Uno Nasıl Oynanır | Kolay anlatım ile Uno Oyun Kuralları

UNO Kuralları Nelerdir?

Uno nasıl oynanır? En eğlenceli kağıt oyunları arasında yer alan Uno kuralları nelerdir? Uno el değiştirme kartı hangisidir?

Uno nasıl oynanır merak ediyor musunuz? En sevilen ve en eğlenceli kağıt oyunları arasında bulunan Uno kuralları aslında oldukça basit. Siz de Uno kuralları nelerdir öğrenerek hemen keyifli vakit geçirmeye başlayabilirsiniz. İşte, son yılların en sevilen oyunu UNO nasıl oynanır kolay anlatım hakkında gerekli bilgiler…

UNO Oyunu Nedir ?

UNO nasıl oynanır 2 kişilik ya da daha fazla kişi ile oynanabilen bir kart oyunudur. Uno oyun kuralları oldukça basittir ve bu nedenle 6 yaş itibari ile herkes tarafından oynanabilir. Çocukların da oynayabileceği kart oyunu olması dışında yetişkinler de bu oyun sayesinde oldukça keyifli zaman geçirebilir.

Günümüzde UNO kart oyunu online olarak da oynanabilir durumdadır. İster kartlarla olsun ister online olarak olsun UNO nasıl oynanır sorusunun yanıtı aynıdır, UNO kuralları iki şekilde de aynıdır.

Uno Nasıl Oynanır
UNO Nasıl Oynanır

Eğlenceli Kağıt Oyunu UNO Nasıl Oynanır ?

UNO nasıl oynanır, UNO kuralları nelerdir sorusunun yanıtı özellikle pandemi kısıtlamaları nedeniyle çok araştırılır olmuştu. Evde, arkadaş ortamında, aile ile birlikte keyifli vakit geçirmek isteyenler bu dönemde bu oyunu keşfetti ve yaygınlık kazandı. Peki, UNO nasıl oynanır?

 • UNO oyunu temelinde; kişilerin elindeki kartları bitirmesi hedeflenir. Elindeki kartları bitiren oyunun galibidir. Her bir oyun turunda kartlarını ilk önce bitiren, rakiplerin elinde kalan kartların toplam puanı kadar puan kazanır. Toplam 500 puana ulaşan kişi de kazanan olur.
 • UNO oyununda kart dağıtımı gerçekleştirildikten sonra, kartı dağıtan kişinin sol tarafındaki oyuncunun devam etmesiyle oyun başlar. Oyun sırası gelen kişilerin, ıskarta destesinin en üstündeki kartla eşleştirme gerçekleştirmesi gerekir. Yapılacak olan eşleştirmeler; kartın rengine, sembolüne ya da sayısına göre olabilir.
 • UNO nasıl oynanır? Örneğin; ıskarta destesinin üzerindeki kart eğer sarı 5 ise; sırası gelen UNO oyuncusu herhangi bir sarı kart veya farklı renkte 5’li kart atmalıdır. Bununla birlikte eğer bir oyuncunun elinde joker kartı varsa bunu da atabilir.
 • Eğer sırası gelen oyuncunun elinde kart, ıskarta destesi ile eşleşmiyorsa çekme destesinden bir kart çeker. Eğer çektiği kart, ıskarta ise eşleşiyorsa atabilir. Eğer eşleşmiyorsa sıra diğer oyuncuya geçer.
 • Sırası gelen oyuncu, elinde ıskarta ile eşleşen bir kart olduğu halde onu atmamayı da tercih edebilir. Ancak bu durumda yine çekme destesinden bir kart seçilmelidir. Eğer çekme destesinden alına kart, ıskarta ile eşleşiyorsa atılabilir. Bunun dışında herhangi bir kart atılamaz.

Kartlar arasındaki sembol olan kartlar, hareket kartlarıdır. Hareket kartlarının ne anlam taşıdığını öğrenmek için Uno Özel Kart Özellikleri başlığımıza bakınız. Peki, UNO nasıl oynanır? UNO kuralları nelerdir?

UNO Oyununda Kartlar Nasıl Dağıtılır ?

Uno Nasıl Oynanır

UNO 7 ve 0 kuralı nedir? UNO kuralları çerçevesinde öncelikle her bir oyuncu bir kağıt çeker ve en yüksek sayıyı çeken kişi, kartları dağıtır. Bu aşamada üzerinde sayı olan değil, sembol olan kartların ‘’0’’ olduğu unutulmamalıdır.

