E Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunuyor?

E vitamini, yağda çözünebilen vitaminlerden biridir. Günlük işlevlerin yerine getirilmesi için vücut tarafından vitamin ve mineral ihtiyacı doğmaktadır. Bu ihtiyacı gidermek için sağlıklı besinlerin tüketilmesi ve porsiyonun yeterli düzeyde olması gerekir. Birçok meyve ve sebzede bulunan E vitamini cilt sağlığını korurken bağışıklık sistemini de desteklemektedir.

YouTube video

E Vitamini Nedir?

E vitamini,yağda çözünebilen özelliğiyle, sebzelerde, tahıllarda, yumurta da ve kırmızı ette destekleyici miktarda bulunan vitamin çeşitidir. Besinlerle birlikte alındığında ince bağırsakta emilimi gerçekleştirilir. Bu vitaminin bir kısmı karaciğerde depolanmaktadır.

Karaciğere ek olarak kalp, böbrekler, böbrek üstü bezleri , kas ve dokularda da depolama işlemi görülmektedir. Besinlerle birlikte alınan E vitamini yetersiz geldiğinde vitamin takviyeleri ile vücuda alınmaktadır.

E Vitamini Faydaları Nelerdir?

E vitamininin faydaları arasında sayılabilecek birden fazla madde bulunmaktadır.

 • Hücre hasarlarını önleyerek kanser hastalığından korumaktadır.
 • Cildi yaşlanmaya karşı korumaktadır. Yara ve yanık izlerinin kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır. Kırışıklık gibi çeşitli cilt sorunlarını iyileştirdiği görülmüştür. Bu yüzden kozmetik ürünleri alırken E vitamini içeren ürünler alınmalıdır.
 • Kadın hastalıklarına fayda sağlamaktadır.
 • Egzama ve sedef gibi ciltte oluşan hastalıkların etkilerini azaltmaya yardımcı olur.
 • Kalp hastalıklarından korumaktadır. Damar tıkanıklığı gibi sorunları en aza indirerek kan basıncının düzenlemesine katkı sağlamaktadır.

e-vitamini

 • Diyabet tedavisine iyi gelmektedir. Diyabet hastalarına genellikle E vitamini takviyesi tavsiye edilir.
 • Güçlü bir antioksidan olan E vitamin, Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Böylece hastalıklara karşı vücudunuz yenik düşmeyecektir.
 • Beyni ve kalbi destekleyen bu vitamin,daha güçlü bir hafıza için tavsiye edilmektedir.
 • Saç bakımına ve tırnak sağlığına iyi gelmektedir. Düzenli bir şekilde bakım yapıldığında saçların sağlıklı bir şekilde uzadığı görülmektedir. Aynı zamanda saç dökülmesi de zamanla azalacaktır. Tırnaklar üzerindeki etkisi ise tırnak çatlaması, tırnak soyulması ve sararması gibi durumları ortadan kaldırmasıdır.

E Vitamini Eksikliği

Bu vitaminin eksiklik sebepleri arasında genetik bir niteliğe sahip olması yer almaktadır. Aynı zamanda oluşan medikal sebepler de bu vitamin eksikliğinin göstergelerinden biridir. Özellikle vitamin, vücut tarafından emilemediğinde yağlı besinlere ihtiyaç duymaktadır. Bu durumda karaciğer hastalığı ve çölyak gibi vitamin eksikliğinden kaynaklanan hastalıkları ortaya çıkarmaktadır. Her vitamin eksikliğinde vücuda bazı sinyaller vermektedir. Bunlar şöyledir;

e-vitamini

 • Kaslar, güçsüzleşerek yürüme esnasında daha fazla zorluklar yaşanmaktadır.
 • Sinirlere doğru sinyal verilemediği için uyuşma ve karıncalanma gibi pek çok durum oluşmaktadır.
 • Gözde bulunan hücreler zayıflayıp görme bozukluğuna neden olmaktadır.
 • Bağışıklık sistemi sorunlarıyla karşılaşılmaktadır. Özellikle yaşlı bireylerde bu etkenin oluşması daha yüksektir.
 • Halsizlik, yorgunluk, kansızlık, ciltte kolay morarma ve deride çatlakların oluşması da vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Herhangi bir etkenle karşılaştığınızda beslenme de düzenlenmeler yapılması fayda sağlayacaktır. Fakat önlem amaçlı sağlık kuruluşuna giderek, gerekli tetkiklerin yapılmasını isteyebilirsiniz. Doktorunuz tetkik sonucuna uygun olacak şekilde, vitamin takviyesine ihtiyacınız olup olmadığına en doğru kararı verecek kişidir.

E Vitamini Fazlalığı

E vitamini fazlalığı gereğinden fazla alındığı takdirde bulantı ve ishal yapabilir. Diğer yağda eriyen vitaminler kadar depolanmadıkları için bu vitamin fazlalığı çok sık rastlanan bir durum değildir. Vücut kendine yeteri kadar alırken gereğinden fazlasını dışkı ve idrarla atmaktadır.

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

E vitamin içeren besinler hangisi sorusunun cevabı oldukça geniştir. Günlük besinler içerisinde yeterli miktarda bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Bitkisel yağlar, tahıl taneleri ve yağlı tohumlar
 • Ayçiçeği, badem, yer fıstığı, antep fıstığı, kabak çekirdeği
 • Avokado, kuşkonmaz, brokoli
 • Kivi, mango, böğürtlen, ahududu, kayısı bulunmaktadır.

E Vitamini İlaç ile Tedavi Olur mu?

e-vitamini
E Vitamini İlaç

Vücudunuz da herhangi bir belirti fark ettiğinizde doktora gitmeniz ilk adımdır. E vitamin ilaç ile tedavi edilebilir. Fakat bu tedavi kendi başınıza yapabileceğiniz bir süreç değildir. Doktor kontrolünde verilen ilacı düzenli bir şekilde kullandığınız da belli aralıklarla tetkikler yapılacaktır. Çıkan sonuca göre doktorunuz ilaç kullanım sürecini bıraktırabilecek ya da devam ettirebilecek yetkiye sahiptir.

E Vitamini Ampul

Bahsedilen bu vitamin ampul şeklinde genellikle cilt tedavisinde kullanılmaktadır. Eczanelerden kolayca temin edebileceğiniz bu ampul, cilt hasarlarını önleyerek hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Nemlendirme özelliği yüksek olan ampul, topuk çatlatlakları tedavisinde de tercih edilmektedir.

Saç bakımı yaparken kullanılması uygun olan ampulün miktarı saçınızın uzunluğuna göre ayarlanmalıdır. Saçınızı yıkadıktan sonra kurumasını beklemeniz gerekir. Saçınıza yardım saat masaj yaparak her bölgesine yağı yedirmeniz gerekir. Daha sonra şampuanla yıkayabilirsiniz. Bu şekilde evde bakım yapmanız mümkündür. Kullanmadan önce  alerjik durumların oluşmaması için küçük bir bölgede denemeniz tavsiye edilir.

Kış aylarında doğal yollarla alabileceğimiz ve önemli olan temel vitaminlerden birisi de C vitaminidir. C vitamini, her zaman meyvelerle sebzelerle desteklenerek gerek kalmayabilir. Fakat ilaç olarak alınması da gerekir. Birçok faydası bulunan C vitamini hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? C Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

Yoruma kapalı.