Zayıflamak İstiyorum Ne Yapabilirim?

Kısa sürede kilo verebilmek ve verilen kiloyu tekrar geri almadan korumak için kendi vücudunuza uygun bir diyet programı belirleyin. Herhangi bir hastalığınız ya da besinlere karşı alerjinizin olup olmadığı, vermek istediğiniz kilo miktarı ve yaşınıza göre en uygun diyet programını tespit edin. Diyet yaparken yaşanılan en büyük sorun diyet listesine bağlı kalabilmektir. Diyet listenizde ufal tefek değişiklikler yapılabilir. Ancak kalorisi yüksek besinlerin listeye eklenmesi halinde diyetiniz fayda göstermez.

Not Defteri Kullanın
Vermek istediğiniz kilo miktarını ve vermeyi planladığınız süreyi not defterinize yazmak sizi daha fazla motive edecektir. Gün gün yaşadığınız değişimi not defterinize yazın. Yedikleriniz, atladığınız öğünleri ve günde kaç dakika egzersiz yaptığınızı not edin. Böylece yapılan yanlışları daha net görebilirsiniz.

Hazır Besinler Tüketmeyin
Dışarıda satılan aperatif yiyecekler veya lokanta yediğiniz bir porsiyon yemek size yakılması zor yüksek kalori almanıza yol açar. Özellikle çalışan kişiler dışarıda yedikleri için daha kolay kilo alabiliyor. Evde hazırlayacağınız yemekleri iş yerinize götürebilir öğle molalarında yiyerek daha kolay kilo verebilirsiniz.

Günlük Aldığınız Kalori Miktarını Hesaplayın
Diyet yaparken günlük en fazla 2000 kalori alınması idealdir. Yediğiniz besinlerin kaç kalori olduğunu bilirseniz bu sınırı aşmadan günü tamamlayabilirsiniz. Günlük kalori ihtiyacınız yaşam biçiminize göre belirlenir. Sürekli masa başında çalışan hareketsiz bir yaşamı olan kişiler daha az kaloriye ihtiyaç duyarken sporcular ve ağır işlerde çalışan kişiler daha fazla kalori almaları gereklidir. Kendi yaşam biçiminizi göz önünde bulundurarak aldığınız kalorinin yaktığınız kaloriden her zaman daha az olmasına özen gösterin.

Yaşamınızı Hareketlendirin
Kilo alımını tetikleyen faktörlerden birisi de hareketsiz yaşamdır. Alınan kalorilerin yakılması için mutlaka hareket etmeniz gereklidir. Yoğun iş yaşamından spor yapmaya vakit bulamayanlar eve yürüyerek gidebilir. Akşamları yatmadan önce 30 dakikalık tempolu yürüyüş ile kolayca kilo verebilirsiniz. Haftada en az 150 dakika spor yapılması gerektiğini belirten uzmanlar yürüyüş, koşu, ip atlama, bisiklete binme, yüzme, trekking, fitness, yoga, plates ya da evinizde yapacağınız basit egzersizler ile yaşamınızı hareketlendirmelisiniz. Ayrıca meditasyon yaparak kendinizi motive edebilir ve diyet programına daha kolay uyabilirsiniz.

Yatmadan Önce Bir Şey Yemeyin
Gece yatmadan önce yenilen yemekler ya da atıştırmalıklar uykuda vücudunuzda yakılamadığı için yağa dönüşür. Kilo verebilmeyi kolaylaştıran yollardan birisi akşam yemeğinizi erken yemenizdir. Akşam yemeğini en geç 19:00’da yemiş olmalısınız. Bu saatten sonra ancak bitki çayı, ılık bir bardak süt ya da bir adet meyve yenilebilir. Ancak yatmadan 2 saat öncesinde hiçbir şey yememeye özen gösterin.

Sabahları Bir Bardak Su İçin
Gece boyunca dinlenen iç organlarınızı canlandırmak ve güne enerjik başlamak için uyanır uyanmaz bir bardak su içilmelidir. Dilerseniz suyunuza yarım limon suyu, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi, bal, nane yaprağı ve tarçın ekleyerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Yoruma kapalı.