Taş Devri Diyeti Nasıl Yapılır

Biz Türk milleti olarak ete düşkün olduğumuzdan aslında diyet fikrine pek sıcak bakmayız. Diyete başlasak bile çoğu zaman yarıda bırakırız. Lezzetsiz, tatsız, tuzsuz ve etsiz bir sofra bizim kültürümüze çok uzaktır. Aslında taş devri diyeti tam da bu yüzden yapılmıştır. Ben etsiz yapamam, etten vazgeçmem diyenler için bu en güzel diyettir. Bu diyet içinde istediğiniz kadar hatta sınırsız ete yer verebilirsiniz. Bundandır ki son yıllarda özellikle de ülkemizde önemli bir yere sahiptir ve çok kişi tarafından uygulanmaktadır.

Taş devri diyeti Ahmet Aydın tarafından hazırlanmış olup bazı yiyecekleri yasak grubuna dahil etmek gerektiğini belirtiyor. Bunlardan bazıları da kokoreç, böbrek sucuk, salam, kelle, paça, beyin, sakatat, işkembe metabolizmayı kötü etkilemesi bakımından bu diyette kullanılması tavsiye edilmez ayrıca, Ayçiçek yağı, mısır yağı, konsola yağlarını kullanmak yerine zeytinyağını tercih etmelisiniz.

Taş devri diyetinde bol bol süt içmelisiniz. Ama sütün doğal ve katkısız olması gerekir. Yakınlarda köy, mandıra ya da çiftlik varsa buralardan gidip sütün doğalını almalısınız. Böyle bir imkanınız yoksa pastörize süt içilmesi önerilir. Fakat sütün sağlıklı şartlarda işlenmiş olması gerekir. Bu diyette günde 2 tane yumurta çiğ ya da kaynatılmış olarak yenmelidir. Balık da bu diyette yer alıyor. Fakat çiftlik balığı ve tavuğu kesinlikle yasaklar listesinde yer alıyor. Tavuk köy tavuğu ise yiyebilirsiniz, balık ise yüzeyde yaşayan küçük balıklardan seçilmesi tercih ediliyor. Ayrıca taş devri diyetinde günde en az 2 litre su içilmelidir. Bunlar dışında işlenmiş gıdalar taş devri diyetinde kesinlikle yasak ve alüminyum kaplarda da yemek pişirmek kesinlikle yasak. Mikrodalga kullanılmamalı. Toprak, güveç ve cam kaplar tercih edilmelidir.

Bu Yazımızda Neler Var

Taş Devri Diyeti Listesi

Kahvaltı
2 Yumurtalı omlet
1 Parça peynir (çeşidi önemli değil)
5 Zeytin (rengi önemli değil)
1 Salatalık
1 Adet kırmızı tatlı biber
2 Tablet balık yağı

Ara Öğün
2 Ceviz

Öğlen Yemeği
1 Porsiyon dana ciğeri
2 Adet brokoli
1 Adet brüksel lahanası
1 Adet kırmızı tatlı biber
2 Tablet balık yağı

Ara Öğün
2 Ceviz

Akşam Yemeği

1 Porsiyon kuş başı dana eti
2 Adet brokoli
2 Adet brüksel lahanası
1 Adet kırmızı tatlı biber
1 Adet domates
1 Kase yoğurt.
1 Adet mandalina (mevsimindeyse)
2 Tablet balık yağı

Ara Öğün
2 Ceviz

BAKINIZ: Mandalina Diyeti

Yoruma kapalı.