Günlük Omega 3 İhtiyacı Ne Kadardır?

Günlük Omega 3 İhtiyacı Nasıl Belirlenir?

Günlük omega 3 ihtiyacı sağlıklı ve yetişkin bir bireyde 500 ile 1000 mg arasında yer almaktadır. Bazı istisnai durumlarda bu miktar doktor kontrolü eşliğinde yükseltilebilir. Örnek vermek gerekirse kalp hastalarında ve trigliserid seviyesini düşürmek için bu miktar 2-3 katına çıkarılabilir.

Alınması Gereken Günlük Omega 3 İhtiyacı Nasıl Belirlenir?

gunluk-omega-3-ihtiyaci
Günlük Omega 3 İhtiyacı Ne Kadar?

Günlük omega 3 ihtiyacı belirlenirken kişilerin yaşına, kilosuna ve gebelik durumu olup olmamasına bakılmaktadır.

Farklı bir durum söz konusu değil ise alınması gereken omega-3 miktarı şu şekildedir:

 • 3-4 yaş aralığındaki çocuklar için günde 2,5 ml
 • 4-10 yaş aralığındaki çocuklar için günde 5 ml
 • 11 yaş ve üzeri yetişkinler için günde 5 ml alınması önerilmektedir.

Buna ek olarak bazı doktorlar gebelikte yetişkinlerin alması gerektiğinden 200 mg daha fazla alması gerektiğini belirtmektedirler. Bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

1- Omega-3 EPA+DHA Oranı Ne Olmalı?

Günlük omega 3 ihtiyacı karşılanırken alınan takviye edici gıdalarınızın EPA ve DHA oranına özellikle bakmanız gerekmektedir. EPA ve DHA omega 3 yağ asitleridir. Bu yağ asitleri hücrelerin ana yapısal bileşeni olup, insan vücudu için oldukça önemli ve sağlıklı yağlardandır.

Bu nedenle günlük omega 3 ihtiyacı belirlenirken EPA ve DHA oranının 3/2 ve katlarının olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Omega 3 gıda takviyesinin kalitesini bu oran belirler. Almış olduğunuz takviye gıdada bu oran ne kadar yüksekse o kadar kaliteli demektir.

Çünkü her balık yağı omega 3 değildir. Buna bir örnek vermek gerekirse; eczaneden almış olduğunuz herhangi bir marka takviye edici gıdanın üzerinde 1200 gr balık yağı yazabilir.

Burada yazan balık yağının miktarı olmaktadır. Burada önemli olan içindeki faydalı aktif maddeler, yani EPA ve DHA oranı olmaktadır. Bu oranın da 3/2 ve katlarının olması en ideali olmaktadır.

gunluk-omega-3-ihtiyaci

2- Günlük Omega 3 İhtiyacı İçin EPA ve DHA sı En Yüksek Balık Yağı Markaları Nasıl Belirlenir?

Günlük omega 3 ihtiyacı takviyesinde EPA ve DHA oranının önemi yukarıda da belirtildiği gibi oldukça önemlidir. Özellikle son yıllarda gerek yetişkinler için gerek ise çocuklar için çok fazla çeşit ve markada balık yağı üretimi artmıştır.

Bu noktada şu veya bu marka daha iyidir demek doğru olmayacaktır. Hekiminiz bir marka belirtmedi ise piyasada çok satan markaların EPA ve DHA oranlarını karşılaştırarak kendiniz ihtiyacınız olan miktarı belirleyebilirsiniz.

gunluk-omega-3-ihtiyaci

3- Omega 3 Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Gerek günlük omega 3 ihtiyacı olsun gerek ise başka bir takviye edici bir gıda olsun miktarı genellikle kişiye göre değişim göstermektedir. Örneğin; düzenli olarak haftada 2-3 kere balık tüketen biri ile hiç balık yemeyen birinin vücuduna yüklemesi gereken miktar elbette ki farklılık gösterecektir.

