8 Adımda Diyet Listesi Oluşturma Nasıl Yapılır?

Diyet Listesi Kadın-Erkek Değişir mi?

Diyet listesi oluşturma konusunda bazı sorunlar yaşanmaktadır. Halbuki diyet listesi kadın ve erkek için kolay bir şekilde hazırlanabilir!

Günümüzde fazla kilolardan kurtulmak adına başvurulan diyet örnekleri çoğu zaman kafa karıştırıcı olabiliyor. Çünkü birden fazla bulunan diyet örnekleri hangisi bana uygun sorgulamasına neden oluyor.

Halbuki doğru bir alandan bilgi alındıktan sonra çok kolay diyet listesi örnekleri elde edebilir ya da kendinize uygun diyet listesi oluşturma adımını atabilirsiniz.

Peki gerçekten diyet listesi nedir, neden diyet listeleri uygulanır? Diyet listeleri nasıl hazırlanır? İşte konu hakkında bilmeniz gereken detaylar!

Diyet Listeleri Nelerdir?

Beslenme şüphesiz kadın ve erkek fark etmeden her canlı için sağlanması gereken aşamaları oluşturur. Doğru bir beslenme organların fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar.

Kişiye başta enerji olmak üzere vücudun belirli bir düzende çalışmasını sağlayan beslenmedir. Fakat her birey tarafından beslenme doğru aşamalarla gerçekleşmez.

diyet-listesi

Yanlış beslenmeye bağlı olarak sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Bu sağlık problemlerini kontrol altına almak adına diyet listeleri uygulanır.

Bunun dışında fazla kilolardan kurtulmayı sağlayacak olan da özel ve sağlıklı beslenmeden geçer. Kişiye özel olarak oluşturulan bu beslenmeye de diyet listeleri denmektedir.

Diyet Listeleri Neden Uygulanır?

Günümüzde diyet listesi uygulamak adına çok farklı sebeplerden bahsedilebilir. Öncelikle herkesin aklına gelen ise zayıflamaktır. Elbette diyet listesi kilo verme için uygulanacaktır.

Yanlış bir bilgi olduğu söylenemez fakat eksiktir. Kişiler elbette zayıflamak ve istediği kiloya, forma kavuşmak adına diyet listeleri uygulayabilir.

Ancak bunun dışında diyet listeleri aynı zamanda kilo almak isteyen kişiler tarafından da uygulanabilir. Zira yiyip kilo alamamak da birçok insanın sorunu olarak öne çıkar.

Düzenli ve doğru kaloriye sahip gıdalardan oluşan listeler bu yüzden uzmanlar tarafından hazırlanabilir.

Son olarak diyet listeleri aynı zamanda belirli hastalıklara bağlı uygulanabilmektedir. Örneğin daha çok; şeker hastaları, tansiyon hastaları, alerjisi olan insanlar, obezite olanlar ve kalp hastası olanların özel bir beslenme listesine sahip olacaktır.

Sağlığı ayakta tutmanın ilk koşulu beslenmeden geçer. Doktor gözetiminde ilaç kullanımı dışında özel beslenme düzenleri oluşturulabilmektedir.

Sağlıklı Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır? Kişilerin Diyet Listesi Oluşturma Sırasında Dikkat Etmesi Gerekenler Neler?

Diyet listesi kadın ve erkek fark etmeksizin her cinsiyet tarafından uygulanmak istenebilir. Ancak bu aşamada uzman desteği almadan diyet listesi oluşturma aşamalarını denemek isteyen olabilir.

Öncelikle beslenme düzeni değiştirmek kişisel olarak yapılması zor bir durumdur. Herhalukarda bir uzman desteği alınması önerilir.

Evde beslenmenize dikkat ederken göz önünde bulundurmanız gereken aşamalar şu şekildedir:

diyet-listesi
Diyet Listesi

1- Diyet Listesi Erkek mi Kadın için mi Hazırlanıyor?

Diyet listeleri hazırlanırken hastanın ya da danışanın kadın ve erkek olması dikkat edilen unsurlardan birisidir. Çünkü kadın ve erkeğin çoğu zaman fiziksel olarak birbirlerinden değiştiği noktalar bulunacaktır.

Özellikle kadınlarda çoğunlukla yağlanma oranı erkeklere göre fazladır. Aynı şekilde kas kütlesi erkek için fazla olduğu için protein desteklemesi kadına göre fazla olabilir.

Bu aşamada kadın ve erkek oluşunuza göre ilk adımı atabilirsiniz. Ancak aşırı kiloya bağlı olarak (obezite veya riski) diyet uygulanacaksa herhangi bir cinsiyet farkı gözetilmesine gerek yoktur.

