Erik Kaç Kalori?

Eriğin Zayıflamaya Etkisi

Erik Meyvesinin Kalorisi

Ülkemizde genellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetişen erik kalorisi düşük vitamin değeri yüksek olan bir meyvedir. Bahar aylarında sevilerek tüketilen eriği diyet yaparken rahatlıkla tüketebilirsiniz. Gülgiller ailesinden olan erik yeşil, sarı, kırmızı ve mor renklerde olmak üzere birçok çeşidi vardır. Diyet yaparken genellikle yeşil eriğin tüketilmesini tavsiye eden uzmanlar eriğin ara öğünlerde yenilmesini öneriyor. Reçel, pestil, hoşaf ve kurutularak da tüketilebilen erik oldukça faydalıdır.

Yeşil Erik Kaç Kalori?

En bilinen erik türlerinden biri olan yeşil eriğin 100 gramı sadece 46 kaloridir. Diyet listenizde ara öğünlerde 4-5 adet yeşil erik tüketilmesi kilo vermenizi kolaylaştırır. Metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakılmasını kolaylaştıran erik aynı zamanda açlığınızı bastırır. Size tokluk hissi veren yeşil eriğin öğleden sonraki ara öğünlerinizde tüketmeniz fayda sağlayacaktır. 100 gram eşil erikte 11 gram karbonhidrat ve 1.5 gram lif bulunur.

Kırmızı Erik Kaç Kalori?

Yazın olgunlaşarak daha tatlı bir lezzeti olan kırmızı erik yeşil eriğe göre daha liflidir. 100 gram kırmızı erik 54 kaloridir. A ve C vitaminleri bakımından zengin olan kırmızı erikte 2.4 gram lif ve 10 gram karbonhidrat bulunur.

Sarı Erik Kaç Kalori?

6 gram lif ve 21 gram karbonhidrat içeren sarı eriğin 100 gramı 91 kaloridir. Diyet yaparken 4-5 adetten fazla tüketilmemesi önemlidir. Sindirim sistemini çalıştırarak kilo vermenizi kolaylaştıran sarı eriği aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz.

Mor Erik Kaç Kalori?

Mor renginden dolayı bol miktarda antioksidan içeren mor erik lifli yapısı nedeniyle diyet yapılırken tüketilebilen yiyecekler arasında yer alır. Halk arasında Mürdüm eriği olarak bilinen mor eriğinin 100 gramı 58 kaloridir. 2.2 gram lif ve 10 gram karbonhidrat içerir.

Kuru Erik Kaç Kalori?

Güne ışığında kurutularak bakır ve demir mineralleri bakımından zengin hale gelen kuru erik sindirim sistemini düzenleyici bir etkiye sahiptir. Bağırsakları alıştırarak vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olan kuru erik kalori bakımından taze eriğe göre daha fazla kalori içerdiğinden dikkatli tüketilmesi gereklidir. 100 gram kuru erik 260 kaloridir. 1 adet kuru erik sadece 26 kaloridir. Bu nedenle diyet yaparken ara öğünlerde 2-3 tane yenilmesi önerilir.

Eriğin Zayıflamaya Etkisi Nedir?

Antioksidan kaynağı olan erik metabolizmayı hızlandırıcı özelliği daha kolay kilo verebilmenizi sağlar. İçerdiği lifler sindirim sistemini düzenler ve toksinlerin atılmasını sağlar. Vücudun ödem tutmasını önleyen erik sizi tok tutar. Aşırı yemem isteğinizin ve tatlı krizlerinizin nüne geçmesinde oldukça etkili olan erik kan şekerinizi dengede tutar. Sindirim oldukça kolay olan bu meyve içerdiği A, B ve C vitaminleri ile siz gün boyu enerji sağlar. Kolesterol ve demir eksikliğinize iyi gelen eriği hem taze hem de kuru olarak tüketebilirsiniz. Ancak aşırı şeker içeren erikten yapılmış reçel, marmelat ve pestil gibi besinleri kesinlikle tüketmeyin.

Yoruma kapalı.