1 Ayda 20 Kilo Verdiren Sıvı Diyeti

Sıvı Diyetinde Öğünlerde Neler Yenir?

Ani Kilo Kayıpları Sağlıklı Değildir

Günümüzde birçok kişi kısa sürede daha fazla kilo verebilmek için sağlığını tehlikeye atıyor. Sıvı diyeti ile 1 ayda 20 kilo verilebilir. Ancak uzun süre sadece sulu besinlerle beslenmek kas kaybına neden olduğu için sağlığınızı ciddi olarak tehlikeye atmış olursunuz. Vücutta kas kaybının yaşanması kişinin kendisini güçsüz ve halsiz hissetmesine, demir eksikliğine, adet düzensizliği, saç dökülmesi, tırnak kırılmaları ve cilt sorunlarına, karaciğer ve böbrek yetersizliği, dikkat dağınıklığı, öğrenme güçlüğü, hafıza kaybı, unutkanlık, depresyon gibi birçok soruna yol açar.

Sıvı Diyetinde Öğünlerde Neler Yenir?

Öğünlerde domates, şehriyeli tavuk ya da mercimek çorbası tüketilebilir. Ara öğünlerde ise ayran ve taze sıkılmış meyve suyu tüketilir. Sabahları bir bardak ılık suyun içerisine bir limonun suyunu sıkabilirsiniz. Bazı günler suyun içerisine elma sirkesi ve çubuk tarçın ekleyebilirsiniz. Metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olan bu besin aynı zamanda sizi uzun süre tok tutar. Diyetin sınırsız meyve suyu tüketimine izin vermesi böbreklerin yoğun bir şekilde çalışarak yorulmasına neden olur. Bu durum kendinizi halsiz ve yorgun hissetmenize yol açar.

Elma, portakal, greyfurt, mandalina, çilek, armut, nar, havuç, domates, salatalık, kivi, maydanoz, üzüm, kiraz, kavun, karpuz, şeftali gibi dileğiniz meyvenin suyunu istediğiniz miktarda içebilirsiniz. Tek yönlü beslenmeye neden olan bu durum lifli besinlerin tüketilmesini engeller. Sıvı gıdalarda lif oranı oldukça azdır. Meyvelerin suyunu içmek yerine meyveleri doğrudan yemek daha fazla lif alınmasını sağlar. Liften yoksun bir şekilde bir ay boyunca beslenmek ishal ya da kabızlık gibi çeşitli sindirim sistemi sorunlarının yaşanmasına neden olacaktır.

Sıvı Diyetinde Hangi Sıvı Besinler Tüketilmez?

Bir ay boyunca sadece sıvı gıdalar tüketilerek yapılan bu diyet karbonhidrat tüketimini sıfırlıyor. Yağ, un, tuz ve şeker kullanılmamaktadır. Sıvı besinler olarak kola, enerji içeceği, hazır şekerli meyve suları ve alkol gibi kalorisi yüksek sıvılar tüketilmemektedir.

Sıvı Diyeti Doğru Şekilde Nasıl Uygulanmalı?

Organlarımızın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral, enzim, protein, karbonhidrat, yağ ve lifleri yeteri kadar alması gereklidir. Kilo vermek için karbonhidrat ve yağ tüketimini sınırlandırabiliriz. Ancak sıfırlamak doğru değildir. Vücuttaki bazı vitaminlerin sindirilmesi için yağ ve karbonhidrata da ihtiyaç vardır. Tek yönlü beslenmeyi öneren sıvı diyetinin bir ay gibi uzun bir süre uygulanması doğru değildir.

Detoks etkisi yaparak vücuttan toksinleri atmak, metabolizmanın hızlandırılmasını sağlamak, kan akışını düzenlemek ve bağırsakların temizlenmesini sağlamak için en fazla haftada iki gün bu diyet uygulanması daha doğru olacaktır. Böylece hem vücuttan toksinleri atarak zayıflayabilir hem de diyet yaparken kendinizi yormuş olmazsınız. Sağlığınızı tehlikeye atmadan zayıflamak için haftada 2 gün bu diyeti uygulayarak 1 ayda 20 kilo olmasa bile en az 4-5 kilo verebilirsiniz.

1 Ayda 20 Kilo Verdiren Sıvı Diyeti Listesi

Sabah

 • Limonlu su ( 1 bardak )
 • Portakal suyu ( 1 bardak )
 • Ceviz ( 1 adet )

Ara Öğün

 • Süt ( Şekersiz, 1 bardak )
 • Limonlu su ( Sınırsız )

Öğle

 • Çorba ( Sınırsız )
 • Ayran ( Tuzsuz, sınırsız )

Ara Öğün

 • Meyve suyu ( Sınırsız )

Akşam

 • Light labne peynir ( Yarım paket )
  Meyve suyu ( Sınırsız )

Yoruma kapalı.