1 Yumurta Kaç Kalori?

0 171

Sofraların vazgeçilmezi ve hemen hemen her yaş grubundan seveni olan yumurta oldukça önemli vitamin ve mineralleri içerisinde bulundurmaktadır. Bunlardan en bilineni tabii ki proteindir. Yüksek miktarda protein içeren yumurta her gün tüketilmesi gereken bir besindir ve her bütçeye hitap eden bir protein kaynağı olması açısından da oldukça önemlidir. Yumurta yağda, haşlama, omlet ve daha pek çok şekilde tüketilmektedir. Ancak bunların içinden en faydalısı hiç kuşkusuz haşlanmış olanıdır.

Tok Tutucu Bir Besindir ve Kaslar İçin Oldukça Faydalıdır

Yumurtanın diyetlerde tüketilmesinin başlıca sebebi elbette içerdiği protein sayesinde size gün boyu yetecek enerji ve tokluk hissi sağlamasıdır. Yumurta sporcular tarafından da oldukça sık tercih edilen bir besindir bunun temel sebebi kemik ve kas gelişimi için oldukça faydalı olmasıdır. Yumurta tok tutmasının yanı sıra kolesterol seviyesini de dengede tutmaktadır. Yumurtanın beyazı ve sarısı farklı kalorilere sahiptir. Beyazı sarısından daha az kalori içerirken kalsiyum açısından da oldukça zengindir. Ortalama bir yumurta beyazı yaklaşık olan 15 kaloridir. Yumurta yağ içermesine rağmen beyazından hiç yağ yoktur bu yüzdende beyazının kalorisi daha azdır.

Sarısının Kalorisi Daha Fazladır

Yumurtanın protein açısından zengin olan kısmı ise sarısıdır. Ortalama büyüklükte bir yumurtanın sarısı yaklaşık olarak 4 gram yağ içermektedir. Folik asit zengini olan yumurta aynı zamanda magnezyum, demir, fosfor açısından da oldukça zengindir. İçerdiği kolin adlı madde sayesinde beyin ve göz sağlığı içinde oldukça faydalı olan yumurta sarısı yaklaşık olarak 60 kalori içermektedir.

Az Bütçeyle Çok Protein

Yumurtanın bu kadar faydalı olmasının yanında oldukça ucuz fiyatta olması da herkesin tüketebilmesi açıcından önemlidir. Gencinden yaşlıya kadar herkesin ihtiyacı olan proteini karşılamak yumurtayla hem daha kolay hem de daha az maliyetlidir. Peki, bu kadar faydalı olan 1 yumurta kaç kalori? Ortalama büyüklükte bir yumurta yaklaşık75-80 kalori olmakla beraber günlük protein ihtiyacının büyük bölümünü karşılamaktadır.  Vücudun günlük enerjisini alması açısından yumurtayı sabah tüketmek önemlidir. Hem gün boyu gereken enerjiyi verir hem de aldığınız kaloriyi gün içerisinde eritmenize yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.