Erik Kaç Kalori?

Diyetlerde Erik

Yeşil Erik ve Diyet

Yaz aylarına doğru gelindiğinde tüketilmesi oldukça fazla sevilen erik, birçok açıdan insan vücuduna fayda sağlaması ile bilinmektedir. 2000’den fazla çeşidi bulunan erik, C vitamini ve besin lifleri açısından oldukça zengin bir besin maddesidir. Diyet yapanlar ve kilosunu korumak isteyen kişiler ise erik kaç kalori sorusunu gündeme getirmektedir.

Erik Lifli Yapısıyla Sindirime Faydalı

Erik içerdiği lifler sayesinde metabolizmayı güçlendirerek besinlerin sindirimi konusunda büyük bir katkı sağlamaktadır. Yeşil erik, bünyesinde barındırdığı antioksidan maddeleri sayesinde hücrelerin serbest radikaller tarafından tahrip olmasını önleyerek, kanser gibi ölümcül hastalıklardan insanların korunmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda vücutta demir emilimini, içerisinde bulunan C vitamini ile daha hızlı bir şekilde gerçekleştirerek, kalp rahatsızlıklarını önlemek konusunda da son derece faydalı bir besin maddesidir. Yeşil eriğin faydaları arasında kolesterolü düşürmesi de yer almaktadır. Diyabet ve damar hastalıklarının önlenmesinde yine yeşil erik tüketilmesi büyük katkı sağlamaktadır.

Diyabet ve damar hastalıklarının önlenmesinde yine yeşil erik tüketilmesi büyük katkı sağlamaktadır.

Yeşil erik ayrıca gözlere de oldukça faydalıdır. Erik kaç kalori diye merak edilen konunun yanı sıra içerisinde yer alan A vitamini, göz sağlığına oldukça faydalıdır. İçerisinde bulunan lifler ise sindirim sistemini düzenleyerek, besinlerin sindirilmesinde etkilidir. Birçok uzman diyetisyen, hastalarının rahat kilo verebilmesi ve metabolizmasının düzenlenmesi açısından diyetlerinde erik tüketmelerini tavsiye etmektedir.

Yeşil Erik Besin Değerleri

Yeşil erik içerdiği besin değerleri ise şu şekildedir:

  • Enerji: 46 kalori
  • Protein: 0.70 gr
  • Karbonhidrat: 11.42 gr
  • Toplam doymuş yağ: 0.017 gr
  • Tekli doymuş yağ: 0.134 gr
  • Çoklu doymamış yağ asitleri: 0.044 gr
  • Diyet lifi: 1.4 gr
Yeşil Erik aşırıya gidilmediği sürece kilo aldırma etkisinin olmamasından dolayı da gönül rahatlığı ile tüketilebilmektedir.

Diyetisyenler, vermiş oldukları diyetlerde erik tüketiminin alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini söylemektedir. Zira metabolizmayı hızlandıran bir besin olduğundan dolayı kilo vermek isteyenlere büyük ölçüde yardımcı olarak zayıflatma etkisi göstermektedir. Bununla beraber erik tüketimi, sık ve istenildiği porsiyonda yapılabilmektedir. Kilo aldırma etkisinin olmamasından dolayı da gönül rahatlığı ile tüketilebilmektedir.

Erik kaç kalori sorusuna yanıt vermek gerekirse, 100 gr erik içerisinde 46 kalori bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle diyet yapan kişiler, öğle yemeklerinden sonra genellikle ara öğün olarak erik tüketebilmektedir. Kilo bakımından da herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Erik kaç kalori sorusuna yanıt vermek gerekirse, 100 gr erik içerisinde 46 kalori bulunmaktadır.

Yoruma kapalı.