2 Haftada Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları!

2 Haftada Hayat Kalitesini Arttırma Yolları!

2 haftada sağlıklı kilo vermenin yolları sayesinde sizde hayat kalitenizi yükseltmek ister misiniz? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Haydi o zaman yazımıza başlayalım!

Kişilere kilo vermek için fraklı yöntemler sunulmaktadır ancak önemli olan sağlıklı bir şekilde kilo vermektir. Aksi takdirde kişiler bir zaman sonra yeniden kilo almaya başlayacak ve sistemleri de zarar görecektir. Sizlerin bu durumla karşılaşmaması için ise 2 haftada sağlıklı kilo vermenin yolları şeklinde size sunduğumuz önerileri değerlendirebilirsiniz.

2 Haftada Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Hangileri?

2 haftada sağlıklı kilo vermenin yolları ile aktif bir yaşam tarzı, sağlıklı beslenme ve mutluluğu destekleyen aktiviteler sayesinde iki hafta içinde sağlığınıza sağlık katabilirsiniz.

2 haftada sağlıklı kilo vermenin yolları sayesinde sizde hayat kalitenizi yükseltmek ister misiniz? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Haydi o zaman yazımıza başlayalım!

Sağlıklı bir yaşam tarzına bağlı kalmak zor olabilir. Eski rutinlerde kalmak genellikle değişiklik yapmaktan daha kolay gözükür ancak aktif bir yaşam tarzı, sağlıklı beslenme ve mutluluğu destekleyen aktiviteler için zaman kazanarak, sadece iki hafta içinde sağlığınıza sağlık katabilirsiniz.

1. Taşıt kullanımını azaltın.

Taşıt kullanmak yerine yürümek; kilo vermenize, stresi azaltmanıza ve ruh halinizi yükseltmenize yardımcı olur. Eğer seçeneğiniz varsa, araba kullanmak yerine iş ya da markete yürüyerek gidin. Ya da yürüyüşe çıkmak için günde en az otuz dakika (tercihen bir saat) ayırın.

2-haftada-saglikli-kilo-vermenin-yollari

Taşıt kullanımının azaltılması 2 haftada sağlıklı kilo vermenin yolları arasındaki belki de en önemli başlıktır. Bu yüzden bu öneriyi gözden kaçırmamalısınız!

2. Bir antrenman programı yapın.

Her gün antrenman için ne kadar zaman harcayacağınızı belirleyin, gerçekçi olmayı deneyin ve yapabileceğiniz bir plan yapın.
Her gün aerobik aktivite ve haftada iki veya daha fazla kez kuvvet antrenmanı olmak üzere toplam 2.5 saat (150 dakika) antrenman yapmalısınız. Bu yaşam tarzınıza uyacak şekilde ayarlanabilir.
Yapabiliyorsanız, haftada beş gün (150 dakika) kardiyo yapmayı deneyin. Ya da haftada üç kez bir saatlik kardiyo programı düzenlemeyi deneyin. Bunu hayatınıza uyarladığınız takdirde de 2 haftada sağlıklı kilo vermenin yolları arasında yer alan ikinci basamağı da tamamlamış olacaksınız.

3. 2 Haftada Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Listesindeki Ağırlık Çalışmasını İhmal Etmeyin!

2 haftada sağlıklı kilo vermenin yolları arasındaki ağırlık çalışması yağsız kas kütlesi yaratır ve sağlıklı görünmenizi sağlar. Antrenmanı daha da etkili bir şekilde geçirmenin en iyi yolu birden fazla kas grubunun aynı anda çalıştığı hareketler tercih etmektir.

4. Yüksek yoğunluklu antrenman (HIIT) yapmaya başlayın.

2 haftada sağlıklı kilo vermenin yolları ve şekil alma söz konusu olduğunda, çok yüksek yoğunlukta kısa kardiyo aktiviteleri yapmak en iyi seçim olacaktır.
HIIT antrenmanlarının herkes için uygun olmadığını unutmayın. Bu antrenmanı denemeden önce mutlaka doktorunuzla konuşun.

2-haftada-saglikli-kilo-vermenin-yollari

Sevdiğiniz bir kardiyo aktivitesi seçin. Koşmak, yüzmek ve eliptik gibi aktiviteleri deneyebilirsiniz.

  • Yaklaşık beş dakikalık bir ısınma ile başlayın.
  • Ardından 30 saniye gibi daha kısa bir aralık seçin.
  • Ardından, bu aktiviteyi 30 saniyelik yüksek tempolu yapın ve ardından bir ila üç dakika gibi daha uzun bir süre ara verin.
  • Egzersizi on kez tekrarlayın.

5. Bir egzersiz arkadaşını bulun.

2 haftada sağlıklı kilo vermenin yolları listesindeki verilenleri yerine getirirken başkası ile çalışmak antrenmanları daha eğlenceli hale getirir! Kendinizi motive edecek benzer bir programa sahip birini bulun.

6. Daha fazla meyve ve sebze yiyin.

Meyve ve sebzelerle zengin bir diyet, kilo vermek için gereklidir. Ayrıca size vitaminler, mineraller ve lif gibi temel besin maddelerini sağlar. Günde en az beş porsiyon meyve ve sebze yiyin ve renklerini olabildiğince farklı olarak seçmeye çalışın. Porsiyonlarınızı almak için her öğüne meyve ve sebzeler ekleyin.

2 haftada sağlıklı kilo vermenin yolları arasında yer alan bu konuya da titizlik göstererek sizde 2 haftada kaliteli bir hayat yaşama imkanına sahip olabilirsiniz.

Kahvaltı: Sabah yumurtalarınıza ıspanak, domates veya mantar eklemeyi deneyin. Yulaf ezmesi tüketiyorsanız da muz, yaban mersini veya çilek gibi taze meyveler ekleyin.

2-haftada-saglikli-kilo-vermenin-yollari

  • Öğle yemeği: Yeşil sebzeler, yağsız bir protein ve biraz havuç, biber, soğan, domates veya brokoli ile büyük bir salata yapmayı deneyin. Ya da bir sandviç içine biraz yeşillik, domates, soğan veya salatalık ekleyin.
  • Akşam yemeği: Hazır yiyecekler yerine, biraz zeytinyağı, brokoli, sarımsak, domates ve biber ile hazırlanmış kepekli makarna yiyebilirsiniz.

7. Buzdolabındaki sağlıksız yiyeceklerden kurtulun.

Gerçekten sağlığınızı ciddiye almaya başlayacaksanız, en baştan başlamak en iyisidir. Buzdolabında ve kilerinizde bulunan tüm sağlıksız yiyeceklerden kurtulun.

8. İşlenmiş gıda ve rafine şekerleri ortadan kaldırın.

İşlenmiş gıdalar ve şekerler, diyabet, kanser, kalp hastalığı ve felç gibi hastalıklarla bağlantılıdır. Tam tahıllar (yulaf, kinoa, tam buğday ekmekleri ve makarnalar), meyve ve sebzeler, baklagiller, fındık, et ve protein veya probiyotik açısından zengin süt ürünleri (kefir, yoğurt, süzme peynir) gibi ürünler tüketmeye gayret edin.

2 haftada sağlıklı kilo vermenin yolları kapsamında size belirtilen bu 8 adım sayesinde hayatınızın daha kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz. Sizde kaliteli bir yaşam istiyorsanız başlama için neyi bekliyorsunuz?

İlginizi çekebilir: 3 Günlük Arınma Diyeti (Min. -2 Kilo)

YouTube video

Yoruma kapalı.