Basen Eritme Egzersizleri

Çoğu bayanın en büyük problemlerinden biri olan basen sorunu şekle girmesi zaman alan ve zorlu bir bölgedir. Bayanların çoğunda simit bölgesi, basen ve kalça bölgesinde yağlanma sorunu meydana gelir. Bayan vücudunda kilo almaya ve yağlanmaya en müsait bölgeler olan bu bölgelerin en büyük destekçisi ise hareketsizliktir.

Hareketsiz bir yaşam, yağlı yiyecekler ile beslenme, ani kilo değişimleri ve hamilelik sonrası verilemeyen kilolar nedeni ile basen bölgesi formunu kaybedebilir. Basen eritmek için düzenli bir egzersiz programınızın olması gerekmektedir. Ayrıca bu egzersizleri bol su içme ve diyet listesi ile desteklemeniz gerekir. Bilinenin aksine sadece spor yaparak kilo vermek pek mümkün değildir. Ciddi şekilde kilo verip vücudunuzu şekle sokmak istiyorsanız egzersiz artı diyet yapmanız gerekmektedir. Çünkü alınan kalori miktarının verilen kalori miktarından fazla olması kilo almanızı gerçekleştirir. Durumun tam tersi yönde olması gerekmektedir.

Basen eritmek için belli başlı hareketler bulunmaktadır. Bu hareketleri isterseniz evde isterseniz spor yapmaya müsait bir alanda gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle basen eritme egzersizlerini yaparken giyeceğiniz spor kıyafetinin terletici olmasına dikkat edin. Örneğin sauna adı verilen eşofmanları tercih edebilirsiniz. Ayrıca sağlam bir sandalye işinize hareketlerde çok yarayacaktır.

Temel Basen Eritme Egzersizleri

1- Sert olmayan bir zemine uzanıp sandalyeye tek ayağınızı resimde gösterildiği gibi koyun. Ellerinizi kalçanızın altına koyun ve kalçalarınız iyice sıkın. Çalıştırdığınız bölgeyi sıkmadığınız takdirde egzersizin etkisini tam anlamı ile hissedemezsiniz. Daha sonra diğer ayağınızı yukarı doğru ayak parmaklarınız ileriye bakıyor şekilde 20 set halinde kaldırıp indirin. İlk set tamamlandıktan sonra aynı işlemi diğer ayağınız içinde uygulayın.

basen-eritme-egzersizleri-1

2- Bu hareketi yapmak için dikkat edilmesi gereken doğru pozisyonu almak. Yerdeki bacağınızla parmak ucunda sabit bir şekilde durmak gerekiyor. Diğer bacağınızı da diz hizasına kadar kaldırıp dışa doğru açın. Bu hareketi her bacak için 20 set halinde tekrarlayın.

basen-eritme-egzersizleri-2

3- Squat hareketlerinden en etkili olan bu egzersizi mutlaka yapmanız gerekiyor. Dik duruyoruz ve yere doğru kalçayı sıkılaştırıp çömelip kalkıyoruz. Bu harekette önemli olan dizleri çok kırmadan bacak ve kalça kısmının çalışmasını sağlamaktır. Gün içerisinde sıkça bu egzersizi tekrarlamanız size sıkı bir kalça ve düzgün bir basen görünümü verecektir.

basen-eritme-egzersizleri-3

Egzersizler dışında size günlük olarak düzenli koşmanızı tavsiye ederiz. Her gün yapılan düzenli koşular hem daha zinde olmanızı hem de düzgün bacaklara sahip olmanızı sağlar. Günlük 30 dakikalık koşular ile başlayıp dayanıklılık derecenize göre bu süreyi uzatabilirsiniz. Ayrıca verdiğimiz basen eritme egzersizlerini ilk hafta 20 set olacak şekilde yapın. Daha sonra ise bu sayıyı iki katına çıkararak ilerleyin. Detoks içecekleri, bacağınıza doğal yağlar ile masaj yapıp hücreleri uyandırarak basen eritmeyi kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca doğal yağlar ile masaj yapmak çatlakları ve yırtıkları da önleyecektir.

Yoruma kapalı.