5 Soruda Moda Fotoğrafçısı Kimdir? Moda Fotoğrafçı Maaşları Ne Kadar?

Ünlü Türk Moda Fotoğrafçısı İsimleri Hangileri?

Moda fotoğrafçısı geçmişten günümüze gözde olan mesleklerden bir tanesidir. Özellikle sürekli farklı insanlarla birlikte çalışmak, devamlı değişen kıyafet trendlerini resimlemek bu mesleği çok eğlenceli hale getiriyor.

Giysiler başta olmak üzere daha birçok moda ögesinin ön plana çıkmasını sağlayan meslek koludur. Fotoğraflarla ortaya sanat eserleri çıkaran fotoğrafçılar birçok reklamın da başrolünde yer alıyorlar.

Peki, moda fotoğrafçısı nasıl olunur, moda fotoğrafçısı İzmir ve moda fotoğrafçısı İstanbul illerinde nasıl çalışır sorularının cevaplarını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

1- Moda Fotoğrafçısı ve Moda Fotoğrafçılığı Nedir?

Moda fotoğrafçılığı için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurslardan eğitim alınmalıdır. Sonrasında bu alanda kişi kendisini geliştirmesiyle ortaya çıkan meslek koluna moda fotoğrafçısı denir.

En basit tanımı ile moda fotoğrafçısı, karşısında duran model ve üzerinde taşıdığı kıyafet ve diğer ögeleri en iyi şekilde yansıtılmasını sağlayan fotoğrafçıdır. Ayrıca fotoğraflarda kullanılan özel tekniklerde bu alanda moda alanında fotoğrafçı olanlar için kaliteyi ortaya koyuyor.

A- Moda Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

Moda fotoğrafçılığı gündemin en önemli meslekleri arasında yer alıyor. İnsanların giyim sektöründen haberdar olması ve beğenisine sunulması yine bu meslek aracılığı ile yapılıyor.

Herhangi bir yerden ya da sertifikalı eğitim veren MEB’den fotoğrafçılık eğitimi almak gerekiyor. Peki, bu eğitimler yeterli oluyor mu elbette hayır. Bu eğitimler sonrasında tecrübe ve özel teknikleri kullanabilme yeteneği moda alanında istihdam edinilebilmesi için gereken şartlar olarak karşımıza çıkıyor.

moda-fotografcisi
Moda Fotoğrafçısı

B- Moda Fotoğrafçısı İs İlanlarında Hangi Kriterler Aranır?

Moda fotoğrafçılığı iş ilanları her geçen gün artan bir meslek koludur demek mümkün. Özellikle yüksek maaş ve keyif veren fotoğraf çekimleri bu mesleğe rağbeti artıyor. Bu kadar artı özelliği bulunan bir mesleğin öne çıkan bir ilanı içinde binlerce başvuru beraberinde geliyor.

Moda için aranan fotoğrafçı kriterlerini ve daha fazlasını öğrenmek için aşağıya göz atın:

 • Öncelikle fotoğrafçılık ile ilgili üniversiten mezun olma
 • Renk ayrımı için bilgi sahibi olma
 • Ekip çalışmasına yatkınlığın olması
 • Moda, E-ticaret ve tekstil alanında en az 4 yıllık tecrübe
 • İletişim becerisi kuvvetli
 • Photoshop programına hakim olma
 • Ürünler için dekube çekimlerini başarı ile yapabilme

Moda fotoğrafçısı iş ilanları için yukarıdaki şartlar temel olarak her iş başvuru için istenilen şartlardır. Sizde bu şartlar mevcutsa ve kendinize güveniyorsanız kesinlikle bu mesleğe dair iş ilanlarını değerlendirmeniz faydalı olacaktır.

2- Moda Fotoğrafçılığı Maaşları Ne Kadardır?

Moda fotoğrafçılığı kendi için birçok meslek koluna ayrıldığı için bu mesleklerin maaş kriterleri bilinmesi gerekiyor. İş ilanları bazen bu kısmı boş bırakarak, yüz yüze görüşme sonrası maaş hakkında bilgi verebiliyor. Fakat Bu kriterlere göre şekillenen maaşlar için kesin bir ücret bilgisi almak mümkün.