2- Boy ve Kiloya Göre Diyet Listesi Oluşturulmalı

Genel anlamda diyet listesi kilo verme amaçlı oluşturulsa da hastalıklara ya da kilo almaya yönelik listeler için kilo baz alınır.

Halbuki bu durum oldukça yanlıştır. Listelerin vücut kitle indeksi göz önünde bulundurularak hazırlanması gerekir. Bunun için de sadece kilo değil, boy baz alınmalıdır.

Her kişinin kilosu boyuna göre farklı bir görünüm elde etmesini sağlar. Bu yüzden boyunuzla kilonuzun orantısına bağlı olarak diyetler oluşturulmalıdır.

Eğer internet üzerinden diyet listesi örnekleri alacaksanız kilonuz ve boyunuza göre araştırın. Örneğin; 80 kiloya göre diyet listesi ya da 85 kiloya göre diyet listesi şeklinde aramalarınızda boyunuzu da göz önünde bulundurun.

3- Diyet Uygulama Süresini Göz Önünde Bulundurun: Haftalık Diyet Programı vs. Aylık Diyet Programı

Çoğu zaman diyet listesi haftalık olarak hazırlanmaz. Uzun vadeli bir beslenme düzeni oluşturulması amaçlanır.

Ancak hedeflediğiniz kiloya ulaşmak adına kısa süreniz varsa ya da kısa sürede ulaşacağınızı düşünüyorsanız haftalık hazırlayabilirsiniz.

Genelde aylık olarak diyet listeleri oluşturulur. Böylece birkaç ay sonucunda kişinin vücudunda oluşan değişimler göz önünde bulundurularak hareket edilir.

Uygulamayı düşündüğünüz zaman zarfını göz önünde bulundurmak ve buna bağlı hareket etmek daha doğru olacaktır.

diyet-listesi

4- Zor Kilo Verenler için Diyet Listesi Tek Üründen Oluşanlardan Uzak Durun

Kısa sürede kilo vermek isteyenlerin ‘şok diyet’ adı altında tek üründen oluşan diyetleri uyguladığı görülür. Bu kısa vadede kilo vermenizi sağlasa da oldukça tehlikeli bir listedir.

Çünkü tek bir üründen almanız gereken besin değerlerini eşit almazsınız. Buna bağlı olarak uzun vadede organlarınız da ters tepki verebilir.

Özellikle şeker ve tansiyon gibi ciddi rahatsızlıklarınız varsa tek ürünlü değil değişkenlik gösteren ürünlerin bulunabileceği beslenme düzenleri oluşturmalısınız.

5- Yaşınıza Bağlı Diyet Listeleri Oluşturun: Diyet Listesi 13 Yaş ve 40 Yaşa Göre Değişir

Sık düşülen hatalardan birisi diyet listeleri oluşturulurken yaşa dikkat etmemektedir. İnternette birçok farklı diyet listeleri ile karşılaşabilirsiniz.

Ancak bu listelerin her biri ortak yaş grubu tarafından uygulanamayabilir. Özellikle ileri yaştaki bireyler ve küçük yaştaki bireylerin listeleri değişiklik gösterecektir.

Örneğin; diyet listeleri 13 yaş için gelişimini de desteleyecek düzeyde olmalıdır. Zira bu çocuk gelişim çağındadır ve büyümesi gerekir.

Ancak yaşlanmış bir bireyin artık gelişimi fiziki anlamda devam etmez. Aksine gerileme görülür. Kişiyi yaşlılıkta ortaya çıkabilecek sorunlardan korumak, hastalıklarını kontrol edebilmek adına özel beslenme listeleri oluşturulur.

6- Diyet Listesi Kahvaltı – Öğle Yemeği – Akşam Yemeği İçermeli

Toplum arasında düşülen genel yargılardan birisi üç ana öğünden birisi atlatıldığında, yemek yenmediğinde, kolay kilo verebileceği şekildedir.

Bu denenmeye bağlı olarak işe yaramış olabilir. Ancak diyet listelerini incelediğinizde çoğunlukla üç öğün olduğunu görebilirsiniz.

Uzmanlar tarafından özellikle kahvaltılara özenle yaklaşılır. Minimum iki öğün olmasıyla birlikte üç öğünlü listelerinizi uygulamalı ve oluşturmalısınız.

7- Diyet Listesi Saatleri Belirlenmeli

Diyet listeleri kısa vadeli uygulanması gereken listeler olarak değil doğru bir beslenme alışkanlığı kazandıracak gözüyle bakılmalıdır.

Bu aşamada genellikle doktorlar tarafından da belirli bir saatten sonra beslenme yapılmaması gerektiğine dair bilgiler içerir.

