İdeal Kilo Hesaplama Nedir? İdeal Kilo ve Beslenme Arasındaki İlişki

İdeal Kilo Hesaplama Nasıl Yapılır?

İdeal kilo hesaplama özellikle beslenmesine dikkat eden kişilerin ya da kilo sorunu yaşayan kişilerin merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Her bireyin kişisel farklılıklarını, yaşam standartlarını, beslenme düzenini göz önüne alarak ideal kilo ortalaması yapmak mümkün fakat bu ortalama doğru mu?

Günümüzde boy kilo oranı denildiğinde ya da ideal kilo kavramından bahsedildiğinde genelde fiziki görünümle alakalı bir algı oluşuyor. Fakat bu durumun fiziki görünüm dışında, vücudun yağ ve kas oranlarının sağlık üzerindeki etkilerine bakarak hesaplanan bir oran olduğunu unutmamalısınız.

İdeal Kilo Hesaplama Nasıl Yapılır?

ideal-kilo-hesaplama-

Boyunuzun uzunluğuna uygun bir kilo da olup olmadığınızı belirlemek için bazı formüller kullanılır. Özellikle Sağlık Bakanlığı ideal kilo hesaplama formülü en güvenilir formüller arasındadır. Bu formüle göre ideal kilo hesaplama: boy ve kilonuzla hesaplanan vücut kitle indeksi ( VKİ) vücut ağırlığının (kg cinsinden) , boy uzunluğunun (metre cinsinden) karesine bölünmesiyle hesaplanan formüldür.

ideal-kilo-hesaplama-

İdeal ağırlık ise ulaşılmak istenen VKİ’nin, kişinin boy uzunluğunun karesi ile çarpılmasıyla elde edilen sonuçtur. Vücut kitle endeksi sınıflandırması ise şu şekildedir:

18.5 ve altı Düşük Kilolu

 

18.5- 24.9 arası Normal Kilolu

 

25 – 29.9 Fazla Kilolu

 

30 – 40 Obez

 

40 ve Üzeri Aşırı Obez

 

İdeal kilo hesaplaması yapılırken birçok faktör göz önüne alınabilir bunlardan ilki

    • Yaşa göre ideal kilo hesaplama: yaş faktörü ideal kilo hesaplanırken baz alınan en temel faktörlerden biridir. Her yaşta metabolizma hızının değiştiği düşünülürse boy kriterinden sonraki en temel faktördür denilebilir. Yaşa göre boy kilo oranı sürekli değişim gösterebilir. Yaş aldıkça insanlarda kilo alımı normal kabul edilir fakat bunun ne kadar normal seviyede olduğu daha önemli bir konudur.
    • Cinsiyete Göre İdeal Kilo Hesaplama: cinsiyetler özellikle boy kilo endeksinde birçok farklılığı da beraberinde getirir. Kadınlar ve erkekler için her boyda, her yaşa göre kilo farklı olmaktadır. Erkekler ve kadınlar arasındaki en belirgin özellik olarak kemik yapısına göre ideal kilo hesaplamaya bakılırsa da birçok farklılıklar ortaya çıkacaktır.

ideal-kilo-hesaplama-

  • Gerçek İdeal Kilo Hesaplama: Gerçek ideal kilo hesaplama isteyen kişilerin yaş, boy ve cinsiyet gibi faktörleri doğru bir şekilde kullanmaları oldukça önemlidir. Gerçek ideal kilo bir kişinin genel sağlık durumu, kemik yapısı, beden şekli, cinsiyeti ve yaşına göre yapılmaktadır. Karmaşık formüllerle uğraşmadan da ideal kilonuzu öğrenmek için güvenilir hesaplama araçlarımızı tercih edebilirsiniz. Sadece birkaç saniyede gerçek sonuca ulaşmak mümkün. Çıkan sonuçlara ideal kilo aralığınızı öğrenmiş olacaksınız.

Günümüzde sağlıklı bir yaşamın sırrı olarak gösterilen ideal kilonun doğru hesaplanması için özellikle boy ve anlık kilonun doğru şekilde bilinmesi gerekir. Tartısız kilo hesaplama sırasında eğer ölçüm sırasında yanlış verilerle işlem yapılırsa bu durumda hesaplama da yanlış olacaktır. Bu nedenle gerçek boyunuzu ve kilonuzu girdikten sonra hesaplama araçları kullanarak gerçek ideal kilo hesaplama işlemlerinizi yapabilir ve bu doğrultuda bir beslenme ve egzersiz programı hazırlayabilirsiniz.

İdeal Kilo Hesaplama ve BMI Arasındaki Fark Nedir?

ideal-kilo-hesaplama-

Dünya genelinde vücut kitle indeksi olarak bilinen BMI skalası oldukça sık bir biçimde kullanılmaktadır. Ve insanların vücutlarını tanımada oldukça etkili bir yöntem olmaktadır. Vücut durumunuza ilişkin doğru bilgi elde edilmesi adına ideal kilo hesabı çevresinde değerler saptanmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre vücut kitle indeksi 6 kategoriye ayrılır. Bu endeks, bireyin kilosunun boyun metre cinsinden karesine bölünmesi ile belirlenen değerdir. Fakat ideal kilo hesaplama için ise sadece boy ve kilo değil yaş, cinsiyet gibi birçok durum göz önünde bulundurulur.

ideal-kilo-hesaplama-
ideal kilo hesaplama

İdeal Kilo ve Beslenme İlişkisi Nasıldır?

Kilonuzu yönetme sırasında en etkili yöntem hiç kuşkusuz sağlıklı beslenme düzeni oluşturmaklabaşlar. Beslenme düzeninizde değiştireceğiniz birkaç detay ile kolayca kilonuzu kontrol altına alabilirsiniz. Özellikle sağlıklı bir beslenme planı karbonhidrat, yağ, protein açısından dengeli olandır.

ideal-kilo-hesaplama-

Özellikle tabağınızda koyu yeşil renkteki sebzeleri eksik etmemeniz lif açısından eksiklik yaşamamanız için oldukça önemlidir. Bunların yanında donmuş ve taze meyveler oldukça sağlıklı olsa da bazı meyvelerin şeker ve kalorisine dikkat etmek gerekir.

ideal-kilo-hesaplama-

Ayrıca beslenme düzeniniz ne kadar sağlıklı da olsa gün içinde yeme saatleriniz tüm dengeleri değiştirebilir. Uzmanlar gece özellikle uyumadan bir iki saat öncesinde yeme işleminin son bulmasını öneriyorlar. Meyvelerin ise içerisinde bulunan şeker oranından dolayı gece tüketilmemesi oldukça önemli bir başka detay.

Et, balık, kırmızı et veya beyaz et çeşitleri öğünlerinizde kullanabileceğiniz besinlerden fakat bunları nasıl pişirdiğiniz çok önemli. Yağda kızartmak yerine fırında, ızgara olarak az yağlı ve yağsız tercih etmeniz kilo korumada size oldukça fayda sağlayacaktır.

Yüksek kalorili besinler arasında yer alan beyaz un, makarna ve yüksek karbonhidratlı yiyecekleri ise porsiyon küçülterek tüketmelisiniz ve tabii ki tüketme sıklığınızda oldukça önemli!

Yoruma kapalı.