Fakat bu tarz takviye edici gıdaların ne miktarda kullanacağınızı ve kullanım süresini mutlaka bir hekime danışarak arttırmalı veya bırakmalısınız. Bu doğrultuda hekiminiz sizden kan tahlili alarak vücut depolarınızın durumuna göre gerek duymadığı yerde sonlandırabilir.

4- Günlük Omega 3 İhtiyacı Takviye Edici Gıdalar Dışında Hangi Besinlerde Bulunur?

Omega 3 takviye edici kapsül veya şurup kullanmak istemeyenler olabilir. Ya da herhangi bir sebepten kullanmaması gerekenler de olabilir. Bu gibi durumlarda tükettiğiniz besinlerin içeriğine dikkat ederek günlük omega 3 ihtiyacı buradan karşılanabilir. Omega 3 yağ asitlerinin bulunduğu besinler şu şekildedir:

 • Somon balığı
 • Lahana
 • Soya fasulyesi
 • Ispanak
 • Chia tohumu
 • Ceviz
 • Et ve süt ürünleri
 • Kanola yağı ve deniz ürünleri şeklinde sıralanabilir.

gunluk-omega-3-ihtiyaci

5- Omega 3 Faydaları Nelerdir?

Yetişkinlerin ve çocukların günlük olarak alması gereken bir takım vitamin ve mineral takviye gıdalar vardır. Her ne kadar vücudunuz tükettiğiniz besinlerden ihtiyacını karşılasa da bazı noktalarda yetersiz kalabilir ve ekstradan takviye edici gıdalardan karşılamanız gerekebilir.

Bunlardan biri de omega 3’tür. Günlük omega 3 ihtiyacı da dışardan takviye olarak alabileceğiniz yararlı asitlerden oluşmaktadır. Hem çocukların hem de yetişkinlerin kullanması gereken omega 3’ün faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kalp damar hastalığı risklerini azaltır.
 • Kansere karşı korur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Depresyona iyi gelir.
 • Vücut direncini yükseltir.
 • Karaciğer yağlanmasına karşı korur.
 • Gençlerde ve çocuklarda astımı önler.
 • Özellikle çocuklarda zihin ve beyin yapısını kuvvetlendirerek dikkat eksikliğini engellemeye yardımcı olur.

gunluk-omega-3-ihtiyaci

6- Omega 3 Zararları Nelerdir?

Omega 3 yağ asidinin bilinen bir zararı olmamakla birlikte olası alerjik bir durum söz konusu ise kullanmadan önce mutlaka doktora danışmakta fayda vardır.

Bunun dışında omega 3 yağ asitleri kan sulandırıcı kullanan kişilere önerilmez. Çünkü omega 3 yağ asitleri kan sulandırıcı ile birlikte alınırsa olası beyin kanaması veya kısmi felç reaksiyonları görülebilir.

Bu gibi durumlarda gerekli omega 3 ihtiyacınızı doğal yollardan tükettiğiniz besinlerden karşılamanız gerekmektedir.

Ayrıca bazı sosyal medya platformlarında omega-3 karaciğere zararları var mıdır gibi başlıklar altında bilgi alışverişleri de yapılmaktadır. Bu konuda zararı olmadığını aksine yararı olduğunu belirtmekte fayda vardır.

7- En İyi Omega 3 Markası Hangisidir?

Günlük omega 3 ihtiyacı karşılanırken şüphesiz ki dikkat edilmesi gereken ilk şey içerisindeki faydalı asitlerin oranı olmalıdır. Ancak kişilerin büyük bir çoğunluğunun markaya önem verdiği gözlemlenmiştir.

Bu konuda özellikle sosyal medya platformlarında ve arama motorlarında karşınıza en iyi omega 3 markası ekşi ya da en iyi omega 3 markası Kadınlar Kulübü gibi başlıklar çıkabilir. Hatta bazı sayfalarda Osman Müftüoğlu omega 3 hangi marka önerdiğine kadar araştırma başlıkları açılmaktadır.

Fakat bilinmelidir ki günlük omega 3 ihtiyacı karşılanırken markasından çok içeriğine önem verilmelidir.

 

YouTube video

 

Yoruma kapalı.