Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Yeşil çay; camellia sinensis yapraklarından üretilen ve siyah çay gibi oksijenle değil, oksijensiz kurutularak elde edilen antioksidan etkisi yüksek bir bitkidir. Diyet için verilen programlara mutlaka dahil edilen bu faydalı bitki, çok etkin bir yağ yakıcıdır. Yemeklerden önce ve sonra içilen bir fincan yeşil çay; yağ yakımını hızlandırmakla birlikte, bir çok özelliği ile de fayda sağlamaktadır. Yeşil çay; içindeki C Vitamini ile vücut direncini artırır, grip gibi enfeksiyon hastalıklarından korur. Kan şekerini ve tansiyonu yükseltir. Antioksidan içerir ve yaşlanmayı geciktirir.

yesil-cay-zayiflatir-mi-1

Yeşil çayı, günlük olarak 2-3 fincan tüketmek yapılan diyette de daha hızlı yağ yakımı sağlaması açısından etkilidir. Obezite hastalarında da, yağ yakma özelliği, klinik deneylerle de kanıtlanmış durumdadır. Kilo vermek için bir programınız varsa; bu programa yeşil çayı da eklemek, hem sizi dinç tutacak hem de yağ yakarak zayıflamanız da büyük rol oynayacaktır. Çin’ de yaygın olarak kullanılan bu bitki, Çinlilere bakınca yağ yakma konusunda hem fikir olmamızı sağlıyor.

Her bitkisel gıda da olduğu gibi yeşil çayın da yan etkileri olabilir. Yağ yakma özelliği dışındaki tüm etken maddeleri, kişiden kişiye farklı etkileşimler gösterebilir; bu yüzden kullanırken doktorunuza danışmak önemlidir.
Yeşil çayı, yemeklerden önce 2 veya 3 fincan ölçüsünde, bir tatlı kaşığı kaynar suyun içinde ağzı kapalı olarak 3-4 dakika demlemeyle kullanmak yeterlidir. Fazla kullanımı, sindirim sisteminizin daha fazla çalışmasına yol açacaktır.

Yeşil çay nasıl demlenir?
– Yeşil çayı yaparken kaynatmayın, bardağa koyduğunuz yeşil çayın üzerine su dökerek demleyin.
– Yeşil çayı demlerken 2 dakikadan az 6 dakikadan fazla demlememeniz gerekiyor.
– Toz şeklinde bulunan yeşil çaylar yerine yaprak olarak satılanları tercih edebilirsiniz.
– Bir büyük bardak için 1 – 2 kaşık yeşil çay koyabilirsiniz.

Yoruma kapalı.