Günlük Alınması Gereken Kalori Miktarı

Günlük olarak alınan her besinin vücutta bir kalori değeri vardır. Kalori vücuda giren yiyeceklerin yakılarak enerji olmasını sağlar. İç organların, kan akışının ve metabolizmanın düzenli çalışabilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Yeme, uyuma gibi günlük işlerimi yaparken kalori yakarız. Günlük alınması gereken kalori miktarı ise yaş, cinsiyet ve kişinin faaliyet oranı ile orantılı olarak belirlenir. Eğer günlük alınan kalori miktarı yakılan kalori miktarından fazla ise kilo alımı başlar. Gereğinden fazla kalori alınması ise zamanla obeziteye neden olur.

Sağlıklı bir vücut için alınan kalori ile yakılan kalori miktarının eşit olması gereklidir. Bilinçsizce diyet yapmak metabolizma hızını olumsuz etkiler. Metabolizma hızının yavaşlaması kilo alımına neden olur. Ayrıca kas dokunuzu arttırmak metabolizma hızının artmasına yardımcı olur. Bunun için protein içeren besinler ve bol su tüketilmelidir. Ayrıca kas yapınızı geliştiren sporlar yapılmalıdır.

Yaşa Göre Günlük Alınması Gereken Kalori Miktarı
Erkeklerin ihtiyaç duyduğu kalori miktarı genel olarak kadınlara göre daha fazladır. Orta yaşlarda ve boyuna göre kilosu normal bir erkeğin alması gereken günlük kalori 2500 iken kadının ise 2000 kaloridir. Oyun çağındaki çocukların, ergenlik dönemindeki gençlerin, 30’lu yaşlardaki kişilerin hamile ve emziren annelerin, vücudu dirençsiz kalan hastaların ve sporcuların alması gereken kalori miktarı ortalamanın biraz daha üzerindedir.

Günümüzde yanlış beslenme alışkanlıkları ve çok sayıda cezp edici fast food yiyeceklerinin bulunması çocuklarda obezite görülmesine neden oluyor. 8 yaşına kadarki çocukların günlük 1000-1400 kaloriyi geçmemelerine dikkat edilmelidir. 9- 18 yaş arasındaki kız çocukları günlük en fazla 1800 kalori, erkek çocukları ise en fazla 2200 kaloriyi geçmeyecek şekilde beslenmeleri gereklidir. Yapılan araştırmalara göre bir insanın en fazla kaloriye ihtiyaç duyduğu yaş dilimi 19- 30 yaş arasıdır. Bu yaşlardaki bir bayan günlük 2000 kalori erkekler ise 2400 kaloriye ihtiyaç duyar. Bu yaştan sonra alınması gereken kalori miktarı yaşın ilerlemesi ile birlikte azalır. 31- 50 yaş arasındaki bayanlar 1800, erkekler 2000 kalori almalıdır. 50 yaş üstü kadınlar 1600, erkekler ise günlük 1800 kalori alması sağlık açısından oldukça önemlidir.

Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?
Kişinin yaşı ve boyuna göre belirlenen günlük kalori ihtiyacından 500 kalori daha az alınması hızla kilo verilmesini sağlar. Günlük 2200 kalori almanız gerekirken 1700 kalori almanız kilo verdirecektir. Ayrıca hareketsiz bir yaşamınız varsa bu kalori miktarı daha az olmalıdır. Yoğun egzersiz programı uygulayarak yaktığınız kalori miktarını arttırabilirsiniz.

Kilo Almak ve Kiloyu Korumak İçin Ne Yapılmalı?
Kilo almak isteyen kişiler ise günlük kalori ihtiyacından daha fazla yemeleri gereklidir. Günlük 500-700 kalori daha fazla almaları haftada 2-3 kilo alınmasını sağlar. Kilonuzu korumak için ise aldığınız kalori ile yakılan kalori miktarını eşit tutmanız gerekecektir.

Yoruma kapalı.