Tadelle Kilo Aldırır Mı?

Karadeniz’in bağrından çıkan fındıkların lezzetini içerisinde taşıyan Tadelle, bilinen en eski çikolatalardan biridir.

Yapımında diğer hazır gıdalara nazaran daha masum olduğunu iddia eden Tadelle, günümüzde pek çok çeşidi ile bakkalların ve marketlerin raflarını süslemektedir.

İlk çıktığı dönemlerde özellikle ikramlık küçük halleri ile beğenileri üzerine toplamıştır.

Tadelle İçeriği

Ne yediğimizi bilmeliyiz mantığı ile aldığımız ürünlerin içeriğini sorgulamadan tüketmemeliyiz.

İlk bilinen hali fındık dolgulu sütlü çikolatanın (%25) içeriğinde; Şeker, fındık %26, kakao kitlesi, süt Tozu, kakao yağı, peynir altı suyu Tozu, doğal aroma (Vanilya), genetiği değiştirilmemiş Emülgatör (Soya Lestini) bulunur.

Sütlü Çikolata Kaplamasında (%25) ise; Şeker, süt tozu, kakao kitlesi, kakao yağı, emülgatör (Soya Lestini) Genetiği değiştirilmemiş, doğal aroma (Vanilya), kakao kuru maddesi %30 bulunmaktadır.

Tadelle Diyette Tüketilebilir mi?

İçeriğini incelediğimizde bazı detaylar gözümüze çarpıyor. Kullanılan fındık oranının fazla olması bir avantajdır. Ayrıca yapay aromalar yerine doğal vanilya aroması kullanılmıştır. Şeker olarak früktoz ya da glikoz kullanılmaması çikolatanın besin değerini arttırıyor. Kakao miktarının da yüksek olması ürünün başka güzel bir özelliğidir. Emilgatör olarak genetiği değiştirilmemiş soya lestini kullanılmış olması bir nebze de olsa içimizi rahatlatıyor.

Tüm bu artı özelliklerine rağmen Tadelle kilo aldırır mı? sorusunu duyar gibi oluyoruz. 100 gramının kalori miktarı 574 olan bu ürünün yüksek oranda şeker içermesi yerken bizi düşündürecek dezavantajıdır.

Tadelle Çeşitleri ve Kalori Miktarları

Klasik fındıklı dolgulu Tadella çikolatanın bir tanesi (30 gram) 172 kaloridir. Aynı ürünün bitter çeşidi de bulunmaktadır. Fındık dolgulu bitter çikolatanın bir tanesi ise 160 kaloridir. Tadelle beyaz çikolata kaplı fındık dolgulu sütlü çikolata (30 gram) 167 kaloridir.

Tadelle ürünleri arasında çıtır çıtır gofretler de bulunmaktadır.

Sütlü çikolata kaplamalı fındık kremalı gofret bir adet (35 gram) 187 kaloridir. Beyaz çikolata kaplı süt krema dolgulu gofretin bir tanesi 180 kalori iken, bitter çikolata kaplamalı kakaolu gofretin bir tanesi ise 176 kaloridir.

Tadelle çeşitlerine baktığımızda kalori miktarları arasında bariz farklar bulunmamaktadır. Bu kadar kalorili gıdanın arasında sıyrılan bir Tadelle ürünü var ki şeker kullanılmadan üretilmiştir. Fındık dolgulu şekersiz sütlü Tadella çikolatanın bir paketi ( 20 gram) 87 kaloridir.

Tercihiniz hangi yönde olursa olsun günlük almanız gereken kalori miktarı dışına çıkmadan Tadelle çikolata yiyebilirsiniz. Bol bol hareket ederek aldığınız bu enerjiyi kullanmanız vicdanınız için rahatlatıcı olacaktır.

Yoruma kapalı.