Moda fotoğrafçılığı ve moda fotoğrafçısı asistanı meslek kolları için ayrı maaşlar mevcut. Fakat fotoğraf çekiminin yapıldığı ajanslar ve kuruluşların sunmuş oldukları maaşlar farklı olduğu için kesin bir fiyat bilgisinden bahsetmek mümkün değil. Kesin bir maaş bilgisine ulaşmak için iş ilanında yer alan iletişim kanallarını kullanarak bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

moda-fotografcisi

3- Türk Moda Fotoğrafçısı Kimler Vardır?

Ünlü Türk moda fotoğrafçısı olarak yüzlerce isim bulunuyor. Mesleklerinde dünya çapında bir kaliteye sahip olan bu fotoğrafçıların ortaya koydukları işler adeta bir sanat eseridir. Kullandıkları teknikler ve özel fotoğraf stilleri ile kendi tarzlarını ortaya koyarak, önemli işlere imza atmaya devam ediyorlar.

Peki, ünlü Türk moda fotoğrafçıları kimler var merak ediyorsanız aşağıya göz atın:

 • Moda fotoğrafçısı Samet ALTUNAY
 • Nihat ODABAŞI
 • Bennu GEREDE
 • Moda fotoğrafçısı Tamer YILMAZ
 • Mert ALAŞ
 • Akif Hakan ÇELEBİ
 • Cem BAYOĞLU
 • Uğur BEKTAŞ

Yukarıda yer alan fotoğraf sanatçıları ortaya koydukları güzel işlerle birçok alanda kendilerini ispatlamış kişilerdir. Sunmuş oldukları birçok özel fotoğraf çekme stili ile göz alıcı ürünlerle insanları buluşturuyorlar.

4- Moda Fotoğrafçılığı Dersi Hangi Kurumlardan Alınabilir?

Fotoğrafçılık mesleğiyle ilgilenen birçok kişi moda alanında bu işi sürdürmek istiyor. Fakat nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine dair bilgileri çok değil. Alacakları eğitimler olmadan bu mesleğin yapılması mümkün olmadığı için, eğitim alınacak yerlerin bilgisi de çok merak ediliyor.

Moda fotoğrafçılığı için öncelikle sertifikalı eğitim kurumları tercih edilmeli. Bunun nedenli elinizde bir belgenin olması sizlere daha fazla güvenin olacağının bir göstergesidir. Bunun  için mutlaka eğitimin sonunda sertifika veren kurumlar tercih edilmelidir.

moda-fotografcisi

5- Moda Fotoğrafları Çekilirken Nelere Dikkat Edilir?

Moda fotoğrafları çekerken dikkat edilmesi gereken birçok kriter bulunuyor. Bu kriterlere dikkat edildiğinde ortaya çıkacak olan iş de çok daha kaliteli oluyor. Profesyonel çekimlerde bu kriterlerin fazlasıyla hissedildiğini söylemek mümkün. Özellikle kullanılan teknikler ve poz detayları fotoğrafın birçok perspektifini ortaya koyuyor.

Moda fotoğrafçılığı işinde en önemli detaylardan bir tanesi ışıklandırma ve pozlamadır. Çekilen fotoğraflarda ışık ayarının profesyonel şekilde yapılmaması maalesef ortaya konulan işin niteliğini düşürüyor. Bunun önüne geçmek adına ideal açılardan doğru ışıkta kareler yakalamak çok önemlidir.

moda-fotografcisi

Kullanılan fotoğraf makinesi ve geriye kalan ekipmanların mutlaka ideal standartlarda olması. Fotoğraf makineleri bu işin en önemli aracı olduğu için gelişen teknolojiyle donatılmış bir makine olmasına dikkat edilmelidir. Fotoğraf makinesini ve fotoğrafçıyı destekleyen ekipmanlarda bir o kadar iyi olmalıdır. Bu sayede çekilecek fotoğraflarında kalitesi otomatik olarak artacaktır.

Moda fotoğrafçılığı için çekilen fotoğraflarda doğru teknikler ile profesyonel çekimler yapması da bir o kadar önemlidir. Kullanacağı her teknik en iyi şekilde kullanılmalı ve geriye kalan eksik kısımları da photoshop bilgisi ile tamamlaması gerekir. Bu kriterler çok önemli olup mutlaka moda fotoğrafçılarının dikkat etmesi gereken kriterlerdir.

İlginizi Çekebilir: 2022 En Yeni Moda Ayakkabı Modelleri Neler?

YouTube video

Yoruma kapalı.