6 Çiçek Süslemesi Nelerdir? Çiçek Süsleme Nasıl Yapılır?

Çiçek Süslemesi Yöntemleri Nelerdir? Çiçek Süsleme Nasıl Yapılır?

Çiçek süslemesi kullanılmayan alan yok denecek kadar azdır. Son dönemlerde popüler olan söz, nişan, düğün, çeyiz paketleri, baby shower partileri ve hatta bebek cinsiyet partilerinde bile rengarenk, çeşit çeşit çiçekler görmek mümkündür. Kullanılacağı alana göre gerek canlı çiçek, gerek kurutulmuş çiçek ya da yapay çiçekler kullanılmaktadır. Her yere olduğu gibi çiçek süslemesi malzemeleri satışı yapan sitelere de internetten ulaşım gayet kolaydır.

YouTube video

Çiçek Süslemesi Sanatı Nedir?

Günümüzde artık her bütçeye uygun çiçek bulmak mümkündür. Kişiye özel aranjmanlardan tutun da her şeyi ince detaylarına kadar düşünülmüş ve geriye sadece sizin seçmeniz kalmış modellere kadar çiçek bulmak artık çok daha kolaydır. Bu işlemlerin genel adına çiçek süsleme sanatı denir. Bu sanat kendi içinde de dallara ayrılmaktadır:

  • Yapay çiçek süsleme
  • Saksı çiçek süsleme
  • Canlı çiçek süsleme
  • Çiçek buketi süsleme
  • Teraryum çiçek süsleme
  • Kuru çiçek süsleme

1-Yapay Çiçek Süsleme

En uzun ömürlü ve dayanıklı çiçek süslemesi şüphesiz ki yapay çiçek yapımı diye adlandırılan ve cansız çiçeklerden yapılan süslemedir. Bu çiçek süslemesinin çeşidi, renk seçeneği ve dayanıklılık süresi oldukça fazladır. Genellikle ev ve bahçe dekorasyonlarında kullanılmak için tercih edilir. Güneş görmesine gerek duyulmadığı için evlerin güneş almayan odalarının dekorasyonunda tercih edilir. Bahçelerde ise kuruma bozulma sorunu olmadığı için tercih edilmektedir.

2- Saksı Çiçek Süslemesi

Özel günlerin vazgeçilmezi olan saksı çiçek süsleme  sanatının sayısız modeli bulunmaktadır. Bu sanatın en güzel yanı ister canlı çiçek ile isterseniz de yapay çiçek ile hazırlayabilirsiniz. Saksınızın boyunun, renginin ve şeklinin seçtiğiniz çiçek ile uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Saksı çiçekleri genellikle ev, balkon ve küçük ebatlı, dar alanlı bahçelerde tercih edilir.

3- Canlı Çiçek Süsleme

En güzel kokulu, hazırlaması en huzur verici çiçek süslemesi dalı şüphesiz ki canlı çiçek süsleme olabilir. Canlı çiçeklerin o eşsiz kokusu ve göz alıcı halleri birçok alanda ilk tercih olmaktadır. Örneğin; gelin çiçeği olarak mis gibi kokan papatyalar ve kır çiçeklerinden oluşan bir çiçek buketine hayır diyecek bir kadın yoktur.

cicek-suslemesi-icin-6-yontem

Canlı çiçekler ev dekorasyonunda da vazgeçilmez bir tercihtir. Evin havasını ve görünümünü tamamen değiştiren, daha fresh bir görünüme kavuşturan ve mis gibi kokmasını sağlayan canlı çiçekler, ev dekorasyonunda gerek saksıda gerek ise vazoda tercih edilmektedirler. Ev dekorasyonlarında en sık karşılaşacağınız canlı çiçek süsleme türü şüphesiz herkesin çok sevdiği orkide süsleme tekniğidir. Doğru bakım ve sulama tekniği ile bu narin çiçeklere uzun yıllar boyunca bakabilirsiniz.

4-Çiçek Buketi Süsleme

Hiç hesapta yokken birini ziyaret etmeniz gerekti ve eli boş gitmek istemiyorsanız sizi bu durumdan kurtaracak bir yol var o da; çiçek buketi süsleme sanatıdır. Bir buket çiçek ile çalacağınız her kapıda hoş karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca özen gösterip, bir buket çiçek alıp, süslemesini kendiniz yapmak isterseniz de istediğiniz renk ve desenlerde alacağınız çiçek süsleme kağıdı çok işinize yarayacaktır. Birkaç fikir edinmek isterseniz de çiçek ambalajı nasıl yapılır başlığı altında bir iki video izlemeniz yeterli olacaktır.

5-Teraryum Çiçek Süsleme

Son zamanların en popüler çiçeklerinin belki de en başında geleni teraryum çiçek süslemesidir. Teraryum çiçek süsleme sanatı kişiye özel hazırlanmaya çok müsaittir. Cam veya plastik gibi dayanıklı ve sert fanusların içerisine, genellikle kara ortamını taklit ederek yerleştirilmiş objeler ve az miktar su ile beslenebilen bitkiler yerleştirilir. Teraryumun içerisinde olmazsa olmaz bitkilerin başında yosun ve kaktüs çeşitleri bulunur. Renk renk, çeşit çeşit yosun ve kaktüslerin az miktarda su ile bakımı da gayet kolaydır. Bunun dışında yapay ve genellikle plastikten oluşan mini boy çiçek, böcek ve hayvan figürleri de yer verilmektedir.

6- Kuru Çiçek Süsleme

Kullanım alanı çok geniş olan çiçek süslemesi çeşitlerinden biri de kuru çiçeklerden oluşan çiçeklerdir. Özellikle mis gibi kokan şoklanmış rengarenk lavantalar, cipso çiçekler, pamuk otu bitkileri, buğday başakları gibi kuru çiçek çeşitleri genellikle çiçek aranjmanlarını tamamlamak için kullanılırlar. Bunun haricinde yeni yıl süslemelerinde, kapı süslerinde, ev içi dekorasyon objelerinde, uzun yıllar kullanımı mümkün olduğu için çok sıklıkla tercih edilmektedir.

cicek-suslemesi-icin-6-yontem
Çiçek Süslemesi

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte balkonlarını çiçeklerle süslemek isteyen kişilerin sayısı giderek artmaktadır. Siz de balkonunuza farklı bir hava katmaya ne dersiniz? Cam Balkon Çiçekleri Nelerdir? 10 Tane Cam Balkon Çiçeği yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yoruma kapalı.