1 Ayda En Fazla Kaç Kilo Verilir?

Bir ayda verebilecek en fazla kilo miktarı kişinin yaşı, kilosu, boyu, vermesi gereken toplam kilo miktarı, yaşam tarzı ve mevcut sağlık sorunlarına göre belirlenir. Kişiden kişiye değişen bir ayda verilecek kilo miktarını diyetisyenler ortalama 3-4 kilo olarak belirlemiştir. Ayrıca erkekler kadınlara göre daha fazla kilo verebilir. Diyet yaparken önemli olanın hızlı değil sağlıklı kilo verebilmek olduğunu unutmamak gereklidir.

Hızlı Kilo Vermenin Yol Açtığı Sorunlar
Hızlı kilo verdiren şok diyetlerin birçok sağlık sorununa neden olmaktadır. Kısa zamanda çok fazla miktarda kilo veren kişilerde kas ve su kaybı görülür. Vücutta yağlar yakılıp atılamadığı için verilen kilolar diyeti bırakır bırakmaz geri alınır. Oysa sağlıklı verilen kiloların %80’i yağdan oluşur. Ani kilo verme ve alma durumlarının sıkça yaşanması kalp hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, kolesterol ve vitamin eksikliği gibi çeşitli sorunlara neden olur. Verilen kiloların bölgesel dağılımının olmaması nedeniyle vücutta şekil bozuklukları ve deri sarkmaları ortaya çıkar. Ayrıca kendinizi sürekli halsiz hissedersiniz. Enerji azlığı, yorgun uyanma, uyku bozukluğu, aşırı uyuma, sinirlilik, depresyon, adet düzeninde bozulmalar, stres, cilt sorunlarına neden olur.

Kadın ve Erkeklerin Kilo Verme Oranları
Erkekler vücut yapıları gereği metabolizma hızı daha fazla olduğu için daha kolay kilo verebilmektedir. Bir ayda erkekler en fazla 4-5 kilo verirken, kadınlar ise 3-4 kilo vermektedir. Ancak spor yaparak verilebilecek kilo miktarı arttırılabilir. Verilmek istenen toplam fazla kilo miktarı 10 ise ayda 4 kilo vermek idealdir. Ancak verilmek istenen kilo miktarı toplamda 20 kg’dan ise ayda 7-8 kiloya kadar verilmesi gerekir.

Ayda 5 Kilo Verebilmek İçin Ne Yapılmalı?
Sağlıklı bir şekilde yakabileceğiniz en fazla miktardaki kiloyu vermek için vücut yapınıza uygun bir diyet programı uygulamalısınız. Günlük besinlerden aldığınız kalori miktarı spor yaparak yaktığınız kalori miktarından 500 kalori daha az olursa kilo verme başlar. Bu nedenle yediklerinizin miktarını azaltmalı eş zamanlı olarak günlük aktivite süresini arttırmalısınız.

Fazla Kilo Verebilmenin En Kolay Yolları
– Her gün 1 saat düzenli olarak yürüyüş yapmayı alışkanlık edinin. 1 saatlik tempolu yürüyüş 250 kalori yakılmasını sağlar. Ayrıca evde basit egzersizler de yaparak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

– Su vücuttan toksinlerin atılmasını ve yağların daha kolay yakılmasını sağlar. Günlük tüketmeniz gereken su miktarından bir bardak daha fazla su tüketmek zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

– Yağ oluşumunda etkili olan şeker aynı zamanda daha fazla yemek yemenize yol açıyor. Çay ve kahvede şeker kullanmamalı, şerbetli ağır tatlılar tüketmemelisiniz.

– Alkol, kola, paket meyve suları, enerji içecekleri gibi şekerli içecekler kesinlikle tüketilmemeli yerine ayran, maden suyu ya da bitki çayları içilmelidir.

– Trans yağlar, hamur işleri, tuz, nişasta kullanılarak yapılan yiyecekler, beyaz ekmek, soslu makarnalar, bisküvi gibi kalorisi yüksek hazır yiyecekler kesinlikle tüketilmemelidir.

Yoruma kapalı.