullanılmakta olan eşsiz bir baharattır.

Şimdi detaylı olarak kekik suyunun faydalarına ve sonrasında zararlarına maddeler halinde bakalım:

 • Bağışıklık sistemini her türlü olumsuzluğa karşı güçlendirir.
 • Kansere karşı ve kanser oluşumunu destekleyen hücrelere kalkan olur.
 • Hücre yenilenmesinde Thymol bileşeni ile destekleyici rol üstlenir.
 • Açık yaraların temizlenmesine yardımcı olur.
 • Mide yanmasına iyi gelir.
 • Sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlar.
 • Saçta oluşan pullanma ve kuruluğa karşı ilaç görevi görür.
 • Kekik suyunu düzenli olarak tüketmek fazla kiloların verilmesine yardımcı olur.
 • Kekik suyu dişe zararları olmayıp, aksine faydası bulunmaktadır.
kekik-suyu-zararlari
Kekik Suyu Zararları Hakkında Bilinmeyen 7 Bilgi!

Faydaları sonrası kekik suyu zararları nelerdir, kekik suyu zararları var mıdır bir de bunlara bakalım:

 • Kekik suyu önerilen dozunun üstünde tüketilirse zehir görevi görür ve vücutta birçok olumsuzluğa yol açar.
 • Düzenli olarak ilaç kullananlarda bazı yan etkiler görülüp aniden kendini göstererek ortaya çıkarabilir.
 • Kronik bir hastalığı olanlar kekik suyundan uzak durmalıdır.
 • Kan basıncında düşürücü özellik göstermesi tansiyon hastalarının kekik suyu tüketimine dikkat emesi gerektiğini gösterir.
 • Kekik suyu hamilelere zararları olabilmekte olup, içeriğinde yer alan fazla vitamin ve mineral bebeğin düşmesine neden olabilir.
 • On beş yaş altı kişilerde kekik suyu tüketimi alerjen bir özellik gösterebileceği için kullanımı önerilmemektedir.
 • Kekik suyundan biraz fazla tüketildiğinde baş ağrısı, baş dönmesi ve reflünün oluşması mümkündür.

Yukarıda kekik suyu zararları ve faydaları ile ilgili birçok bilgi bulunmaktadır. Eğer sizde kekik suyu tüketiyorsanız mutlaka zararlarını dikkate alarak bilinçli olarak tüketim yapmalısınız. Aksi halde birçok kötü sonuçla karşılaşmanız mümkündür.

3- Kekik Suyu Ne Kadar İçilmeli? Kekik Suyu Zararları Oluşmaması için Ne Kadar Tüketilmeli?

kekik-suyu-zararlari

Çoğu hastalığın tedavisinde kullanılan ve tat olarak lezzetli olan kekik suyu ne kadar içilmelidir. Çoğu insanın aklında yer alan bu sorunun cevabını sizler için araştırdık ve bakalım nasıl bir sonuç ortaya çıktı.

Kekik suyu güçlü bir antioksidan ve antiseptik özelliğe sahiptir. İçeriğinde yüzlerce mineral ve vitaminin bulunması bu bitkiyi özel bir yere konulmasını sağlıyor. Doğru doz ve doğru kullanımlarında yüksek derece de faydalı olmaktadır.

Kekik suyunu haftada 1 ya da 2 kez tüketmek faydalarından yararlanmak için yeterli olmaktadır. Günde ne kadar tüketilmeli sorusu içinde bir fincan fazlasıyla bu besinden faydalanmak için yeterli olacaktır.

Kekik Suyu Zararları ve Kekik Suyunu Kimler İçemez?

Doğanın insanlara bir hediyesi olan kekik güçlü bir antibiyotik olup, bazı kişilerin belli zamanlarda içmemesi gerekir. Özellikle vücut içinde kan akışını hızlandırması ve vücut içine aşırı mineral sağlaması bazı kişiler için tehlikeli olabilmektedir.

Kekik suyunu hamilelerin içmesi düşük riskini artıracağından bu dönemde içilmemesi önerilir. Keza tansiyon hastalarının da kekik suyu içmemeleri sağlıkları için çok önemlidir. Çünkü kan basıncını artırıcı bir etki yarattığı için kekik suyundan uzak durmaları gerekir.

4- Kekik Suyu Kalbe Zararları Nelerdir?

Kekik suyu zararları insan vücuduna kontrollü kullanımlarda asla olmamaktadır. Fakat kekik suyunun kontrolsüz olarak kullanılması maalesef kötü sonuçlara neden olabilmektedir.

Kalp konusunda kekik suyunun birçok yararı bulunmakta olup, doğru ve uygun dozlarda tüketildiğinde kalp üzerinde rahatlama bile sağlamaktadır. Sadece kan basıncını artırması tansiyon hastaları için bazı zamanlar kalp ritmini de etkilemektedir. Bunun haricinde bir zararı bulunmamaktadır.

5- Kekik Çayının Faydaları ve Zararları Neler?

kekik-suyu-zararlari

Kekik çayı bin bir çeşit hastalığa deva olan bir içecektir. Özellikle demlendikten sonra kısa sürede tüketilmesi kalp-damar yollarının açılmasına kolesterolün düşmesine katkı sağlar.

Günümüzde kekik çayının herhangi bir zararından söz etmek mümkün değildir. Aksine vücut içinde hem antiseptik hem de antioksidan etkisi yaratarak çoğu hastalığı engeller. Çoğu kanser hücresinin oluşumuna karşı kalkan görevi görür.

6- Kekik Çayı Zararları ile Kekik Suyu Zararları Aynı mı?

Kekik çayı normal koşullarda herhangi bir zarara yol açmazken, bazı durumlarda olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bunların başında gebelik döneminde düşük riskini artırması, tansiyon hastalarının kullandıkları ilaçların etkisini azaltması sayılabilir. Ek olarak mide bulantısı ve ishal yapması da zararları olarak gösterilebilir.

7- Gece Yatmadan Önce Kekik Çayı İçmek Doğru mu?

Kekik çayı günün her saatinde içilebilir. Hatta gece yatmadan önce içildiğinde yağ yakımın da hızlandırıcı bir etki yapıp, uyku için rahatlatıcı bir etkisi vardır. Fakat iki fincandan fazla tüketildiğinde sindirim sorunlarına neden olur ki kekik suyu zararları arasında bu durum gösterilebilir.

kekik-suyu-zararlari

Doğal beslenme sadece organ sağlığına sebep olmaz. Hücrelerin harekete geçerek gözle görülür farkların da ortaya çıkmasını sağlar. Özellikle kadınlar tarafından cilt güzelliği için farklı doğal yollar denenir. Arı sütünün cilt ile bağlantısını daha önce duymuş muydunuz? Arı Sütünün Cilde Faydaları için Hiç Duymadığınız 7 Fayda yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

Yoruma kapalı.