Kastan Değil Yağdan Kilo Vermek İçin 7 Farklı Yöntem

Kastan Değil Yağdan Kilo Vermek için Neler Yapılmalı?

Kastan değil yağdan kilo vermek kulağa çok zor bir süreçmiş gibi gelebilir. Kilo problemi olan hemen herkes çok hızlı bir şekilde kilo vermek istemektedir.

Fakat burada unutulmamalıdır ki alınan kilolardan hızlı kurtulmak yerine doğru bir şekilde kurtulmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Kastan Değil Yağdan Kilo Vermek Nasıl Olur?

Kastan değil yağdan kilo vermek için yapmanız gereken ilk şey aç kalmamak olmalıdır. Çünkü aç kaldığınız zaman vücudunuz önce su, ardından da kas kaybına uğrar. Siz kütlesel olarak eridiğinizi düşünürsünüz fakat bu sağlıklı değildir.

Vücudunuzu aç bıraktıktan sonra besin almaya başladığınız andan itibaren vücudunuz özellikle katı yağları vücutta toplamaya başlayacaktır. Bu doğru ve sağlıklı bir kilo verme yöntemi değildir.

Yağdan kilo vermek için yapmanız gereken bazı temel yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri uyguladığınız sürece vücudunuzdaki yağ oranının eksilmemesi söz konusu olamaz. Bu yazıda tüm yöntemlere ulaşabilirsiniz!

kastan-degil-yagdan-kilo-vermek
Kastan Değil Yağdan Kilo Vermek

1- Kastan Değil Yağdan Kilo Vermek İçin Doğru Yağ Kullanımı

Kastan değil yağdan kilo vermek için ihtiyacınız olan ilk şey yine yağlardır. Evet, doğru okudunuz! Sağlıklı ve doğru eksilme için vücudunuzda yağ kütlesinin eksilip, kas kütlesinin artması gerekmektedir.

Bunun için de beslenme listenizden katı ve hayvansal yağları çıkarıp, bitkisel ve sıvı yağları eklemelisiniz. Şüphesiz ki bunların içinde en bilinen yağ zeytinyağıdır.

Fakat özellikle son yıllarda zeytinyağının yanı sıra Hindistan cevizi yağı, aspir yağı, çörek otu yağı gibi bitkisel yağlar da sıkça tercih edilmektedir.

2- Yağdan Kilo Vermek İçin Diyet Listenize Çiğ Kuruyemişleri Mutlaka Ekleyin!

Kastan değil yağdan kilo vermek için faydalı ve bitkisel yağ kategorisi içerisinde yer alan bir diğer besin ise çiğ kuruyemişlerdir. Fakat bilinmelidir ki daha fazla yağ yakmak için daha fazla miktarda tüketmek aksine kilo alımına sebep olabilir.

Çiğ kuruyemişler doğru miktarda tüketildiği zaman hem vücudunuzun günlük alması gereken enerjiyi sağlar hem de vücudunuzun yağ yakmasına yardımcı olur. Vücudunuzun yağ yakmasını hızlandırmak adına diyet listelerinize eklemeniz gereken çiğ kuruyemişler şu şekilde sıralanabilir:

 • Çiğ fındık
 • Çiğ badem
 • Çiğ kaju
 • Çiğ ceviz içi
 • Pikan cevizi gibi içerisinde sağlıklı doymuş yağlar bulunan kuruyemişleri tüketebilirsiniz.

kastan-degil-yagdan-kilo-vermek

3- Kas Kaybetmeden Yağ Yakmak İçin Diyet Listesinde Olmazsa Olmaz Besin: Protein!

Kastan değil yağdan kilo vermek için diyet listenize mutlaka eklemeniz gereken bir diğer besin de proteindir. Protein bakımından zengin, yağ bakımından düşük besinleri tüketmek yağ yakmanızı sağlarken aynı zamanda kas kütlenizi arttıracaktır.

