İdeal Kilo Hesaplama

İdeal kilo kişinin cinsiyet, yaş, boy ve kilo durumuna göre tespit edilir. Bireyin kilosunu, boyunun karesine bölünmesiyle elde edilir. Çıkan sonuçlara göre zayıf, normal veya kilolu olarak belirlenir.

İdeal Kilo Hesaplama

[bkeha]

Her bireyin ailesinden gelen genetik vücut yapısı ve kas sistemi vardır. Her kişinin boyu, kilosu, yaşı, yaşam şekli, beslenme alışkanlığı ve yaşam çevresi farklı olduğundan ideal kilo genel ölçülerle yorumlanabilen bir şey değildir. Herkesin yaşı, cinsiyeti, boyu ve kilosuna bağlı olarak normal ölçülerde olması ideal kilodur. Aşırı kilolu olmak birçok hastalığa davetiye çıkardığı bilinen bir gerçektir. Yapılan araştırmalara göre sadece 1 kg vermenin bile kişinin vücut ağırlığının hafiflemesine, bacaklara uygulanan yükün azalmasına, daha rahat hareket edebilmesine ve nefes alışının daha sağlıklı hale gelmesinde büyük rol oynadığı belirtilmektedir.

Balık Etli Kişiler Kimlerdir?

Bel, kalça ve basen bölgelerinde hafif kilosu olan kişilerdir. İdeal kilonun 4 – 5 kilo fazlası olan kişilere halk arasında balık etli olarak bilinir. Bu kişiler kilo vermek için basit bir beslenme ve egzersiz programı uygulayarak zayıflayabilirler. Çoğu zaman diyetisyen yardımı almadan kendi çabaları ile kolayca kilo verebilen kişilerdir.

Zayıf Kişi Sağlıklı Mıdır?

Çoğu bayanın hayali zayıf olmaktır. Kadınlar zayıf olunca kendisini daha güzel hisseder. Oysa normal altı kiloya ulaşmak sağlıklarını ciddi bir şekilde tehdit etmektedir. Zayıf olmak değil ideal kiloda olmak kişinin hem daha sağlıklı hem de daha güzel görünmesini sağlar. Zayıf olan birçok kişinin bağışıklığı zayıftır ve kolayca hasta olur ve hastalığı uzun süre geçmez. Demir, folik asit ve B 12 vitamini eksikliğinden kaynaklı anemi (kansızlık) en sık görülen sorunlardan biridir. Zayıf kişilerde kötü kolesterol oranı fazla olabilir. Bu sorunlar kişinin halsiz, yorgun, güçsüz, uykulu, dikkati dağınık hissetmesine yol açar. Ayrıca saç dökülmesi, tırnak kırılması ve göz altı morluklarının görülmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Düzenli ve dengeli bir beslenme programı oluşturmaları gereklidir.

Şişman ve Obezite Kişiler Nasıl Beslenmeli?

Diyabet, tansiyon, karaciğer yağlanması, kalp ve damar hastalıklarının en sık görüldüğü gruptaki kişilerdir. Diyetisyen eşliğinde uzun vadede zayıflamalı ve ideal kiloya ulaştıktan sonra kilosunu korumaları gereklidir.

Yoruma kapalı.