5 Maddede Dolorex Nedir? Nasıl Kullanımalıdır?

Dolorex Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Dolorex nedir? Genellikle ağrı kesmek için kullanılan ve neredeyse sıklıkla karşılaştığımızı bir ilaçtır. Dolorex nedir? sorusuna cevap olarak şunlar verilebilir; düzgün, yuvarlak, kırmızı renkli olan dolorex draje şeklindedir. Her bir draje için 50 mg diklofenak potasyum barındırır.

Dolorex, 10 ya da 20 tane draje barındıran blister ambalajda kapalı bir biçimde sunulmaktadır. Dolorex, iltihap ve ağrı tedavisinde kullanılan “nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar” denilen bir ilaç sınıfına aittir.

YouTube video

Dolorex 50 mg Nedir?

Dolorex 50 mg tablet birçok hastalığın kısa süreli tedavisinde kullanılmaktadır. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılması tavsiye edilmemektedir. Özellikle ağrı kesici özelliği sayesind ehemen hemen her evin ecza dolabında yer alan bir ilaç türüdür.

Dolorex Nedir Ne İçin Kullanılır?

Dolorex aşağıdaki durumların kısa süreli tedavisinde kullanılabilir:

 • Burkulmalar, gerilmeler veya başka zedelenmeler,
 • Ameliyattan sonra ki şişlik ve ağrı,
 • Ağrılı adet dönemlerinde barındıran ağrılı iltihabi kadın hastalıkları ile ilgili durumlar,
 • Donuk domuz, sırt ağrısı, tenisçi dirseği ve yumuşak doku romatizmasının diğer şekilleri,
 • Kulak, burun ya da boğaz enfeksiyonları,
 • Migren ağrıları.

Dolorex, doktorunuzun belirlediği diğer durumların tedavisinde de kullanılabilir. Dolorex dendiğinde, şişlik ve ağrı gibi enflamasyon semptomlarını yok eder ve üstelik ateşi düşürür denilebilir. İltihap veya ateşin sebepleri üzerinde etkili değildir. Dolorex‘ın etki mekanizması veya size niçin bu ilacın reçete edildiği ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışınız.

Dolorex Ağrı Kesici Vücuttan Kaç Saatte Dışarı Atılır ?

Dolorex nedir, sorusuna cevap verildikten sonra, bu ilacın kullanımı sonrası vücuttan ne kadar sürede atıldığı konusu merak edilmektedir. Öncelikle bilinmesi gereken şey, Dolorex’in başlıca metabolizma bölgesinin karaciğer olduğudur. Bu durum, ağız yoluyla kullanılan kimi ilaçların biyoyararlanımında azalmaya neden olan hepatik ilk geçiş etkisinin önemini açıklamaktadır.

5-maddede-dolorex-nedir

Dolorex’in metabolizması sonucu ilk aşamada aktif moleküle benzeyen kimyasal yapıda moleküller oluşur. Metabolitin etkisi ana molekülünkiyle aynı yönde ise etki süresi uzar. Daha sade anlatımla ilaç vücuttan ortalama 24 saatte vücuttan atılmaktadır. Tabi günde yaklaşık olarak 2,5 litre su içen hastalar için ilacın atımı daha kolay olur.

1 – Dolorec Ağrı Kesici Mi Majezik Mi ?

Ağrı kesici ilaçlar bedenin herhangi bir bölgesinde gelişen ağrıları dindirmek, söndürmek amacıyla kullanılır. Ağrının kaynağına, şiddetine ve süresine göre etki mekanizmaları farklı olan birçok ağrı kesici çeşidi vardır. Bu sebeple reçetesiz olanları dahil doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ağrı kesiciler bireye özel reçete edildiğinden bir başkasına önerilmemelidir. Doktorun ilacı kullanma talimatına değiştirilmeden uyulmalıdır. Bu ilaçları bilinçsizce almak ciddi, hatta ölümcül sonuçlar oluşturabilir.

Her bir ağrı kesicinin yan etkisi başkadır. Fakat çoğu ağrı kesici sindirim sistemine zarar verebilir. Tabi tek tür ağrı kesici bulunmamaktadır. Ama bunlardan en öne çıkanı Majezik ve Dolorex’tir. Bu ikisinden hangisini seçileceği elbette doktorun kararı doğrultusunda olması daha sağlıklı olacaktır.

