Ayran Kaç Kalori?

Diyet yapmaya başlayan kişilerin çoğu yedikleri ve içtikleri besinlerin kalorileri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü kilo vermek için yaktığımız kaloriden çok aldığımız kalori miktarı daha önemlidir. Diyet yaparken genelde sık sık öğünler ile az beslenme prensibi üzerinde çalışılır.

Günümüzde çoğu diyetisyen hastalarına ara öğünlerde meyve, yoğurt, kuruyemiş, ayran gibi besinleri tüketmesini önerir. Bu besinlerin hepsinin ortak özelliği az kalorili ve doyurucu besinler olmalarıdır. Süt ve süt ürünlerini diyet listeleri kapsamında tüketirken dikkat edilmesi gereken bir konu vardır. Süt ve süt ürünleri 3 şekilde üretilir. Tam yağlı, yarım yağlı ve yağsız olarak üretilen bu besin kaynaklarını diyet yaparken yağsız olarak tüketmek gerekir. Eğer diyet listenizde ayran, yoğurt, süt, peynir gibi besin ürünleri var ise tam yağsız olanları kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Hemen hemen her diyet listesinde geçen ara öğünlerde meyveler ile tüketilen ayran kalori açısından hafiftir. Ayranın en önemli özelliği tok tutmasının yanında gün içerisinde kişide kaybedilen önemli besin değerlerini tekrar kazandırmasıdır. Vücut gün içerisinde vitamin, mineral gibi besin değerlerini kaybeder. Ayran ise tüketildiği zaman bu besin değerlerinin geri alınmasını kolaylaştırır. Özellikle yaz aylarında sıkça tüketmeniz önerilir.

Yaz aylarında etkisini gösteren sıcaklar vücudun su kaybetmesine neden olur. Vücut suyu ter yolu ile dışarı atar. Bu kaybedilen su içerisinde vitamin ve mineraller de bulunur. Bu yüzden yaz aylarında diyet yapıyorsanız kesinlikle ayran tüketmeniz gerekiyor. Ayran hem ferahlık veren hem de kaybedilen besinleri geri kazandıran bir içecektir.

Yağsız yoğurt ile yapılan yağsız ayranın bir bardağı yaklaşık olarak 60 kaloridir. Bu 60 kalori diyet listenizde size kilo aldırmayacak bir miktardır. Oysaki yağlı yoğurt ile yapılan yağlı ayranın bir bardağında bulunan kalori miktarı ise yaklaşık olarak 70 kaloridir. Yani arada ki fark diyet yapan biri için azımsanmayacak kadar fazladır. Diyet listenizde eğer günde 3 bardak ayran tüketmek var ise yağlı ayranı tercih ederseniz günde 30 kalori fazladan almış olacaksınız. Bu yüzden süt ve süt ürünlerinde yağsız ürünleri tercih etmek son derece önemli bir konudur. Bunların yanında light ayran da tüketebilirsiniz. Light ayranların bir kutusu yaklaşık olarak 35 kalori civarındadır. Tabi bu kalori değerleri ayran bardağının büyüklüğüne ve markaların ürünlerine göre de değişim göstermektedir. Ayranın diyet yaparken tüketilmesinin en iyi nedeni kişiyi tok tutma özelliğinin yanında kalorisinin de oldukça düşük olmasıdır. Ayrıca ayranın yağ yakımını hızlandırmasının yanında kalsiyum içerdiği için kemik gelişimine de katkısı vardır. Ama böbrek taşı gibi problemleriniz var ise çok fazla ayran tüketmemeniz gerekmektedir. Çünkü kalsiyum içerikli maddeler taş oluşumunu arttırmaktadır.

Yoruma kapalı.