Ispanak Yemeği Kalori Ne Kadardır? Ispanak Yemeği Nasıl Yapılır?

Ispanak Yemeği Kalori Miktarı Kaçtır? Ispanak Yemeği Kilo Aldırır mı?

Sofraların vazgeçilmez yemeği ıspanak yemeği kalori ne kadardır? Ispanak yemeği nasıl yapılır? Sebzelerin baş tacı arasında yer alan ıspanağın binbir türlü yemeği yapılmaktadır. Tüketilmesi ile birlikte kişilere farklı vitamin ve besin değerleri de kazandıran bu yemeğin değişik tarfileri bulunmaktadır. Her ne kadar sebzelere karşı kilo aldırmayacak algısı bulundursa da çok sık tüketilmesi karşısında kilo tehlikesine karşı dikkatli olunması gerekir.

YouTube video

Kilo alınma sebepleri arasında kalori takibi yapmamak ve günlük tüketim esnasında fazla kalori almak bulunur. Kalorinin günlük sınırı aşması ile birlikte vücutta biriken kalori sonrasında kalıcı yağ ve kilo olarak bulunur. Kişilerin yaş, metabolizma hızına göre günlük tüketmesi gereken belirli bir kalori miktarı vardır. Ortalama olarak bir insanın günlük 2000 kalori ihtiyacı vardır. Peki ıspanak yemeği kalori miktarı nedir? Ispanak yemeği günlük kalori sınırını aştırır mı?

6 Farklı Ispanak Yemeği Kalori  Miktarı Nedir?

Ispanak Türk mutfağı için oldukça değerli bir sebzedir. Ülkemizin topraklarında sık sık üretilen ıspanağın geçmişten günümüze çeşitli yemekleri türetilmiştir. Sade ıspanak yemeği yapabileceğiniz gibi içerisine katacağınız ürünlerle lezzetine lezzet katabilirsiniz. Elbette bu durum ıspanak yemeği kalori oranını değiştirecektir. Bu yüzden her yemeğin kalori miktarına ayrı bakmak gerekir.

1- Haşlanmış Ispanak Kalori Kaçtır?

Ispanağı salçalı ve sulu bir yemek gibi tüketmek yerine tercih edebileceğiniz bir formülü haşlanmış halidir. Haşlanan ıspanakları zeytinyağı ve biraz baharatla tatlandırarak tüketebilirsiniz. Yanında yoğurt tüketimi de çok sık yapılmaktadır. Haşlanmış ıspanak kalori oranı 100 gram için 29 kaloriye denk gelmektedir. 29 kcal oldukça düşük bir miktar olduğundan rahat bir şekilde gün içinde tüketilebilmektedir.

2- Yoğurtlu Ispanak Yemeği Kalori Miktarı Kaçtır?

Ispanak yemeklerinin yanında ve içinde en çok tercih edilen ürünlerin başında yoğurt gelmektedir. Yemeğe eklenecek her bir besin, kalori miktarına doğrudan etki edecektir. Pişen bir yemeğe yoğurt eklemeniz ile birlikte yoğurtlu ıspanak yemeği kalori oranı 100 gramında yaklaşık 42- 43 kalori bulunmaktadır. 1 porsiyon yani yaklaşık olarak 4 yemek kaşığı yoğurtlu ıspanak yemeği ise 140 kalori olmaktadır.

ispanak-yemegi-kalori-ne-kadardir
Ispanak Yemeği Kalori Ne Kadar?

Yoğurtlu ıspanak yemeği tüketirken dikkatli olmak gerekir. Normal şartlar altında ıspanak içinde farklı vitamin değerleri bulunmasına rağmen yoğurt ile tüketilmesi uzmanlar tarafından sakıncalı görülmektedir. Yoğurt tüketimi ile birlikte özellikle ıspanakta bulunan vitaminlerin alınamayacağı, demir eksikliği yaratacağı belirtilenler arasındadır.

3- Pirinçli Ispanak Yemeği Kalori Miktarı Ne Kadar?

Ispanak yemeğini klasik bir yemek gibi pişirdikten sonra üzerine eklenen pirinç ile birlikte çok güzel bir lezzete erişirken pirinç sayesinde tok tutma vakti de artmaktadır. Yazının ilerleyen kısımlarında tarifini de vereceğimiz pirinçli ıspanak yemeğinin kalori miktarı merak edilmektedir. Pirinçli ıspanak yemeği kalori miktarı, 77 kcal olmaktadır. Zeytinyağlı pirinçli bir porsiyon ıspanak yemeğinin kalorisi ise 190 gram için yine 77 kalori değerindedir.

4- Bulgurlu Ispanak Yemeği Kalori Miktarı Kaçtır?