Eğer listeleri oluştururken mümkünse saatler belirlerseniz mideniz de bir yerden sonra buna alışacak ve ekstra beslenmenin önüne geçecektir.

Örneğin; 08.00 kahvaltı, 12.00 öğle yemeği, 19.00 akşam yemeği olarak belirleyip akşam 7den sonra yemek yememeği belirleyerek hareket ederseniz çok daha iyi olacaktır.

diyet-listesi

8- Fakir Diyet Listesi Olmamalı: Her Besin Değerini İçermeli

Diyet liste oluşturma sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli aşamalardan birisi, her besin değerini içermesidir.

Kilo verme amaçlı diyet listesi oluşturulsa da yağ gün içinde belirli oranda alınması gerekir. Tamamen yağsız alınması mümkün değildir.

Genelde karbonhidrat en az tüketilmesi gereken aşamadır. Fakat yine de gün içinde alınabilir.

Diyet Listelerini Kimler Hazırlar?

Bahsedilen diyet listeleri çoğunlukla bir uzman yardımıyla hazırlanması gerekir. Çünkü kişisel yapılacak diyetlerin hangi amaçla yapıldığı değişiklik gösterir.

Özellikle kilo almak ve hastalığa bağlı olarak uygulanacak olan diyetlerin Diyetisyen yardımıyla hazırlanması gerekiyor. Diyetisyenler özel olarak bu alanda eğitim almış kişilerdir.

İnternet üzerinde örnekler bulunsa da bu örneklerin uygulanma aşaması sadece kilo vermek amacıyla uygulanabilir. Hastalık gibi özel aşamalarda internetten örnek almak yetersizdir ve yanlıştır.

diyet-listesi

Kiloya Göre Diyet Listesi Ücretsiz Alınabilir mi?

Kişilerin diyet listeleri ücretsiz alması mümkündür. Çünkü diyetisyenler sadece özel sektörde çalışan meslekler değildir.

Her devlet hastanesinde neredeyse diyetisyen bulunur. Devlet hastanelerinden randevu aldıktan sonra kısa sürede işlemleriniz için başvuru yapabilirsiniz.

Bunun dışında online diyetisyenler sayesinde ücretsiz olmasa da çok düşük maliyetlerle diyet listeleri oluşturup takibini yapabilirsiniz.

Diyet Listesi Örnekleri Neler? Dilerseniz Diyet Listesi PDF Kitaplardan Yararlanabilirsiniz!

En çok bilinen diyet listeleri belirli şekillerde adlandırılmaktadır. Bu diyet listeleri çoğunlukla iyi sonuç verdiğinden ve ünlüler tarafından dile getirildiği için araştırılır.

Günümüzde en çok bilinen diyet listeleri arasında şunlar bulunmaktadır:

A- Ketojenik Diyet Listesi

Listede diyet yemek tarifleri çoğunlukla düşük karbonhidrat içerecek şekilde bulunmaktadır. Özellikle epilepsi tedavilerinde kilo vermek için değil hastalık kontrolü için yapılır.

Diyet listesinde kilo verdiren işlemler çok az olsa da etkilidir. Daha çok yağlı besinler ve protein ağırlıklı olmak üzere ara öğün ve ana öğünler vardır. Karbonhidrat (bir dilim tam buğday ekmeği, un ve hamur işleri vs.) çok azdır.

B-Aralıklı Oruç Diyet Listesi

Aralıklı oruç diyet listeleri aslında uygulanması en kolay listelerden birisidir. Tercih edilmesinde ünlü isimler Buse Terim gibi çok ciddi kilo verdirdiği görülür.

Çoğunlukla bir kase yoğurt, bir bardak yeşil çay gibi sağlıklı besinler tüketilir. Bu diyet listesi oruç tutma mantığıyla hareket etmeye yarar.

Uzun saatler aç olmayı, gün içinde bol miktarda sıvı tüketimini destekler.

C- İsveç Diyet Listesi

Diyet listesinde kilo verdiren diyet yemekleri bulunmaktadır. Günlük 1000 kalori altında tüketim hedeflenir. Diyet listelerinde farklı olan kısmı ise uygulanma süresidir.

Beslenme açısında karbonhidrattan uzak durulur. Bu listenin minimum 6 gün maksimum ise 13 gün uygulanması gerekir.

Daha uzun süreli uygulamak zararlıdır daha az uygulamak ise yeterli sonuç almak için yetersizdir.

YouTube video

Günümüzde kilo vermek için çeşitli diyet listeleri bulunmaktadır. Bu konuda bilgi almak, farklı diyet listelerini incelemek ister misiniz? Diyet Listeleri kategorimizde birden fazla hatta yüzlerce diyet örneği bulabilirsiniz!

Yoruma kapalı.