Dondurma Kaç Kalori?

Dondurmanın Besin Değerleri

Dondurmanın besin değerleri türüne göre değişiklik gösterir. Türkiye’de en çok tüketilen dondurma türlerinden vanilyalı dondurmanın 150 gramında (orta boy bir kase) 192 miligram kalsiyum bulunur. Bu yönüyle iki top vanilyalı dondurma bir bardak süte eş değerdedir. Vanilyalı dondurmanın bir topunda (50 gram) 99.5 miligram potasyum vardır. Yazın terleyerek kaybedilen suyun ve besin değerlerinin yerine konmasında yardımcı bir besin olan dondurmanın potasyum açısından zengin olması genellikle yüzmede karşılaşılabilen krampları önlemektedir. Yine en çok tüketilen dondurmalardan biri olan çikolatalı dondurmanın bir topunda (40 gram) 99.6 miligram potasyum ve 43.6 miligram kalsiyum bulunur. Besin değerleri açısından dondurmanın her türü sağlıklıdır.

Dondurmalı Tarifler Kaç Kalori?

Dondurmanın genellikle tatlılar ve pastalarla beraber kullanılmasından oluşan tariflerdir. Dondurma kaç kalori diye düşünenler tariflerde dondurma varsa genel olarak yüksek kalorili olduğunu bilmelidirler. Dondurmalı irmik helvasının bir porsiyonu (160 gram) 317.79 kaloridir. Rokokonun bir porsiyonu (173 gram) 384 kaloridir. İki kurabiye arasına sıkıştırılmış bir top dondurmanın kalorisi kurabiyenin çeşidine göre değişir. Ayrıca kahve ve dondurmanın mükemmel uyumu olan affogato oldukça yüksek kalorilidir.

Dondurma Tüketemeyenler

Dondurma kaç kalori diye düşünmeden dondurmanın sağlığa zararları da düşünülmelidir. Dondurma diyabet hastaları için uygun değildir. Ayrıca birçok meyveden ve aromadan çeşitlenmiş dondurmalardan alerjiden dolayı zarar görülebilir. Örneğin; kestaneye alerjisi olan biri kestaneli dondurmaya da alerji gösterir.

Dondurma Çeşitleri Kaç Kalori?

Türkiye’de en çok tüketilen dondurma türlerinden vanilyalı dondurmanın 100 gramı 235, kakaolu dondurmanın 100 gramı 220 kaloridir. Dondurma kaç kalori diye hesaplanırken içerisindeki meyveler, çikolatalar ya da soslar göz önünde bulundurulmalıdır. 100 gram kestaneli dondurma 255 kalori, incirli dondurma 230 kalori, muzlu dondurma 225 kalori, vişneli dondurma 210 kalori, ananaslı dondurma 200 kalori, kivili dondurma 200 kalori, portakallı kalori 190 kalori, çilekli kalori 180 kalori, kavunlu dondurma 165 kalori, limonlu dondurma 160 kaloridir. Bir top dondurma yaklaşık elli gramdır. Bir porsiyondaki top sayısı sayılarak kalori hesabı rahatlıkla yapılabilir.

Yoruma kapalı.