Sporcu Beslenme Programı Nasıl Hazırlanır?

Sporcu beslenme programı hazırlamak, spor yapma sürecinde sağlıklı ve dengeli kilo ve kas yapılandırmasını sağlar. Bu noktada bağışıklığı destekleyici ve doğru beslenme alışkanlığı edinmek ve bu doğrultuda bir yaşam sürmek büyük öneme sahiptir. Peki, sporcu beslenmesi nasıl olmalıdır? Sporcu beslenme programı nasıl hazırlanır?

Sporcu Beslenmesi Piramidi

Sporcu beslenmesi ya da sporcu diyeti listesi hazırlanırken gün içerisinde sabit zamanlara sabit menüler hazırlamak çok doğru bir yöntem değildir. Çünkü günlük rutin hayatta, bu programların takip edilmesi oldukça güçtür. Düzenli bir hayatı olan kişiler sporcu diyeti listesi takip edebileceği gibi, bir diğer yöntem olan ve her iki koşulda da dikkat edilmesi gereken sporcu beslenmesi piramidi takip edilmelidir.

sporcu diyeti listesi

Eric Helms tarafından geliştirilen bu piramitte, aşağıdan yukarı doğru dikkat edilmesi gereken en temel gereksinimlere yer verilmektedir.

1 – Kaloriler

Sporcu Beslenme Programı - Kaloriler
Sporcu Beslenme Programı – Kaloriler

Kalori, besinlerin enerji birimlerine verilen isimdir. Her metabolizmanın kendi vücut kitle indeksine uygun kalori miktarına ihtiyacı vardır. Sporcu beslenme programı içerisinde bulundurulacak besinlerin de kişinin vücut yapısına ve egzersiz rutinine uygun şekilde planlanması gerekmektedir. Bu noktada uzman bir hekimden öneri almak doğru bir tercih olacaktır.

2 – Sporu Beslenmesi Makrolar

Sporcu Beslenme Programı - Makrolar
Sporcu Beslenme Programı – Makrolar

Makro ismi verilen besin yapı taşları aslında hepimizin aşina olduğu bir konudur. Makrolar, gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin yapı taşlarına verilen genel isimdir. Protein, karbonhidrat ve yağlar bu isimle anılır. Sporcu beslenme programı hazırlanırken, yine kişinin vücut değerlerine ve yaşam koşullarına uygun oranda makro alımı sağlanır.

3 – Mikrolar

Elma Suyu ile Zayıflayın

Mikrolar ise besinlerle alırken gram hesabı ile değil miligram hesabı ile aldığımız vitamin, mineral ya da su ihtiyacına verilen isimdir. Mikrolar tüketilirken günlük 1 porsiyon meyvede yer alan miligram usulü hesaplamalar yapılır. Örneğin 1 porsiyon elmada 4.13 mg C vitamini vardır.

4 – Besin Zamanlaması

Sporcu diyeti

Sporcu diyeti planlanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise beslenme zamanlaması aşamasıdır. Bu konuda ihtiyaç duyulan şey, egzersiz türüne ve sıklığına uygun, yine kişinin vücut gereksinimi dikkate alınarak hazırlanan öğün düzenlemesidir.

5 – Supplement Kullanımı

Supplement

Supplement, besin yolu ile çok uzun sürede alınabilecek besin maddelerinin alınan ek gıdalar ile alınabilmesini sağlayan ürünlerdir. Supplement planlaması da yine diyet programı ve menüleri kadar önemlidir. Bu noktada mutlaka uzman bir hekimden öneri alınması gereklidir.

Kolay Diyet Listesi’ne Özel Supplement İndirim Kuponunuzu Alın

L-Karnitin İndirim Kuponu
L-Karnitin İndirim Kuponu ile alışveriş yapın. Ürünlere ulaşmak için resme tıklayınız.
Pro Gainer Kilo Aldırıcılar İndirim Kuponu
Pro Gainer Kilo Aldırıcılar İndirim Kuponu ile alışveriş yapın. Ürünlere ulaşmak için resme tıklayınız.

Yoruma kapalı.