Vitamin ve Mineral Zengini Karnabahar

Kış sebzelerinden olan karnabahar turpgiller familyasından gelmektedir. Seveni ne kadar az olsa da faydaları oldukça fazladır. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgesinde yetişen karnabahar folik asit açısından oldukça zengindir. Lif oranı yüksek, potasyum zengini olan karnabahar aynı zamanda kalorisi oldukça düşük olan bir sebzedir. Özellikle kış günleri için hazırlanan diyet listelerinde oldukça önemli bir besin olarak yerini almaktadır. Karnabahar her ne kadar pişerkenki kokusundan ötürü sevilmese de çeşitli şekillerde oldukça lezzetli hale getirilebilmektedir.

Karnabahar Kaç Kalori

Diyet yapanların karnabahar hakkında merak ettiği en önemli soru ise tabi ki karnabahar kaç kalori sorusudur. Karnabahar içerdikleri bakımından bir o kadar faydalı fakat kalori bakımından da oldukça fakirdir. Yüz gram karnabahar yaklaşık yirmi beş kalori içermektedir. Karnabahar lifli, yapısı sayesinde kolesterolü dengede tutar ve kalp sağlığı için oldukça koruyucudur. İçerdiği yüksek miktarda kalsiyum sayesinde kemikler için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Vücuttaki toksinleri atmaya yarayan karnabahar vücuttaki sıvıyı dengeleyerek kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgesinde yetişen karnabahar folik asit açısından oldukça zengindir.

Farklı Tariflerle Sağlıklı Lezzetler Mümkün

Karnabahar c vitamini içermektedir ve c vitamini yağ yakıcı bir vitamindir bu yüzden karnabahar zayıflamak için gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Karnabahar kaç kalori diye araştırma yapmadan tüketebileceğiniz bir besin olmasının yanı sıra tüketmek için haşlamadan salataya, karnabahar kısırından fırında karnabahara kadar birçok alternatifinizde bulunmaktadır. Karnabahar yüksek miktarda demir içermektedir yani demir eksikliği yaşayanların bu besini tüketmesi eksiklikten kaynaklı belirtileri yok edecek ve iştah açılmasının önüne geçecektir. Bu yüzden karnabahar sağlıklı beslenmek isteyenler için bulunmaz bir nimettir.

Karnabahar yüksek miktarda demir içermektedir yani demir eksikliği yaşayanların bu besini tüketmesi eksiklikten kaynaklı belirtileri yok edecek ve iştah açılmasının önüne geçecektir. Bu yüzden karnabahar sağlıklı beslenmek isteyenler için bulunmaz bir nimettir.

Pişirme Şekline Dikkat

Kemiklere iyi gelen kalsiyum içermesi sayesinde metabolizma hızını arttıran karnabahar yağ yakımınıda hızlandırmaktadır. Karnabahar kaç kalori diye araştıranlar kalorisinin az olmasından yola çıkarak sağlıklı besin olmadığı görüşünde olabilirler lakin vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Karnabahar tüketmek elbette sağlıklı yaşam için önemlidir ancak tüketilen ürünün pişme şekli çok önemlidir.  Kızarmış karnabahar yerine haşlanmış ya da yemek yapılmış karnabahar tercih etmek daha faydalı olacaktır.

Karnabahar tüketmek elbette sağlıklı yaşam için önemlidir ancak tüketilen ürünün pişme şekli çok önemlidir.  Kızarmış karnabahar yerine haşlanmış ya da yemek yapılmış karnabahar tercih etmek daha faydalı olacaktır

Yoruma kapalı.