Vegan Diyeti Nedir?

Vegan Nedir ? Veganlar Ne Yer ?

Hayvansal gıdaların kullanılmadığı, hayvansal gıdalarda bulunan proteinlerin bitkisel gıdalardan alınmasına dayanan beslenme seklidir. Özellikle bol protein içeren bitkisel gıdalar tercih edilmelidir.

Vegan Diyeti Nasıl Yapılır?

Vegan diyetinde günlük kalori alımı 1400 dür. Özellikle belirli bir diyet listesi yoktur. Kalori hesaplamasını dikkatli bir şekilde yaparak özel diyet listeleri oluşturulabilir.
Vegan diyetinde yenilecek gıdaların pişirilmesi yöntemi çok önemlidir. Genel olarak çiğ sebzeler tüketilir. Pişmiş yiyecek tüketmek isteyenler düşük ısıda ve uzun süre pişirerek yenilmelidir. Yiyecekleri düşük ısıda uzun süre pişirmek içeriğindeki yararlı maddelerin özelliğini korumasını sağlamaktadır.
Karbonhidrat miktarı yüksek  ve şekerli gıdalardan uzak durmak vegan diyetinde esastır.

Vegan Diyet Listesi

Vegan diyeti 4 öğün beslenmeyi esas alir. 3 ana öğün ve 1 ara öğünden  oluşur. Ana öğünlerde doyurucu besinler tercih edilmelidir. Yumurta ile kahvaltı yapılabilir. Öğle yemeğinde çorba yenilebilir, akşam yemeğinde ise sebze yemeği yenilebilir.
Ara öğünde 150 kalori aşılmamalıdır. Hafif atıştırmalıklar alınabilir.
Vegan diyeti 22 gün aralıksız uygulanmalıdır.

Vegan Diyetinde Yenebilecek Besinler

Vegan diyetinde yenilebilecek serbest gıdalar, çiğ kuruyemişler, baklagiller, meyveler, sebzeler, yeşillikler, tahillar olarak sayılabilir. Eğer süt ürünleri ile vegan diyeti yapılacaksa peynir, süt ve yoğurt yenilebilir. Kırmızı et tüketmeyen veganlar balık ve tavuk yiyebilirler. Ayrıca vegan diyetinde yeşil çayın önemi büyüktür. Yeşil çay bir çok diyette olduğu gibi burada da kilo verdirme özelliğine sahiptir. Sabah kahvaltıda ve akşam yemekten sonra birer fincan alınmalıdır.

Vegan Diyeti ile Kaç Kilo Verilir?

Vegan diyeti 22 gün aralıksız uygulandığında 8 ila 10 kg verildiği izlenmiştir. İlk hafta 2 ila 3 kilo arasında değişen kilo kaybı görülmüş olup sonraki haftalarda daha az kilolar verildiği görülmüştür.

Vegan Diyeti Kaç Gün Yapılır?

Vegan diyetinde diyet programının uygulanma suresinde aslında belli bir sınır yoktur. Ancak sık görülen uygulama 21 gün veya 22 Günlük programlardır.
Vegan beslenmek yaşam tarzı haline getirilirse ciddi kilolar verilebilir. Bu nedenle sadece kilo vermek için kullanılmalıdır. İstenilen kiloya ulaşıldığında diyet bırakılmalıdır.
Her diyette olduğu gibi diyete başlamadan önce doktora danışılmalı ve vücudun vegan diyetine uygun olup olmadığı belirlenmelidir.

Yoruma kapalı.