Boza Kaç Kalori?

Pek çok tarihi olaya tanıklık etmiş, zaman içinde çeşitli hallere bürünmüş, günümüzde ise leblebi ve tarçın eşliğinde tüketilmesi gelenek halini almış boza, asırlardır kültürümüzün bir parçasıdır.

Çok değil bundan yirmi yıl kadar öncesine kadar soğuk kış gecelerinde sokakların sesi ve neşesi iken günümüzde market raflarında daha sık rastlar olduk kendisine.

Boza Nedir? Yapımında Kullanılan Maddeler Nelerdir?

Osmanlı döneminin popüler içkisi boza, bir dönem alkollü olarak da tüketilmiş. Tarihi çok eskilere giden bozanın içeriği darı irmiği, şeker ve sudan oluşmaktadır. Ülkemizde ana madde olarak darı tercih edilirken çeşitli ülkelerde arpa, çavdar, mısır, Arnavut darısı, karabuğday, buğday gibi tahıllarda kullanılabilir.

Boza; darı su ve şekerin fermente edilmesinden elde edilir. Fermente bir içecek olduğu için üretim sonrasında mayalanmaya devam eder. Bu da zamanla bozanın tadının ekşimesine neden olmaktadır. Tercihe göre taze yani tatlı halde ya da birkaç gün bekletilerek ekşi halde de içilebilir.

Alkollü bir içecek olmamasına rağmen bekletme süresinin çok uzatılmasına bağlı olarak içeriğinde alkol açığa çıkmaktadır.

Diyet ve Boza

Boza, zengin besin değerlerine sahip olması ile birlikte çok yüksek kalori oranına sahiptir. Düzenli bir şekilde boza tüketen bir kimsenin kilo alması kaçınılmazdır. Bu nedenle kilo almak isteyenler için önerilen bir içecektir.

Kalori miktarı kullanılan unun çeşidine ve kullanılan şekerin miktarına bağlı olarak değişse de, bu değişim çok da büyük oranda olmaz.

Diyet yapanlara verilecek en büyük tavsiye bu güzel içecekten uzak durmaları ya da arada küçük bir çay bardağı tüketerek içme heveslerini gidermeleridir.

Boza Değerli Bir İçecek midir?

Boza, içerik olarak değerli bir besindir. Özellikle karbonhidrat bakımından zengin olması nedeniyle enerji kaynağı olarak nitelendirilir.

100 ml bozanın kaç kalori olduğu ve içerisindeki mineral ve vitamin değerleri aşağıda listelenmiştir.

240 kcal enerji

Karbonhidrat: 57,5 gr

Protein: 3,5 gr

Yağ: 0,5 gr

Kalsiyum: 29 mg

Demir: 1,3 mg

Fosfor: 97 mg

Çinko: 1 mg

B1 vitamini: 0,09 mg

B2 vitamini: 0,05 mg

Niasin: 1.16 mg

Kış günlerimizin bu değerli içeceğini ister bardak ile ister kaşık kaşık nasıl dilerseniz öyle için. Miktarını da kalori ihtiyacınıza göre ayarlarsanız, hem bozanın tadına varmış hem de kilo almamış olursunuz.

Yoruma kapalı.