YAZ ÖNCESİ KETOJENİK DİYET

KISA SÜRELİ ŞOK DİYET KETOJENİK DİYET

Yaz ayları yaklaştığında artan kilolara çare arayışları başlar. Bu süreçte tek çıkış yolu diyetler olarak görülür. Fakat diyet yapmak değil, doğru diyet yapmak bizleri başarıya götürür. Doğru diyet vücuttan lif ve kas oranı eksilmeden ödem ve yağların atılmasıyla gerçekleşir.

Sizin için doğru olabilecek diyetlerden biriside ketojenik diyettir. Ketojenik diyet yağ ve protein alımını arttırarak karbonhidrat alımını en aza indirgemeye çalışır. Bu diyette asıl amaç vücudumuza giren karbonhidratları azaltarak enerjiye ihtiyaç duyulduğunda vücuttaki yağların yakılmasını sağlamaktır. Vücuttaki yağlar atıldığında daha sağlıklı bir birey olmaya başlarız.

Ketojenik diyet sadece zayıflamak için değil, aynı zamanda bazı hastalıkların tedavi sürecinde de destek amaçlı kullanılmaktadır.

Peki, ketojenik diyet uygulanmaya başlarken ne yenilmelidir? Ne yenilmemelidir?

Karbonhidrat grubunda yer alan ekmek, pirinç, makarna, şekerli ve şeker şurubu içecekler, meyveler, kök sebzeler, mısır şurubu gibi gıdalar tüketilmemelidir. Bu gıdaların yerine balık, tereyağı, zeytinyağı, kuruyemiş, süt ve süt ürünleri, et ve yumurta gibi protein içeriği yüksek gıdalar tüketilmelidir. Ketojenik diyet sadece zayıflamak için değil, aynı zamanda bazı hastalıkların tedavi sürecinde de destek amaçlı kullanılmaktadır.

Bu hastalıklardan bazıları epilepsi, Alzheimer, mide ekşimesi, yüksek tansiyon şeklindedir. Proteinlerin kanser hücrelerinin büyümesini engellediği için kanser hastalarına da önerilmektedir. Fakat kansere kesin çözüm değildir. Ketojenik diyete başlayan epilepsi hastalarının nöbet sayılarında ise azalma olmuştur.

Hiçbir diyette önerilmeyen kızartmalar tabi ki ketojenik diyette de önerilmiyor. Sebzeleri kızartarak değil haşlayarak tüketmemiz önerilmektedir.

Diyet süresi boyunca nelere dikkat edilmelidir?

Yağ tüketimi enerji artışı sağladığı için olmalı dedik. Fakat tercih edilen yağlar bitkisel yağlar, fındık yağı, zeytinyağı şeklinde olmalıdır. Hiçbir diyette önerilmeyen kızartmalar tabi ki ketojenik diyette de önerilmiyor. Sebzeleri kızartarak değil haşlayarak tüketmemiz önerilmektedir.

Bol bol su içmeyi de ihmal etmemelisiniz. Proteinler faydalı diyerek bilinçsiz bir şekilde tüketmeyin. Daha kontrollü ve dengeli kullanmaya çalışın. Bu diyeti kafanıza göre uygulamamalı, mutlaka bir uzman tarafından değerleriniz diyeti yapmaya uygun olduğunu teyit edin.

Yoruma kapalı.