Doğum Sonrası Kilo Verme

Doğumdan sonraki kilolar; anneler için zor bir süreç gibi gözükür. Özellikle; sütün gelmesi açısından diyet yapma imkanı olmadığı için bu açıdan düşündürücü olur. Ancak bebeği emzirirken enerji harcanır ve bu sayede 500-600 kalori yakılır. Bu sayede daha sık emzirmek, daha çok kalori harcamak demektir. Sık emzirmek ayrıca daha fazla süt oluşmasını da sağlamaktadır.

dogum-sonrasi-kilo-verme-1

İlk 6-8 hafta hızlı bir şekilde kilo vermek yanlıştır. Çünkü vücudun kendini toparlaması gerekmektedir. Sadece kısa yürüyüşler ve hafif egzersizler yaparak, bu sürede yavaş kilo verme başlangıcı sağlanabilir. Bu süre zarfında diyet yapmak anneyi daha çok strese sokacağından süt azalmasına sebep olabilir.

Emzirme döneminde hem süt yapımını sağlamak, hem de kilo vermek için basit uygulamalar yapılabilir. Güne mutlaka kahvaltıyla başlamak ve bir yumurta yemek şarttır. Gün içerisinde 3 ana öğün ve 3 ara öğün uygulanmalıdır. Kalsiyum ve protein içerikli gıda almak önemlidir. Her gün; tek öğünün birinde et,balık ve tavuk tercih edilmeli ve yanında taze sebze, meyve ya da salata tüketilmelidir. Gün içinde mutlaka 3 litre su tüketilmeli ve çay ya da kahve azaltılmalıdır. Sıcak içeceklerde şeker tüketimi yapılmamalıdır. Gaz yapıcı herhangi içecek ve yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Haftada iki ya da üç kere kuru bakliyat içerikli yemekler yenmelidir. Un ve şekerli, hamur işlerinden uzak durulması gerekmektedir. Süt oluşumunda bu tarz gıdalar etkili değildir, sadece kilo almaya neden olur.Tam buğday içerikli makarna ve ekmek tüketilmelidir. Yavaş ve dikkatli olunursa kilo vermek de sağlıklı olacaktır.

Hamilelik Sonrası Nasıl Zayıflanır?

Öncelik olarak doğum öncesinde yeme ve içmelere dikkat edilmediğinden hamilelik döneminde normalin üstünde kilo alınıyor. Bu şekilde alınan kilolar daha önceden vücutta bulunan kiloların üzerine eklenir ve bu durum normalden daha fazla kilo almanızı sağlar. Doğum sorası kilo vermek için ise artık bir emziren anne olduğunuz için kendinizden çok bebeğinizi düşünmeniz gerekiyor. Hamilelik sonrası zayıflamak istiyorsanız mutlaka diyetisyen kontrolünde diyet yapmanız gerekiyor. Aksi halde yapacağınız diyet hataları anne sütünün azalmasına sebep olabilir. Anne sütü, bebeğinizi hastalıklardan koruyarak sağlıklı bir biçimde büyümesine yardımcı olacağından diyet hataları yapmamak için doktor kontrolünde diyet yapmanız daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Yoruma kapalı.