4 Adımda Eating Disorder Nedir? Eating Disorder Türleri Neler?

Binge Eating Disorder Tedavisi Nasıl Yapılır?

0 24

Eating disorder nedir, ne anlama gelir? Eating disorder türleri nelerdir? Yemek bozuklukları nasıl tedavi edilmeli?

Yeme bozuklukları günümüz şartlarında sık sık karşılaşılan durumlardan birisidir. Özellikle son zamanlarda artan psikolojik hastalıklarla birlikte çoğaldığı görülmektedir.

Zira eating disorder nedir diye soracak olursanız temelinde psikolojik sebeplerin yer aldığı psikolojik bir yemek bozukluğudur.

Öyle ki psikolojinin inanılmaz etkilerini görebilirsiniz. Sağlıksız bulunan psikolojik bir durum neticesinde eating disorder türlerinden farklı olanları yaşayabilirsiniz.

Ki söz konusu yeme bozuklukları olunca tüm hayatı etkileyen bir durum söz konusu olmaktadır. Bu da hastaların ciddi anlamda bir destek almasını da gerektirmektedir.

İşte eating disorder nedir, yeme bozuklukları nasıl tedavi edilir sorularının cevapları!

1- Eating Disorder Nedir?

Kısaca eating disorder nedir sorusuna yemek bozukluğu olduğu söylenerek yanıt verilebilir. Zaten İngilizceden Türkçeye çevrildiğinde bu ismi almaktadır.

Tek bir hastalığa yanıt vermemektedir. Aksine psikoloji dünyasında birden fazla yeme bozukluğu bulunur. Her bir yeme bozukluğu kendi içerisinde farklı belirtileri ve tedaviyi barındırmaktadır.

Günümüzde neredeyse tüm eating disorder çeşitleri kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla görülmektedir. Sebebi kadınların psikolojik anlamda daha çok etkilenmesi ve yeme düzeninden etkilenmesidir.

eating-disorder-nedir
Eating Disorder Nedir

Binge Eating Disorder Nedir?

Binge eating disorder araştırmalarınız sırasında sık sık denk geleceğiniz türlerden birisidir. Binge eating disorder nedir sorusuna cevap olarak tıkanırcasına yeme bozukluğu olduğu söylenebilir.

Tıkanırcasına yeme bozukluğu en sık görülen hastalıklardan birisidir. Fakat bilinen anoreksiya nevroza ya da bulimia nevroza kadar sık görülmez.

Fakat görüldüğü kişilerde ciddi sorunlar meydana getirmektedir.

2- Eating Disorder Belirtileri Nelerdir?

Eating disorder nedir sorusuna cevap olarak genel bir yemek bozukluğu olduğu söylenmiştir. Bu kapsamda tek bir kategoriye hitap ettiği belirtilmektedir.

Bir hastalıktan ziyade kategori olarak bulunmasından ötürü kendi altında birden fazla hastalık vardır. Her bir hastalığın da belirtileri kendi arasında değişiklik yaratır.

Ortak yeme bozuklukları belirtileri arasında; çok az yemek yeme ya da tıkanırcasına yeme/ sürekli yemek yeme isteği oluştuğu görülür. Psikolojik bir hastalık olan bu haslıkta aşırı miktarda yemek yeme, kısa sürede aşırı yeme ve kontrol kaybı oluşur.

Bununla birlikte aynı zamanda bulimia nevroza gibi türlerde kontrol kaybı oluşarak kişinin yemek yedikten sonra pişmanlığı ve telafi etmek adına kusma davranışı meydana gelir.

eating-disorder-nedir

Binge Eating Belirtileri Neler?

Tıkanırcasına yeme bozukluğu olarak adlandırılan binge eating disorder, belirtileri ile diğer hastalıklardan farklılaşmaktadır. Belirtileri arasında:

  • Açlık duygusunu neredeyse kaybetme ve her an aç hissetme,
  • Saatlerce yemek yeme ve farkında olmama,
  • Tokluk ve yeterli doyma duygusunu hissetmeme,
  • Tıkarnırcasına – çatlayana kadar yemek yeme,
  • Kısa sürede çok yemek yese de telafi etmek için herhangi bir şekilde davranışta bulunmamak yer alıyor.

Bahsedilen bu noktalarla eating disorder nedir sorusuna kabaca yanıt vererek ayrıldığı noktaları da gözler önüne sermektedir.

3- Eating Disorder Test Nedir, Ne İşe Yarar?

eating-disorder-nedir

Her ne kadar internet ve çeşitli kaynaklardan eating disorder nedir diye araştırsanız da bu hastalık konusunda şüpheniz varsa testini olmanız gerekebilir.

Uzman doktor tarafından yeme bozukluğu testi yapılır. Kişide kısa sürede hangi özelliklerinin olup olmadığı tespit edilir.

Aynı zamanda kişinin tanıyı alıp almayacağı konusunda da belirleyici etkisi bulunmaktadır. Kişi ya da kişiler böylece daha rahat tespit edilerek tedavi sürecine başlayabilmektedir.

4- Binge Eating Nasıl Geçer? Binge Eating Disorder Tedavisi

Elbette ilk aşamada eating disorder nedir sorusu araştırıldıktan ve çoğu zaman doktor tarafından tanı koyulduktan sonra tedavi süreci merak edilmektedir.

Yeme bozukluğu tedavisi kapsamında birden fazla yöntem bulunmaktadır. Her bir yöntemin kendi içerisinde avantajları bulunur.

A- Bince Eating İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi psikolojik tedavilerde olmazsa olmaz durumlardan birisidir. Psikolojik sorunlarla baş etmek adına sadece konuşmak ve terapi almak gerekmez.

Olası durumların önüne geçmek, beyni sakinleştirmek ve hücreleri kontrol altında tutarak olumsuz havayı ortamdan dağıtmak adına ilaç kullanılabilir.

Uzman gözetiminde verilen ilaca göre ilerleme sağlanır.

eating-disorder-nedir

B- Hastane Yatışı

Eating disorder olmasa da anoreksia nevroza hastalığında özellikle hastane yatışı gerçekleştirilir. Çok düşük kilolara düşmeleri sonucunda acilen gıda takviyesi gerekebilir.

Ağızdan normal şekilde yiyemedikleri için gerekli vitamin ve gıda ihtiyacını serumla almak zorunda kalabilirler. Hayati tehlikeyi atlatmak adına bu şart olabilir.

C- Psikolojik Terapi

Psikolojik bir hastalık olmasından ötürü terapiler olmazsa olmazlar arasında olmaktadır. Psikiyatristler ve terapistler tarafından gerçekleştirilen online terapi ya da yüz yüze terapilerle ilerleme hedeflenir.

Sorunu kökünden bitirmek adına yapılır. İlaç gibi geçici etkilere sahip değildir. Aksine uzun süreli bir çözüm sunacaktır. Yalnız sonucu elde edebilmek adına işbirliği yapmalı, sabırlı hareket etmek gerekir.

https://www.youtube.com/watch?v=LzZRlq5gIOM

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.