Enginar Kaç Kalori?

Diyetlerde Enginar Kuvvetli Antioksidan

Cynara scolymus familyasına ait olan enginar papatyagiller grubuna giren bir sebzedir. Vejetaryenlerin sıklıkla tükettikleri bitkisel gıdalar arasında yer alan enginar mor renkli çiçeklere sahip olan ve 50 ila 150 cm aralığında uzayabilen bir bitki türüdür. İspanya, Portekiz gibi Akdeniz iklim özelliklerinin görüldüğü ülkelerde doğal olarak yetişen enginar ülkemizde de Akdeniz Bölgesi illerinde doğal olarak yetişme koşullarını bulmaktadır.

 

Enginarın Faydaları

Enginarın birçok faydası bulunmakla beraber cynarin içeriği sayesinde karaciğer, safra kesesi ve de idrar kesesinde biriken alkol, nikotin maddelerini temizler. Bu özelliği yönüyle ilerleyen dönemde birtakım alkol ve sigara bağımlılığının neden olduğu birtakım problemlerin kesinlikle karşılaşılmaması açısından gerçekten de önemlidir.

Enginarın faydaları üzerinde durduktan sonra içeriğinde neler olduğuna da kesin olarak yer vermemiz gerekmektedir. 100 gr porsiyon bir enginarda 0,2 gr yağ oranı, 11 gr karbonhidrat, 5 gr diyet lifi, 1 gr şeker ve 3,3 gr protein yer almaktadır. Bununla beraber yine 1,3 mg demir, 44 mg kalsiyum miktarı yönünden de gerçekten de zengin besin değerleriyle öne çıkmaktadır.

Kalorisi

Bu özelliklerinin dışında enginar kaç kalori açısından ortalama olarak 47 kalori olarak karşımızdaki yerini korumaya devam ettiğini her açıdan dikkate almak gerekir. Bu da her yönüyle önemli bir yaklaşım tarzı olarak kesinlikle söylenmesi gereken konudur.

Yoruma kapalı.