5-maddede-dolorex-nedir

 

Biz burada Majezik nedir, Dolorex nedir, sorularını bilgilendirme amacı ile kıyaslayarak cevaplayacağız. Dolorex ilacından başlayalım. Dolorex nedir? sorusuna cevap vermiştik ancak yeniden bahsetmek gerekirse; ülkemizde en çok kullanılan ağrı kesicilerden bir tanesidir.

Özellikle regl sancılarıyla migren ve baş ağrılarında kullanılır. Bilinen önemli bir yan etkisi yoktur. Etkisini yaklaşık 15 ile 30 dakika arasında gösterir. Majezik ise adet sancısı, eklem ağrıları ve kas-iskelet sistemi başta olmak üzere birçok ağrının tedavisinde kullanılır. Etkisini 30 dakika içerisinde gösterir.

2 – Dolorex Yasaklandı mı ?

Etken maddesi “ibuprofen” olan ilaçlar grubu arasında en tehlikelisi olduğu belirlenen ilacın, ölümle sonuçlanan felç riskini ve kalp krizini yüzde 63’e kadar yükselttiği teşhisi koyulmuştur. İlacın oluşturduğu sonuçların, 2004 yılında dünya çapında üretimi durdurulan ve geri çağrılan “Vioxx” adı verilen bir ağrı kesiciyle benzer olduğuna dikkat çekmiştir.

Uzmanlar, ortalama aynı olan bir yasağın tekrar getirilmesi gerektiğini vurguluyor. Araştırmayı sürdüren ekipten uzman Patricia McGettigan’a göre daha etkili ve yan etkileri bakımından daha güvenilir ilaçlar bulunuyor. İlacın bu özelliği nedeniyle yasaklanıp yasaklanmaması gündemde olsa da, ortada net bir karar bulunmaktadır.

3 – Dolorex’in Yiyecek ve İçecek ile Kullanılması Nasıl Olmalıdır ?

Dolorex konusu içerisinde bir alt başlık ise ilacın yiyecek ve içeceklerle nasıl kullanılacağı konusudur. Hali hazırda yan etkileri olan ilacın yanlış kullanımı, yan etkileri daha ciddi seviyelere taşıyabilir. Bu nedenle ilacın nasıl kullanılacağının iyi bilinmesi gerekmektedir. Öncelikle bu ilaç başta olmak üzere tüm ilaçların nasıl kullanılacağını uzmandan öğrenmek, sağlık açısından en doğrusudur.

YouTube video

Genel olarak burada bilgilendirme olması amacıyla Dolorex’in şu şekilde kullanımını tavsiye edebiliriz; Dolorex, bir bardak su veya başka bir içecekle bütün halinde yutulması daha uygundur. Dolorex’in, yemeklerden önce ya da boş mideyle alınması önerilmektedir, bu şekilde daha hızlı emilecektir. Dolorex ağrı kesici bir ilaçtır. Bazı süreçlerde kullanılmaması gerekir. Bu süreçlerden bazıları şu şekildedir;

a – Hamilelik Döneminde

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışmanız gerekmektedir. Hamileyseniz ya da hamile olma ihtimaliniz varsa bunu doktorunuza söyleyiniz. Kesin olarak gerekli olmadığı sürece hamilelik süresince Dolorex kullanmanız uygun değildir. Diğer iltihap giderici ilaçlarda olduğu gibi, doğmamış bebeğinize zarar verebileceği ve doğumda sorunlara yol açabileceğinden Dolorex’in gebeliğin son 3 ayında alınmaması gerekmektedir.

b – Emzirme Döneminde

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışmanız gerekmektedir. Dolorex kullanıyorsanız bebeğinizi emzirmeyiniz, emzirme durumunda bebeğe zarar verecektir.

c – Araç ve Makine Kullanımı Sırasında

Ara sıra Dolorex kullanan hastalar görme bozukluğu, baş dönmesi veya uyku hali gibi yan etkiler görünmektedir. Böyle etkiler görürseniz araba kesinlikle kullanmamalı ve dikkat gerektiren diğer işleri yapmamalısınız. Böyle etkiler görürseniz en kısa zamanda doktorunuza başvurmalısınız. Dolorex‘in içinde barındırdığı bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler bu tıbbi madde her dozunda 17,0 mg sodyum nişasta glikolat ek olarak ihtiva eder.