Türkiye’nin her yöresine özel olarak pişirilen değerli sebze ıspanağın bulgurlu versiyonu da çok sık tercih edilmektedir. Bulgurun ayrı bir güzellik kattığı ıspanak yemeğine kalori açısından ciddi bir etki oluşturmamaktadır. Aksine pirince nazaran daha fazla doyuruculuk sağladığı bilinmektedir. Bulgurlu ıspanak yemeği kalori oranı 130 gram ıspanak yemeği yaklaşık olarak 105- 106 kaloriye denk gelmektedir. Doyuruculuğu oldukça yüksektir.

5- Yumurtalı Ispanak Yemeği Kalori Miktarı Nedir?

ispanak-yemegi-kalori-ne-kadardir

Yumurta ve ıspanak ikilisi sık sık kahvaltılara eşlik etmektedir. İkisinin diyet listelerinde sık sık yer aldığı da görülmektedir. Bunun sebebi ise kolay eritilebilmesi, sindirilmesi aynı zamanda uzun saatler tok tutmasıdır. Sadece kahvaltılarda değil öğlen ve akşam yemeklerinde de yumurtalı ıspanak yemeği pişirildiği bilinmektedir. 130 gram yemekte yaklaşık olarak 177 kalori bulunmaktadır. Ancak içine katacağınız malzemenin yoğunluğuna göre kalorinin değişiklik göstereceğini unutmamalısınız.

6- Kıymalı Ispanak Yemeği Kalori Miktarı Ne Kadar?

Kıymaların sık sık sofraları süslediği tek başına bir yemek olarak sunulabildiği gibi genelde yemeklere eşlik etmek için kullanıldığı da bilinir. Ispanağın yanına neredeyse ıspanak kadar ön planda olan bu yemeğin ise sevenleri çoktur. Yemeği etsiz yiyemeyenler için güzel bir alternatif oluşturmaktadır. Peki kıymalı ıspanak yemeği kaç kalori? Kıymalı ıspanak yemeği kalori miktarı kıymanın etkisi ile birlikte diğer yemeklere göre fazladır. Bir porsiyonunda 185 kalori bulunduğundan tüketiminde dikkatli olmak gerekir.

Pirinçli Ispanak Yemeği Yapımı

Misafirlerinize gönül rahatlığıyla ikram edebileceğiniz, günlük yaşamda ailenizle ve sevdiklerinizle yiyebileceğiniz pirinçli ıspanak tarifinin yapımı oldukça kolaydır. Yapım esnasında vakit almaması ile birlikte yine çok pratik olduğu bilinmektedir. Sizler de çok kısa sürede bu tarifi deneyerek tadabilirsiniz. Diyetlere de uygun olması ile birlikte porsiyon kontrolü yaparak hareket edebilirsiniz.

ispanak-yemegi-kalori-ne-kadardir

Malzemeler: 

  • 1 kilo ıspanak,
  • 1 adet soğan,
  • 1 yemek kaşığı salça,
  • Yarım çay bardağı pirinç,
  • 1,5 yemek kaşığı sıvı yağ,
  • Tuz

ispanak-yemegi-kalori-ne-kadardir

Pirinçli Ispanak Yemeği Yapımı 

Pirinçli ıspanak yemeği kalori miktarı 77 olduğundan rahatlıkla tüketilebilmektedir. Yapımı için öncelikle soğanları ince ince doğrayın ve yağın içinde pembeleşinceye kadar kavurun. Salçayı üzerine ekledikten sonra salça ile bir miktar kavurun. Daha sonra üzerine normal doğranmış ıspanakları ekleyin. Başta çok fazla gibi görünse de ısıyla birlikte eriyecektir. Ispanak ile kavurduktan sonra suda ıslayıp yıkadığınız pirinçleri de ekleyin. 5 dakika kavurduktan sonra üzerine bir miktar su çıkacak kadar sıcak su ekleyin. Tuz ve dilediğiniz baharatları koyduktan sonra 15 dakika içinde pişecektir. Dilerseniz 140 kalori yoğurtlu ıspanak yemeği olarak tüketebilirsiniz.

Yoğurt Kalori Ne Kadar?

Yoğurt, Türk toplumu tarafından sevilen aynı zamanda dünyaya duyurulan bir besindir. İçeriğinin oldukça sade olması ve kalori içermemesi ile birlikte 7’den 70’e tüketilmektedir. Yoğurt hazır satışlarında diyet, yarım yağlı ve tam yağlı olarak ayrılmaktadır. Bu yüzden kalori miktarlarında değişiklik oluşacaktır. Çünkü temelde kullanılan süt ürünü de değişmektedir. 1 Kase Yoğurtta Kaç Kalori Var yazımıza bakarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Yoruma kapalı.