Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Burun estetiği sonrası neler yapılmalı neler yapılmamalı? Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve iyileşme sürecinin ne kadar hızlı ilerleyebileceği tamamen sizin elinizde. İster uyku apnesi tedavisi isterseniz sadece estetik kaygı ile yaptırdığınız ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler vardır. Peki ama nasıl? İşte detaylar…

YouTube video

Burun estetiği sonrası oldukça önemli bir süreçtir ve burunda meydana gelen şekil bozukluklarının tedavisinden sonra iyileşme sürecinde de oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Peki burun estetiği sonrası ay ay değişim sürecinde neler gözlemlenir? Burun ameliyatı sonrası olası ödem durumları için neler yapmalısınız? İşte detaylar…

Burun Estetiği Sonrası ve İyileşme Süreci

Burun estetiğinden sonra yapılması gerekenler ne tarz yöntemle yapıldığına göre çok da farklılaşmamaktadır. İster genel anestezi altında isterseniz açık/kapalı burun ameliyatı olun fark etmez. Burun ameliyat sonrası bir hafta boyunca ve bir ay boyunca dikkat edilmesi gerekenler mevcuttur. Burun estetiği sonrası ay ay değişim izlenerek ilk günden itibaren önemli kısıtlamalar uygulanmaktadır ve bu kısıtlamalar bir süre daha devam edebilir.

Örnek vermek gerekirse, burun ameliyatı sonrasında kan sulandırıcıların oldukça önemli bir yeri vardır. Operasyondan sonra istirahat etmek ve burun üzerine soğuk uygulaması yapmak da estetik operasyondan sonrası için rahatlama çözümlerindedir.

burun-estetigi-sonrasi-dikkat-edilmesi-
Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun vadede dikkat etmeniz gereken en önemli şey iste herhangi bir olası travma durumuna maruz kalmamaktır. İyileşme süreci tamamlanmadan burnunuza herhangi bir darbe almanız durumunda, burunda eğriliğe ve çeşitli şekil bozukluklarına davetiye çıkarabilirsiniz.

Peki burun operasyonundan sonra dikkat edilmesi gereken başka neler olabilir? İlk günlerden aylar sonrasına kadar sürecek olan bu önemli sürecin her aşamasını sizler için araştırdık!

1- Burun Estetiği Sonrası Ödem Ne Zaman İner ?

Burun estetiği sonrası oluşan ödemin geçmesi için neler yapmalısınız? Öncelikle doktorunuzun önerisiyle düzenli olarak uygulayacağınız soğuk buz kompresleri ödeminizi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Uygulanacak olan soğuk kompres, en ince damaları bile büzüştürerek olası kanamanın önüne geçecek ve morlukları engelleyecektir. Ayrıca soğuk kompres uygulaması operasyon ağrılarınızı da azaltmaya yardımcı olacaktır…

2- Burun Estetiği Sonrası Ele Gelen Kemik İçin Ne Yapılır?

Burun estetiği yaptırdınız ve bazı kemik düzensizlikleri dikkatinizi mi çekmeye başladı? Bu gibi durumlarda iyileşme sürecinin kişiden kişiye göre değişebileceği ve çeşitli kemik sorunlarının farklı zamanlarda gözle görülür hale gelebileceği unutulmamalıdır. Bu kemikler cilt inceliği sebebiyle oluşabileceği gibi, bir hapşırma ya da öksürme ile travma kökenli de olmuş olabilir.

burun-estetigi-sonrasi-dikkat-edilmesi-

Eğer burun estetiği sonrası kemer oluşumu gözlemlediyseniz, ele gelen kemik henüz gözle görülmüyorsa, en iyisi beklemek olacaktır. Şayet gözle görülen bir deformasyon durumu söz konusu ise, en kısa sürede operasyonu gerçekleştiren doktora başvurulmalıdır. Doktor gerekli ilk müdahaleyi yaptıktan sonra gerekli gördüğü taktirde burun dolgusu ile kemiği kamufle edecektir…

3- Burun Estetiği Sonrası Maske Takmak

Burun estetiği ile ilgili merak edilenlerin bir kısmı, özellikle Pandemi süreci ile birlikte çeşitlenmeye başladı. 2019 yılının sonundan beri hayatımıza giren zorunlu maske kullanımı ile birlikte burun estetiği yaptıracak olanlarda bir takım endişeler ve sorular oluşturdu. Covid-19 hastalığından korunmak için taktığımız bu maskeler, burun operasyonu sonrası kullanılabilir miydi?

Özellikle belirtmek gerekir ki, burun estetiği yaptıran bir kişinin herkesten fazla korunması gerekmektedir ve maske kullanımını asla ihmal etmemelidir. Burun estetiği sonrası maske kullanımı burun şeklini değiştirmeyeceği gibi, dikkat edildiği sürece bağışıklık sürecinizi de dışarıdaki tehlikelerden ve mikroplardan koruyacaktır. Maske kullanımında herhangi bir  deformasyon oluşmasını engellemek için, maske telini aşağı gelecek şekilde ayarlayabilir, maskenizi ters kullanabilirsiniz.

