Gi Diyeti Listesi

Glisemik indeksi diyeti olarak bilinen Gi diyeti ile kan şekerinizi denge kalmasını sağlayarak zayıflayabilirsiniz. Son günlerde çok konuşulan ve uzmanların tavsiye ettiği Gi diyeti doğru besin seçimi ve doğru pişirme yöntemi ile kıs sürede kilo verdirmede etkilidir. Her besinin kan şekerini yükseltme hızı farklıdır. Aynı miktarda karbonhidrat içeren besinlerin vücut tarafında emilip sindirilme süreleri farklı olması kilo vermede oldukça etkilidir. Besinlerin kan şekerini yükseltme hızını gösteren glisemik indeksi en düşük besinler lifli olanlardır. Lifli besinler uzun süre midede kalarak yavaşça kana karışır. Böylece ani şeker yükselmesi yaşanmaz. Aynı zamanda uzun sürede midede kalarak yavaşça sindirilen bu besinler sayesinde kolay kolay açlık hissetmeyiz.

Glisemik İndeksi Düşük Besinler Nelerdir?
Glisemik indeks değeri 70 üzerinde olan besinler yüksek, 55 – 70 arasında olanlar orta ve 55’ten daha düşük olanlara ise düşük glisemik indeksli besinler denilir. Elma, portakal, şeftali, domates, nohut, kuru fasulye, mercimek, börülce, bezelye, havuç, tam buğday ekmeği, yoğurt gibi besinlerin glisemik indeksleri düşüktür. Alınan kalorinin enerjiye dönüştürülmesini sağlayan bu besinler öğünlerde sık sık tüketilmelidir. Karın bölgesi yağlanması, karaciğer yağlanması, Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, böbrek ve gut hastalıklarına neden olan glisemik indeksi yüksek yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Şekerli gıdalar, beyaz ekmek, beyaz pirinç, kola, muz, karpuz, kuru üzüm gibi yiyecekler ani şeker yükselmesine neden olur ve açlık hissederek daha fazla yemenize yol açar. Bağırsaklarda sindirilerek hızla kan şekerinin yüklemesine neden olan bu besinler pankreasın insülini daha fazla salgılanmasına neden oluyor. Böylece alınan kaloriler vücuttan atılmadığı için yağa dönüşüyor.

Besinler Nasıl Tüketilmeli?
Besinlerin pişirilme şekli glisemik indeks değerleri üzerinde etkili oluyor. Yağ kızartılmış yiyecekler yerine haşlamak ya da fırında pişirmek daha az kan şekerini yükseltir. Hazır ya da taze sıkılmış meyve suları hızla kana karışarak kan şekerinin yükselmesine yol açar. Oysa bir bardak portakal suyu içmek yerine portakalı posasıyla yemek kan şekerinin yükselmesini engeller. Orta derece glisemik indekse sahip olan esmer pirinçten yapılmış pilav, makarna ve mantı gibi yiyecekleri ılık halde aşırıya kaçmadan tüketmek gerekir.

Yapay Tatlandırıcılar Kullanılabilir mi?
Glisemik indeksi en yüksek besin şekerli yiyeceklerdir. Şeker yerine yapay tatlandırıcı kullanmanın daha faydalı olduğu düşünülebilir. Ancak vücut yapay tatlandırıcıları da şeker olarak algılar ve aynı düzeyde insülin üretmeye başlar. Bu nedenle diyet programı uygulanırken yapay tatlandırıcı kullanılmamalıdır.

Gi Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Gi diyeti yaparken tükettiğiniz besinlerin şeker miktarı az posa miktarının ise fazla olmasına dikkat edin. Güne kahvaltı ile başlamak hem sizi gün boyu enerjik tutar hem de sonraki öğünlerde aldığını kalorilerin yakılmasını kolaylaştırır. Öğle ve akşam yemeklerinde salata tüketin. Et ve et ürünlerini öğle vakti yemeye özen gösterin.

Gi Diyeti Listesi

Sabah
Peynir ( 1 dilim )
Çilek ( 6 adet )
Yağsız süt ( 1 bardak )

Öğle
Izgara et, tavuk ya da balık ( 100 gram )
Sebze yemeği ( 4 yemek kaşığı )
Salata ( 1 kase )
Tam buğday ekmeği ( 1 dilim )

Ara Öğün
Peynir ( 1 dilim )
Tam buğday ekmeği ( 2 dilim )

Akşam
Izgara et, tavuk ya da balık ( 100 gram )
Sebze yemeği ( 4 yemek kaşığı )
Salata ( 1 kase )
Tam buğday ekmeği ( 1 dilim )

Ara Öğün
Yulaf ezmesi ( 1 kase )
Yağsız süt ( 1 bardak )
Çilek ( 6 adet )

Yoruma kapalı.