Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir?

Hamilelik veya diğer adıyla gebelik birçok kadının hayallerini süsler. Hayalindeki bu duyguyu yaşayabilmek için bazı hamilelik belirtileri ortaya çıksın ister. Hatta adet günü geciktiği andan itibaren hemen gebelik testi yapar. Evde yapılan hamilelik testleri ise eğer zamanından daha önce yapılırsa gebelik olsa bile sonuç pozitif çıkmaz. Peki, adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir ? Gebelik nedir? Belirtiler nelerdir? Birlikte incelemeye ne dersiniz?.

Gebelik Nedir ?

Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir ?
Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir ?

Gebelik ; erkek üreme hücresi olan sperm ile kadının yumurtalıklarından atılmış olan yumurtanın döllenmesi ile oluşan embriyonun dişi organ ve dokularında değişiklikler oluşturduğu ve sonrasında da doğuma kadar geçen yaklaşık 9 aylık (270 günlük) dönemdir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?

Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir ?
Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir ?

Adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir sorusunu sorduğumuz günlerde bazı hamilelik belirtileri ortaya çıkar. Hamile olup olmadığınızı anlamak için göğüslerin hassaslaşması, meme uçların hassasiyet, baş dönmesi ve bayılma, mide bulantısı ve kusma, halsizlik ve yorgunluk, aş erme, koku hassasiyeti gibi çoğu kadında ortak olan birçok belirti vardır. Ancak en yaygın ve kadınlara hamile olduğunu düşündüren en belirgin olan belirti adet gecikmesidir. Peki kadınlarda adet nedir?

Adet Nedir?

Tedavi Sürecinde Stresten Uzak Durmak İçin Genel Olarak Yapılması Gerekenler

Adet, rahim iç astar dokusunu oluşturan döl yatağı iç tabakasının gebelik için düzenli olarak her ay kendini yenilemesi ve doku kalıntılarının rahimden gelen ve herkese göre değişen bir miktar kan ile vücuttan dışarıya atılmasıdır. Düzenli olarak her ay hormonlar aracılığıyla gerçekleşen bu döngü, doğurganlığın olağan davranışıdır. Adet döngüsü, düzenli adet gören biri için; en son adet tarihinin ilk gününden bir sonraki ay adet tarihinin ilk gününe kadar geçen süreye denir. Normal bir düzene sahip bir kadının adet döngüsü çoğunlukla 28 gün sürerken, 21 ya da 35 gün arası görülen adet döngüsü  normalin alt ve üst sınırları sayılmaktadır.

Adet Gecikmesi Nedir ? Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir ?

Hamilelikten Önce Uygulanan Diyet Sırasında Tüketilmesi Gereken Yiyecekler Hangileridir?

 

Vaktinden önce ya da sonra yaşanan adet, adet gecikmesi olarak adlandırılmaktadır. Adet kanamaları düzenli olan ve partneri ile korunmasız bir cinsel birliktelik yaşayan bir kadının adeti geciktiğinde en başta aklına gebe olduğu gelmektedir. Adet gecikmesi, hamileliğin belirtilerinden en kesinidir ve her kadında mutlaka görülür. Eğer gebeliğiniz planlı ise, adet gecikmesi yaşanması ile birlikte gebelik olasılığınız artmaktadır.

Doğum Sonrası Kilo Verme İçin Diyet Önerileri

Bir kadının adet döngüsünde 7 güne kadar yaşanacak gecikmeler normal kabul görülebilir. Bundan daha uzun süre bir gecikme söz konusu ise çeşitli durumlardan şüphe edilmelidir. Bu durumlardan bir tanesi de birçok kadın için mutlu bir haber olan gebeliktir. Ancak, hamileliğin dışında adet döngüsünde bozukluğa sebep olabilecek hastalık , stres, , fazla kilo , düzenli kullanılan ilaçlar gibi faktörler de adet gecikmesine sebep olabilmektedir. Yani eğer ortada planlı bir gebelik durumu varsa hemen emin olmadan önce gebelik testi yapılmalıdır.

Hamilelik Testi Adet Gecikmesinden Kaç Gün Sonra Yapılır ?

Hamilelikten Önce Uygulanan Diyet Sırasında Tüketilmesi Gereken Yiyecekler Hangileridir?

Her kadının vücut yapısı ve adet düzeni farklıdır. Ergenlik çağından itibaren düzenli olarak bir kadın doğum uzmanı gözetiminde olmak her kadının sağlığı için önemlidir ve sizi en iyi doktorunuz tanıyıp, yönlendirecektir. Adet döngüsü, düzenli olarak 28-35 gün aralığında ise, düzenli bir periyotta adet gördüğünüzden söz edilebilir

Anne Adayları İçin Hamilelik Detoksu Nedir?

Adet gecikmesinin uzaması halinde ilk akla gelen ihtimal hamilelik olur. Bu durumda eczaneden alacağınız ya da daha kesin cevap olan hastanede vereceğiniz bir kan tahlili ile gebelik netleşir. Gebelik testinde en önemli unsur adet düzenidir, ne zaman gebelik testi yapılması gerektiği adet kanama düzenine göre değişir.

Hamilelikten Önce Uygulanan Diyet Sırasında Tüketilmesi Gereken Yiyecekler Hangileridir?

Düzenli adet gören kadınlarda döllenmeden 2 hafta sonra yani beklenen adet tarihinden 1-2 gün sonra test pozitif çıkar. Düzenli adet görmeyen kişilerde ise bu sürenin uzama ihtimali vardır. Son zamanlarda evde kullanılan testlerin duyarlılığı yüksektir. Düzenli adet görenler adet kanamasından yaklaşık 5 gün öncesine kadar sonucu öğrenebilir. Fakat teknik sıkıntılar ve adet döngüsündeki farklılıklar sebebiyle hatalı sonuç verme ihtimali de yüksektir. Bu sebeple en güzeli hastanede kan testi yaptırmaktır.

Hamilelikte Beslenme

Sonuç olarak adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz. Bir önceki adetinizin üzerinden 35 gün geçmesi durumunda, adet gecikmesi sebep olan farklı herhangi bir neden ortada yoksa gebelik testi yaptırılması en kesin sonucu verir.

Yoruma kapalı.