En yüksek sayıyı çekerek kartları dağıtan kişi, kartları iyice karıştırır ve her bir oyuncuya 7’şer adet kart verir. Daha sonrasında çekme destesi kağıtların üzerindeki kağıt açılır ve ortaya konur. Böylelikle ıskarta destesi oluşmaya başlar.

UNO Özel Kart Özellikleri Nelerdir ?

UNO nasıl oynanır öğrenmek için mutlaka hareket kartlarının fonksiyonları yani üzerinde sembol bulunan özel kartların özellikleri öğrenilmelidir. UNO özel kartları ve anlamları şu şekildedir:

1- 2 Kart Çek Kartı Nedir?

2 Kart Çek kartı oynandığında; sonraki oyuncu 2 tane kart çeker ve o el oyun oynayamaz. 2 Kart Çek kartı ile UNO nasıl oynanır? Yalnızca aynı renkteki veya başka 2 Kart Al kartının eşleşmesi durumunda oynanabilir. 2 Kart Çek kartı oyunun başlangıcında ortaya açılmış olursa bu UNO kuralları aynen uygulanır.

2- Atla Kartı Nedir ?

UNO nasıl oynanır? Atla kartı oynandığı zaman Uno kuralları gereğince; bir sonraki oyuncu atlanmış olur yani o oyuncu, o elde oynayamaz. Atla kartı, yalnızca aynı renk veya başka renkteki Atla kartının eşleşmesiyle oynanabilir.

Eğer Atla kartı oyunun başında açılırsa; kart dağıtan kişinin sol tarafında yer alan oyuncu o el oynayamaz ve onun solundakinden oyuna başlanır.

3- Yön Değiştir Kartı Nedir ? UNO Nasıl Oynanır?

Yön değiştir kartı oynandığında, oyunun oynarken ki yönü değişir. Yani soldan sağa ise sağdan sola doğru oyun oynanır. Yön değiştir kartı yalnızca aynı renkteki veya başka bir yön değiştir kartı ile eşleşebilir.

Eğer Yön değiştir kartı, oyun başladığında açılır ise; kartları dağıtan kişi ilk olarak oyunu başlatır ve bu oyuncunun solundaki kişiden oyun devam eder.

Uno Nasıl Oynanır

4- 4 Kart Çek ve Joker Kartı Nedir ?

UNO nasıl oynanır? 4 Kart Çek ve Joker kartı oynandığında; oyunda devam edilecek olan kartın rengi, oyuncu tarafından belirlenir. Ayrıca bu kartı oynayan kişinin sonrasındaki oyuncu, kart çekme destesinden 4 tane kart çekmek durumundadır ve o el oynayamaz.

Ayrıca 4 kart çek ve Joker kartı sadece ve sadece oyuncunun elindeki ıskarta destesinde, renge uyumlu bir kart yoksa oynanabilir. 4 kart çek ve joker kartı, oyunun başında açılmış ise kartın desteye geri konması ve yeni bir kart çekilmesi gerekmektedir.

UNO Oyunu 4 Kart Çek ve Joker Kartı ile İlgili Uyarı! UNO Nasıl Oynanır?

UNO nasıl oynanır? UNO kuralları nelerdir? Eğer oyun esnasında 4 kart çek ve joker kartının oynanması ile ilgili bir oyuncunun kural dışı hareket ettiğini düşünüyorsanız; itiraz edebilirsiniz. Örneğin; oyuncunun elinde uygun renk olmasına rağmen bu kartı attığını düşünüyorsanız itiraz edebilirsiniz.

Bu durumda oyuncu, elindeki kağıtları göstermek durumundadır. İtiraz sonucunda gerçekten oyuncu kural dışına çıkmış ise kart çekme destesinden 4 kart çekmekle cezalandırılır. Eğer kural dışı bir durum yoksa ceza olarak itiraz eden kişi kart çekme destesinde 6 kart çekmek durumundadır. Peki joker kartı ile UNO nasıl oynanır?

Uno Nasıl Oynanır

5- Joker Kartı Nedir ?

UNO kuralları dahilinde UNO nasıl oynanır?, Joker kartı oynayan kişi, oyuna devam edilecek kartın rengini belirler. Uno oyuncusunun elinde oynayabileceği; eşleşen bir kart olsa da isterse oyuna Jokerle devam edebilir.

Eğer oyun başladığında ortaya açılan kart Joker ise; kart dağıtan kişinin solundaki oyuncu oyunun oynanacağı kartın rengini belirler.

