1 Yumurta Kaç Kalori?

1 Adet Haşlanmış yumurta Kaç Kaloridir?

1 yumurta kaç kalori? Sofraların vazgeçilmezi ve hemen hemen her yaş grubundan seveni olan bir yiyecektir. Yumurta oldukça önemli vitamin ve mineralleri içerisinde bulunduran bir besin kaynağıdır. Bunlardan en bilineni tabii ki proteindir.

Yüksek miktarda protein içeren yumurta her gün tüketilmesi gereken bir besindir ve her bütçeye hitap eden bir protein kaynağı olması açısından da oldukça önemlidir. Yumurta yağda, haşlama, omlet ve daha pek çok şekilde tüketilmektedir. Ancak bunların içinden en faydalısı hiç kuşkusuz haşlanmış olanıdır. Peki 1 yumurta kaç kalori?

1 Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

1-yumurta-kac-kalori
1 Yumurta Kaç Kalori

1 yumurta kaç kalori? Yumurtanın diyetlerde tüketilmesinin başlıca sebebi elbette içerdiği protein sayesinde size gün boyu yetecek enerji ve tokluk hissi sağlamasıdır. Yumurta sporcular tarafından da oldukça sık tercih edilen bir besindir bunun temel sebebi kemik ve kas gelişimi için oldukça faydalı olmasıdır. Yumurta tok tutmasının yanı sıra kolesterol seviyesini de dengede tutmaktadır.

1 haşlanmış yumurta 155 kaloridir. Yumurtanın beyazı ve sarısı farklı kalorilere sahiptir. Yumurtanın beyazı kaç kaloridir? Beyazı sarısından daha az kalori içerirken kalsiyum açısından da oldukça zengindir. Ortalama bir yumurta beyazı yaklaşık olan 15 kaloridir. Yumurta yağ içermesine rağmen beyazından hiç yağ yoktur bu yüzdende beyazının kalorisi daha azdır.

2 Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

Yumurtanın protein açısından zengin olan kısmı ise sarısıdır. Ortalama büyüklükte bir yumurtanın sarısı yaklaşık olarak 4 gram yağ içermektedir. Folik asit zengini olan yumurta aynı zamanda magnezyum, demir, fosfor açısından da oldukça zengindir. Peki 1 yumurta kaç kalori içermektedir?

İçerdiği kolin adlı madde sayesinde beyin ve göz sağlığı içinde oldukça faydalı olan yumurta sarısı yaklaşık olarak 60 kalori içermektedir. Ayrıca 2 haşlanmış yumurta 310 kalori değerine sahiptir.

1 Yumurta Kaç Gram Gelmektedir? 1 Yumurta Kaç Kalori?

1-yumurta-kac-kalori

1 adet orta boy yumurta 50-55 gr ağırlığa tekabul etmektedir. Büyük boy yumurtalar ise yaklaşık olarak 60 gr ağırlığındadır. Protein açısından oldukça zengin olan yumurtayı haşlanmış tüketmek daha sağlıklıdır. Fakat tavada yumurta tüketmeyi sevenlerde bir hayli fazladır. Peki tavada yumurtanın kalorisi nedir? 1 yumurta kaç kalori?

Tavada Yumurta Kalori Miktarı Nedir? 1 Yumurta Kaç Kalori?

Omlet kaç kalori? Yumurtanın bu kadar faydalı olmasının yanında oldukça ucuz fiyatta olması da herkesin tüketebilmesi açıcından önemlidir. Gencinden yaşlıya kadar herkesin ihtiyacı olan proteini karşılamak yumurtayla hem daha kolay hem de daha az maliyetlidir. Ayrıca tüm yemek tarifleri içerisinde omlet yapımı oldukça basittir. Peki, bu kadar faydalı olan 1 yumurta kaç kalori?

Ortalama büyüklükte bir yumurta(çiğ) yaklaşık 72 kaloridir. Günlük protein ihtiyacının büyük bölümünü karşılamaktadır.  Vücudun günlük enerjisini alması açısından yumurtayı sabah tüketmek önemlidir. Hem gün boyu gereken enerjiyi verir hem de aldığınız kaloriyi gün içerisinde eritmenize yardımcı olur.

Tavada pişen 100 gr bir yumurta 210 kaloriye denk gelmektedir. Ayrıca tavada pişen 1 adet 55 gr yumurtada 121 kalori bulunmaktadır. Peki tavada pişen 2 adet yumurtanın kalorisi ne kadardır?

Tavada 2 Yumurta Kaç Kalori? 1 Yumurta Kaç Kalori?

1-yumurta-kac-kalori

1 yumurta kaç kalori? 1 adet yumurta yaklaşık olarak 55 gr’dır. 55 gr yumurta, tavada piştikten sonra yaklaşık olarak 121 kalori miktarına denk gelmektedir. Böylece iki adet yani 110 gr yumurta yaklaşık olarak 242 kalori olmaktadır.

1 Yumurta Kaç Protein Olarak Ölçülmektedir.

1 adet orta boy büyüklükteki yumurta yaklaşık olarak 50-55 gr ağırlığındadır. İçerdiği protein miktarı ise 6,28 gr’dır. Küçük boy yumurtanın içeriği protein değeri daha düşüktür. Anne sütünden sonra en kaliteli besin değerine sahip olan yiyecektir. Bu nedenle sağlıklı bireylerin her gün tüketmesi oldukça faydalıdır.

1 Haşlanmış Yumurta Kaç Protein Gelmektedir?

1 adet haşlanmış yumurtanın içerdiği protein miktarı 6,28 dir. Haşlanmış yumurta her zaman daha sağlıklı bir besin kaynağı olmaktadır. İçerdiği protein ve vitaminler sayesinde kişinin bağışıklık sistemina katkısı olan bir besindir. Bu nedenle hergün tüketmekte fayda vardır.

5 Yumurta Kaç Protein Değerine Sahiptir?

5 adet yumurta kaç protein değerine sahiptir? 1 adet yumurta yaklaşık olarak 6,28 gram protein içermektedir. Yumurta besin değerleri bakımından oldukça sağlıklı olan yumurta, yüksek kolesterolü olanlar haftada 2 ya da 3 kez tüketmesi sağlıklı olacaktır.

 

 

 

Yoruma kapalı.