1 Tabak Menemen Kaç Kalori?

Menemenin Besin Değerleri

Menemenin içerdiği malzemeler; yumurta, soğan, biber, domates ve yağdır. Menemenin besin değerleri içerdiği malzemelerin besin değerlerine göre oluşmuştur. Bir tabak menemen yani bir porsiyon menemen 250 gramdır. 1 tabak menemenin (250 gram menemenin) besin değerleri; 0,8 gram karbonhidrat, 3,5 gram lif, 8,8 gram protein, 12 gram yağ, 386,8 IU Avitamini, 123 miligram C vitamini, 550,3 miligram potasyum, 71,7 miligram kalsiyum, 2,5 miligram demir.

Menemenin Faydaları

Menemenin içerdiği malzemeler vücut için oldukça yararlı besinlerdir. Yeşil biber birçok antioksidan içerdiği için vücudu çok çeşitli kanserlere karşı muhafaza eder. C vitamini açısından oldukça değerli olan yeşil biber, bu sayede vücuda direnç sağlar ve bağışıklığa güç verir. Beta karoten, A, B1, B2, P, K, E, C vitaminlerini içerdiğinden antioksidan özelliği yüksektir. Kuru soğan vücutta kanser olasılığı taşıyan hücrelerin büyümesini engeller. Soğanın içinde antibiyotik, antimikrobiyal, antibakteriyeller bulunduğundan hastalıklardan muhafaza eder. Sindirimi rahatlatır, uykusuzluğa iyi gelir. Sinir sistemini güçlendirdiğinden beyni korur. Kan şekerini dengelemede yardım eder. Yumurta iyi kolesterolü yükselttiğinden kalp için çok yararlıdır. İçerdiği kalsiyum ve protein sayesinde kas ve kemik için mühimdir. Meme kanseri riskini azaltır. Gözün görme seviyesini arttırır. Hafıza kayıplarıyla mücadele eder. Domates kalp, göz, yüksek tansiyon hastalıklarıyla mücadele eder. Kötü kolesterolü içerdiği B3 vitamini (niasin) sayesinde düşürür. Cildi nemlendirir.

Menemenin Zararları

Menemeni zararlı hale dönüştüren içerdiği yağın türüdür. Margarinle yapılan her yiyecekte olduğu gibi menemende de kullanıldığında zararlı olur. Zeytinyağı ya da tereyağı kullanılmalıdır.

Menemenin Kalorisi

1 tabak menemen kaç kalori sorusunda bir tabak, bir porsiyon anlamına gelir ve 250 gramdır. 1 tabak menemen (250 gram/1 porsiyon) 177,5 kaloridir. Hesaplamalar sonucunda 100 gram menemende sadece 71 kalori olduğu tespit edilmiştir. Düşük kalorili ve çok sağlıklı bir besindir. Diyet menülerinde de yer alabilecek türden bir yiyecektir. İçerdiği besinlerden herhangi birine alerjik olan kişilerin tüketmemesi tavsiye edilir. Ya da o alerjik besini tariften çıkarması gerekir.

Yoruma kapalı.