6- Elleri Karıştır Kartı Nedir ?

UNO oyunu özel kartlarından biri; Özel Joker kartıdır. Peki bu özel kart ile UNO nasıl oynanır? Bu kart oynandığında oyuncu, her oyuncunun kartlarının hepsini toplar. Kartlar karıştırılır ve soldaki kişiden başlanarak kartlar yeniden dağıtılır. Kartlar bitene kadar kart dağıtımı yapılır. Bu durumda bazı oyuncularda fazla, bazı oyuncularda az kart olması normaldir.

Daha sonra oyun kalan yönde devam eder. Elleri Karıştır Kartı aynı zamanda joker kartı olduğu için kartı oynayan kişi, oyuna devam edilecek kart rengini de belirler. Eğer ki Elleri Karıştır Kartı oyunun en başında açılmış ise; kart dağıtan oyuncunun solunda yer alan oyuncu kart rengini belirler.

7- Özel Joker Kartı Nedir ? UNO Nasıl Oynanır?

En çok Uno oyunu özel kartlarından biri Özel Joker kartıdır peki bu kartla UNO nasıl oynanır? Uno özel joker kartı üzerine istenilen herhangi bir kural, oyun kuralı olarak yazılır. Kuralın ne olacağı önemsizdir ancak tüm oyuncuların bu UNO kurallarını kabul etmesi gerekir.

Ancak oyunun başlamasından önce bu kartlardan kaç tanesinin oyuna dahil edileceği belirlenir. İstenirse bir tanesi, istenirse de hepsi konabilir. Oyuncuların elinde oynayabilecekleri eşleşen bir kart olsa bile Özel Joker kartı kullanılabilir. Ayrıca oyunun devam edilecek rengi de belirlenir.

Uno Nasıl Oynanır

Eğer Uno özel joker kartı oyunun başlangıcında açılmış ise UNO nasıl oynanır? Kart dağıtan kişinin solunda bulunan oyuncu oyun rengini seçer. Kart üzerine yazılan kural daha sonra başka oyunlarda değiştirilmek üzere silinir. Peki, Burger King UNO nasıl oynanır?

UNO Oyunu Nasıl Kazanılır | UNO Oyunu Nasıl Bitirilir ?

Uno nasıl oynanır kuralları gereğince nasıl bitirilir?. Oyunda sondan bir önceki kart oynandığında her oyuncu, diğer oyunculara elinde sadece bir kart kaldığını belirtmek adına UNO demelidir. Eğer UNO denmez ise ve söylenmeden diğer oyuncu hamle yaparsa; elinde bir kart kalan kişi kart çekme destesinden 2 kart çekmek durumundadır.

Eğer ki elinde tek kart kalan kişi UNO demişse sırası yeniden geldiğinde elindeki kart bitmişse; oyun biter. Ve puanlamaya geçilir. 500 puana ilk ulaşan oyuncu, UNO kuralları gereği oyunun galibi olur.

UNO Puanlama Nasıl Yapılır ? UNO Nasıl Oynanır?

UNO nasıl oynanır? UNO özel kartla biter mi? Elindeki kartlar biten kişi kazanır ve diğer oyuncuların elindeki kartların toplam puanı kadar puan kazanır. Uno kartlarına göre Uno puanlama şu şekilde yapılır:

 • 4 Kart Çek ve Joker kartı: 50 puan
 • Joker: 50 puan
 • Özel Joker kart: 40 puan
 • Elleri Karıştır kartı: 40 puan
 • Yön Değiştir kartı: 20 puan
 • Atla kartı: 20 puan
 • 2 Kart Çek kartı: 20 puan
 • Üstünde sayı yazılı 0-9 arasındaki kartlar: kartın kendi sayıları

YouTube video

UNO Puanlama Alternatifi

Uno puanlama yukarıda anlatıldığı gibi gerçekleştirilir fakat alternatif bir Uno puanlama yöntemi daha vardır. Buna göre; her tur sonunda her oyuncunun elinde kalan puanları yazmaktır. Böylelikle; her bir Uno oyuncusu 500 puana ulaştığında; en az puana sahip olan kişi oyunun galibi olmuş olur.

Arkadaşlarınızla güzel bir UNO oyunu oynadıktan sonra geceyi bir film ile noktalamak isterseniz En iyi dövüş filmleri listesi konulu yazımıza göz atmalısınız.

Yoruma kapalı.