Çocuklarda Alt Islatma Nedenleri?

Çocuklarda Alt Islatma

Tıpta enürezis noktürna olarak adlandırılan çocuklarda alt ıslatma idrar kesesi ve mesanesinin yeterince gelişmemesinden kaynaklanan bir problemdir. Bunun için 2 yaş çocuklarda en az iki gece tekrarlanarak karşımıza çıkan bir durumdur. Fakat eğer bu durum 5 yaş grubundaki çocuklarda bile görülüyorsa o zaman asıl hastalıktan söz etmemiz gerekir. Ve bunun mutlaka uzman bir hekim tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Tanı ve Teşhisi

Uzman hekim tarafından öncelikle çocuğun idrar tahlilleri yapılır. Daha sonra ultrason sonuçları, sondalı işeme testi, böbrek filmi çekilir. Bu yolların uygulanmasından hemen sonra her anlamda çocuklarda alt ıslatma problemlerinin bütünüyle önüne geçilmesi olanaklı hale gelecektir. Böylelikle bir daha benzer sorunların kesinlikle tekerrür etmemesi amaçlanmış olur.

Nedenleri

Genellikle kalıtsal olarak karşımıza çıkan alt ıslatma neden olur sorunu bunun yanı sıra çocuğun psikolojik olarak henüz tuvalete çıkma kültürünün gelişmemiş olması, idrar kesesinin yeterince olgunlaşmaması olması gibi nedenlerden ötürü bu tip sorunlarla sıkça karşılaşılmaktadır.

Öncelikle gerekli tetkikler yapılarak çocuğun ilk 2 hafta sürecinde izlenmesi süreci başlıca enürezis tedavisini oluşturur. Bu özelliğinin yanı sıra çocuğun tuvalet alışkanlığı kazanması için ebeveynin de her yönden bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Tedavisi

İlaç tedavisine geçilmeden önce alt ıslatma tedavisi için düzenli sıvı tüketiminin gün içerisinde gerçekleşip gerçekleşmediği uzman hekim tarafından izlenir. Çocuğun gün içerisinde süt ve su içmesine müsaade edilir fakat geceleri özellikle son iki saatte kesinlikle sıvı tüketmemesi önerilmektedir. Ayrıca çocuğun tuvalet kültürünü kazanması için uykudan bir saat sonra uyandıktan sonra idrarını tutma refleksini kazanması amaçlanmaktadır. Bununla beraber yine bireyin altını bağlamamak da öne çıkan tedavi yöntemlerinden bir diğerini oluşturmaktadır. İşte bu süreçler yakından takip edilerek tüm yönleriyle tedavi edilmesi sürecinde sizlere yönelik olarak bu işlemlerle çocuğunuzdaki idrar kaçırma sorunlarının tümüyle ortadan kalkması amaçlanır.

Çocuklarda alt ıslatma sorunlarının işte bu tanı teşhis ve tedavi süreçleriyle çok kısa sürede önüne geçilmesi mümkün olacaktır. Böylelikle kalıcı bir tedavi sonrasında hem idrar mesanesinin gelişmesi hem de tuvalete çıkma alışkanlığı kazanması mümkündür.

Yoruma kapalı.