Zerdeçal Zayıflatır Mı?

Zerdeçalın Faydaları

Hint safranı olarak bilinen zerdeçal birçok değerli vitamin ve mineralleri içeren önemli bir bitkidir. Bitkinin kök kısmından elde edilen zerdeçal tozu yemeklerde baharat olarak kullanılırken zayıflamaya yardımcı olarak zerdeçal çayı da yapılabilir. B6, C vitamini ile demir, potasyum ve manganez minerali içeren zerdeçal serbest radikalleri yok eden antioksidan özelliğe sahiptir. Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayan bu bitki ile kanseri önleyebilirsiniz. Antienflamatuar özelliğe sahip olan zerdeçal romatizma ve eklem ağrılarını geçirir, iltihabı kurutur, kolan, prostat ve cilt kanserini önler. Antiseptik ve antibakteriyel özellikteki maddeleri içerdiğinden gribe karşı sizi korur, yaraların daha çabuk geçmesini sağlar.

Zerdeçalın Zayıflamaya Etkisi

İçerisinde 300’den fazla antioksidan madde içeren zerdeçal zayıflatıcı etkisini ile de bilinir. Kilo kaybederken bağışıklığınızı güçlü tutan bu bitki düzenli kullanıldığında ciddi kilo kaybı sağlar. Metabolik oranı arttırarak sindirim sisteminizi güçlendirir ve yediklerinizin daha kolay hazmedilmesini sağlar. Yemeklerden sonra midede şişlik, ağrı ve gaz sorunu yaşamanızı engeller. Kan enfeksiyonuna neden olan toksinleri vücuttan atarak kanı temizler ve kan dolaşımını düzenleyerek bütün organlara kanın ulaşmasını sağlar.

Hücreleri yenileyen zerdeçal antioksidan özelliği ile deride sarkmaları önler. Metabolizmanızı hızlandırır ve yağ yakma sürecini başlatır. Vücuttan yağları yakarak atar ve yağ oluşumunu önler. Özellikle diyabet hastalarının mutlaka kullanması gereken zerdeçal tip 2 diyabeti önler. Ani tatlı krizlerini önlemek ve açlığınızı bastırmak için toz zerdeçalı koklayabilirsiniz. Kokusu iştah kapatıcı özellikte olduğu için daha az yemek yemenize yardımcı olur. Özellikle son yıllarda obezite hastalarına zerdeçal tabletleri verilmektedir. Kolesterolü ve tansiyonu dengeler. Yoğurt ve süt gibi besinlerle karıştırılarak yenilebilir. Yemeklerde baharat olarak kullanabileceğiniz zerdeçal ödem oluşumunu önler.

Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

Zerdeçal Çayı

2 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyip demleyin. İçine bal ya da limon koyarak günde 2 bardak zerdeçal çayı içerek haftada 3-4 kilo vermek mümkün. Metabolizmayı hızlandıran zerdeçal çayını sabahları aç karnına içmeniz çok daha faydalıdır.

Zerdeçallı Yoğurt

Birer çay kaşığı zerdeçal, zencefil ve toz tarçını yağsız yoğurdun içine koyarak ara öğünlerde tüketebilirsiniz.

Zerdeçallı Süt

Bir bardak yağsız sütün içine bir çay kaşığı zerdeçal ve bal ekleyip karıştırın. Gece yatmadan önce içeceğiniz bir bardak bu karışım gece boyu uykuda metabolizma hızınızın yavaşlamasını önleyecek ve uykuda da yağ yakmaya devam edeceksiniz.

Zerdeçal Kapsülü

Zerdeçalı yiyemeyenler için kapsül halinde satılmaktadır. Günde en fazla 3 tane kapsül içilebilir. Bölgesel yağlamayı önleyen bu kapsül ile zayıflayabilirsiniz.

Zerdeçalın Yan Etkisi Var Mı?

Aşırı dozda kullanılmadığı takdirde zararlı değildir. Ancak günlük kullanım miktarını 1 tatlı kaşığını geçtiğinde kalp çarpıntısı, midede kramp ve gaz, kusma gibi sorunlara neden olabilir. Ameliyatlı hastalar, hamileler ve emziren anneler dikkatli kullanmalıdır. Ayrıca aspirin ile birlikte kesinlikle kullanılmamalıdır.

Yoruma kapalı.