Göbek Yağları Nasıl Eritilir ?

Göbeklere Veda Zamanı

Sağlıksız ve düzensiz beslenme göbek bölgesinde yağ oluşumuna neden olur. Genellikle erkeklerde daha sık görülen bu tür yağlanma son yıllarda sağlıksız besinlerin aşırı tüketilmesi nedeniyle kadınlarda hatta küçük yaştaki çocuklarda bile görülmektedir. Tip 2 diyabetin habercisi olan göbek yağları zamanla karaciğer, dalak gibi iç organların da yağlanmasına yol açar. Metabolizmanın yavaşlamasıyla daha gittikçe kilo alımı hızlanır. Vücudun doğal dengesini bozarak çeşitli sağlık sorunlarının yaşanır. Aynı zamanda fiziksel olarak kötü bir görünüme sebep olan göbek yağlarından çeşitli yollarla kurtulabilirsiniz.

Diyet Yapın

Göbek yağlanmasına yol açan en tehlikeli besin şekerdir. Günlük yaşamda tüketilen birçok besinde şeker mevcuttur. Bu nedenle diyet yaparken beyaz şeker ve yapay tatlandırıcıları tamamen hayatınızdan çıkarın. Meyve ve sebzelerin kendisinde bulunan doğal şeker vücudunuza gerekli olan enerjiyi sağlamaya yeterlidir.

Kek, pasta, bisküvi, kola, meyve suları, alkol gibi yiyeceklerde çok fazla şeker bulunur. Çay ve kahvenizi şekersiz tüketin. Yağlı ve hamurlu yiyecekler tüketilmemelidir beyaz ekmek yerine kepekli ekmek aşırıya kaçılmadan kullanılmalıdır. Kırmızı ve beyaz et protein bakımından zengindir. Proteinin göbek yağlarını eritmede size fayda sağlar. Ödeme neden olan tuzu yemeklerde kullanmayın ve tuz içeren paket yiyecekleri tüketmeyin. Kendi beslenme saatlerinize uygun bir diyet programı hazırlayın ya da bir diyetisyenden yardım alın.

Göbek Yağlarını Eriten Yiyecekleri Tüketin

Yeşil elma, muz, kereviz, domates, kiraz, avokado, limon, elma sirkesi, yeşil çay gibi yağ yakıcı özelliğe sahip besinleri ara öğünlerde tüketerek göbek yağlarınızı daha kolay eritebilirsiniz. Metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olan bu antioksidan kaynağı olan besinleri diyet listenize mutlaka eklemelisiniz.

Göbek Yağlarını Eriten Bitkisel Çaylar İçin

Diyetinizi yaparken göbek yağlarınızın daha kolay yakılmasını sağlamak amacıyla bitkisel çaylardan yardım alabilirsiniz. Karahindiba, meyan kökü, yeşil çay, sinameki, nane çayı ve ada çayı gibi bitkisel çayları günde 1-2 fincan tüketerek yağ yakışını hızlandırabilirsiniz. Tercih ettiğiniz bitki çayının içine tarçın çubukları, kakule tohumları, taze ve toz zencefil, kimyon, rezene, kişniş tohumu, fesleğen, nane yaprağı, bal, limon ile hem çayınızı lezzetlendirebilir hem de çayın etkisini güçlendirebilirsiniz.

Göbek Bölgesinde İncelme Sağlayan Egzersizler

Vücutta en zor yağ yakılan bölge göbek çevresidir. Göbek yağlarının yakılması ile bel ve sırtınızdaki yükler azalacak ve ağrılardan kurtulacaksınız. Yarım mekik olarak bilinen crunch göbek bölgesinde kasları çalıştıran en etkili egzersizdir. 1 ay boyunca düzenli olarak bu hareketi günde 3 set halinde yapabilirsiniz. Ayrıca squat, dumbbel (çömelme hareketi) veya bisiklet sürme hareketlerini yaparak kasları güçlendirerek yağları yakabilirsiniz.

Sıvı Tüketimi Arttırın

Su yağ yakmada oldukça etkilidir. Yağları eriterek vücuttan atan su aynı zamanda yağ oluşumunu önlediğinden kilo kontrolünü sağlar. Günde içinde bolca su, doğal meyve suları ve bitki çayları tüketerek kilo verme sürenizi kısaltabilirsiniz.

Yoruma kapalı.