5-maddede-dolorex-nedir
Dolorex Nedir?

Dolorex’in kullanılmaması gereken zaman dilimleri bunlardır. Tabi Dolorex’in hangi durumlarda kullanılacağı da merak konusudur. Bu konu hakkında bilgi almak için Dolorex nedir, hangi durumlarda kullanılmalıdır, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

4 – Dolorex Zararlı mı ? Dolorex Ağrı Kesici Öldürür Mü?

Diklofenak’ın kullanımına yasak getirilemese bile büyük oranda kısıtlama getirilmesi kesinlikle gerekiyor. Zira, İngiltere’de yapılan araştırmalarda yalnızca 2011 yılında ülkede beş milyon insanın reçeteyle Diklofenak aldığı karar kılınmıştır.İsviçre’nin Bern Üniversitesi’nde 166 bin hasta üzerinde yapılan araştırmalarda da Diklofenak’ın inme riskini ve kalp krizi riskini dört  katına kadar çıkarılabildiği ortaya koyulmuştu. Bu nedenle kullanılması uygun değildir. Kullandığınızda oluşan yan etki durumlarında acil olarak doktorunuza başvurunuz.

5 – Dolorex Nedir ? Dolorex 50 mg Zararları Nelerdir ?

Dolorex nedir? sorusuna cevap bulduktan sonra Dolorex  zararları ve yan etkileri nelerdir, sorusuna cevap vermemiz gerekmektedir. Öncelikle şunu belirtelim, aşağıda belirttiğimiz belirtiler ortaya çıkarsa, acil olarak ilaç kullanımını kesip doktorunuza başvurunuz. Dolorex yan etkileri şu şekildedir;

 • Alışılmadık morarmaya da kanama
 • İnatçı boğaz ağrısı veya yüksek ateş
 • Hipotansiyon (kan basıncı düşüklüğü), yutma güçlüğü ve bayılmaya sebep olan döküntü ve kaşıntı ile sıkça alakalı olan dudaklarda, yüzde, dilde, ağızda veya boğazda şişmenin olduğu alerjik reaksiyonlar. Göğüste sıkışma hissi (astım belirtileri ) ve hırıltı.
 • Göğüs ağrısı (kalp krizi belirtileri)

5-maddede-dolorex-nedir

  • Şiddetli ve ani baş ağrısı, hissizlik, bulantı, baş dönmesi, konuşma güçlüğü ya da konuşamama, felç (beyin ile alakalı kriz belirtileri)
  • Boyun sertliği (viralmenenjit belirtisi)
  • Çizgili kasların şiddetli kasılması (konvülsiyonlar)
  • Ciltte oluşan kızarıklık veya morarma (bu durum kan damarı iltihabı belirtisi olabilir). Kabarcıklı deri döküntüsü, gözlerde, dudaklarda ve ağızda kabarcıklar. Soyulma ya da pullanma şekilde cilt iltihabı
  • Aşırı şiddetli karın ağrısı, kanlı veya siyah gaita, kanlı kusma
  • Cilt veya gözlerde sararma (hepatit/karaciğer yetmezliği belirtisi)
  • İdrarda fazla protein, kanlı idrar, idrar çıkışında ciddi azalma (böbrek sorunu belirtileri).

  Dolorex Yan Etkileri Olduğunda Ne Yapılmalıdır?

  Bunların tümü çok ciddi yan etkilerdir, kesinlikle geçer diye atlanmaması gerekir. Eğer bunlardan biri sizde bulunuyor ise, acil tıbbi müdahaleye ya da hastaneye yatırılmanız gerekebilir.

Bu yazımızda Dolorex nedir, Dolorex nedir ne İçin kullanılır, nasıl kullanılır, yan etkileri ve diğer konularda bilgi vermeye çalıştık. Sağlıklı günler dileriz😊

İlginizi Çekebilir: Genetik Hastalıklar Nelerdir?

Yoruma kapalı.