4- Burun Ameliyatı Sonrası Ne Yenir?

Burun ameliyatı sonrası ay ay değişim süreci izlenirken dikkat edilecek önemli noktalardan bir diğeri ise beslenme süreciniz. Operasyon sonrası özellikle çok sıcak ve çok soğuk yemekler yemek yerine yoğurt ve yulafla beslenebilir, bol bol çorba içebilirsiniz.

burun-estetigi-sonrasi-dikkat-edilmesi-

Peki burun estetiği sonrası ödem oluşmaması için başka neler yenilebilir? Burun operasyonunun ardından yemek yerken nelere dikkat edilmelidir?

A- Burun Estetiği Sonrası Yemeklerin Isısına Dikkat Edin!

Yapılan cerrahi işlemin ardından yemeklerinizin sıcaklığı konusunda iyice emin olmalısınız. Çok fazla sıcak ya da aşırı soğuk yemek tüketimi burnunuzu belirli oranda buhara maruz bırakarak olumsuz sonuçlar yaratabilir. Bu yüzden yemekten önce ısısı hakkında mutlaka emin olmalısınız!

B- Aşırı Çiğneme Hareketlerinden Uzak Durun!

Burun ameliyatı sonrası öksürme ve hapşırma gibi durumlardan uzak durmak gerekmektedir. Sakız çiğnemek ya da fazla yemek tüketimi ile çene kaslarını çalıştırmakta aynı etkiyi yaparak hayat kalitenizi olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden burun operasyonundan sonra yemek yerken aşırı çiğneme hareketlerinden uzak durmaya dikkat etmelisiniz…

C- Fazla Tuz Tüketmemeye Çalışın!

Burun operasyonu sonrası olası ödem ve şişlik durumları ile karşılaşmamak için sağlıklı yiyecekler tüketerek tuz tüketimini azaltmalısınız. Zeytin ve peynir gibi aşırı tuzlu besinlerin yerine tuzsuz besinler tercih etmeniz, tuz oranı yüksek besinlerin operasyonun iyileşme sürecini yavaşlatmasına engel olacaktır.

D- Kafein, Sigara ve Alkol Tüketmeyin!

burun-estetigi-sonrasi-dikkat-edilmesi-

Operasyonun ardından bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise sigara ve alkol kullanımının kısıtlanması. Alkol alımı kanama riskinizi arttırarak dokuların altında ödem oluşturabilir. Sigara, nargile, puro gibi nikotinli ürünler ise kan dolaşımınızı olumsuz yönde etkileyerek iyileşme sürecinizi yavaşlatır. Bu yüzden operasyondan sonra, doktorunuza danışarak bir süre kafein, sigara ve alkol tüketiminizi durdurmanızı öneririz…

5- Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Yan Yatmak Mümkün mü?

Burun operasyonu sonrası özellikle 2 gün boyunca başınızı yüksekte tutmak ve yastıkla kafanızı yukarıya doğru desteklemek oldukça önemlidir. Operasyon geçirdikten sonraki ilk gece ve en az 1 hafta boyunca bu şekilde yatmak göz kapağı ve burun altında kalan bölgenin şişmesini engelleyecek, olası ödem sorunlarının önüne geçecektir…

6- Burun Ameliyatı Sonrası Ağırlık Kaldırılır mı?

burun-estetigi-sonrasi-dikkat-edilmesi-

Aslında bu konuda farklı görüşler bulunuyor ancak spor yapmak için ameliyat sürecinden en az 1 hafta geçmesini beklemeniz sizin için en doğrusu olacaktır. Ağırlık kaldırmaya gelmeden önce hafif yürüyüşlerle kendinizi spora hazırlayabilir, kardiyo ve kondisyonunuzu çalıştırarak sporunuzu tamamlayabilirsiniz. Özellikle ameliyatın ilk haftalarından sonra ve birkaç ay daha ağırlık kaldırmak kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

7- Burun Estetiği Sonrası Elim Çarptı Ne Yapmalıyım?

Burun ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalardan birisi de darbe almamaktır. Operasyonlu burnunuza darbe almanız yapısal problemler doğurabilir ve şekil bozuklukları meydana gelebilir. Burun operasyonu sonrası, burun bölgesine el çarpması dahil herhangi bir beklenmeyen darbe gelirse, ilk olarak soğuk kompres ya da buz uygulanmalıdır.

Burun ameliyatı diğer ameliyatlar gibi sonrasında bazı değişimleri, beklenmeyen sonuçları doğurabilmektedir. Bu sonuçlar arasında en sık karşılaşılan ise kemik çıkıntısı olmaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki yalnız değilsiniz ve birçok kişinin de başına gelen bir durumdur. Ancak bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Burun Ameliyatı Sonrası Kemik Çıkıntısı Neden Olur? 3 Açıklaması yazımıza bakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Uyku Testi Yapan Hastaneler

Yoruma kapalı.