Diyete yeni başlayanların en çok merak ettiği konulardan biri kas kaybetmemek için ne yemeli sorusu olmaktadır. Bu noktada kas kaybını önleyecek protein bakımından zengin besinlere şu şekilde örnek verilebilir:

 • Yumurta (özellikle beyazı)
 • Beyaz et
 • Kırmızı et
 • Süt ve süt ürünleri
 • Baklagiller
 • Kabak çekirdeği gibi besinleri listenize eklemenizde fayda vardır.

4- Bitki Çayları ile Kastan Değil Yağdan Kilo Vermek Daha Kolay!

Kilo verme sürecinde kastan değil yağdan kilo vermek için destek almanız gereken bir diğer besin de bitki çaylarıdır. Bitki çayları gerek metabolizmanızı hızlandırma da olsun gerek ise yağ yakma sürecinizi hızlandırmada olsun önemli rol alan besinlerdendir.

Bu anlamda kastan değil yağdan kilo vermek için ilk akıllara gelen bitki çayı şüphesiz ki yeşil çaydır. Yeşil çay yağ yakıcı etkisi dışında; ödem atmaya, vücutta biriken iltihabı yok etmeye ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. Yeşil çayın dışında yağ yakmaya yardımcı bitki çayları ise şöyledir:

 • Beyaz çay
 • Mate çayı
 • Zencefil çayı
 • Biberiye çayı
 • Karanfil çayı gibi çayları da sıralamak mümkündür.

kastan-degil-yagdan-kilo-vermek

5- 1 Haftada Yağdan Kilo Vermek İçin Spor Yapın!

En kısa sürede en hızlı yağ yakma yöntemi elbette ki hareket etmektir. İstediğiniz kadar diyet yapın, bitki çayları tüketin, kürler hazırlayın spor yapmadığınız sürece verimli sonucu elde etmeniz çok zor olacaktır.

Kastan değil yağdan kilo vermek için hayatınıza mutlaka sporu dahil etmelisiniz. Böylece yağ yakarken kas kütlenizi de arttırmış olursunuz. İster evde isterseniz de spor salonunda yapabileceğiniz egzersizler kısa sürede hızlı yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.

6- Kilo Verirken Kastan Giderse Ne Olur?

Kilo verirken kastan değil yağdan kilo vermek en sağlıklı yöntemdir. Aksi halde kas kaybı yaşanır ve bu oldukça yanlış ve sağlıksız bir durumdur. Zayıflarken bir uzmandan destek alıyorsanız bu tarz bir durumla karşılaşmanız pek olası değildir.

Ancak evde kendi yöntemlerinizle ve araştırmadan zayıflamaya çalışıyorsanız kas kaybı yaşama durumunuz söz konusu olabilir. Peki ama kilonun kastan mı yağdan mı gittiğini nasıl anlarız diyorsanız bunu %100 anlamanız mümkün değildir.

kastan-degil-yagdan-kilo-vermek

Fakat bu tarz durumlarda vücudunuz size belirli birkaç belirti sunabilir. Bu belirtileri yaşadığınız takdirde diyetinizi sonlandırmalı ve bir hekime görünmelisiniz. Kilo verirken kas kaybı belirtileri şöyledir:

 • Çabuk yorulma
 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • Bitkinlik
 • Enerji düşüklüğü
 • Sürekli uyku halinde olma
 • Sabahları uyanmakta güçlük çekme
 • Denge sorunları yaşama gibi belirtiler görülebilir.

7- Zayıflarken Neden Kastan Gider?

Yaşamınızı idame ettirebilmeniz ve vücudunuzun günlük fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için enerjiye ihtiyacınız vardır.

Fakat zayıflamak için aniden yemek yemeyi keserseniz ve doktora danışmadan kendi yöntemlerinizle zayıflamaya çalışırsanız vücudunuz gerekli enerjiyi karaciğerdeki ve kaslardaki şekerden tüketmeye başlayacaktır.

Bu durum da uzun süreli devam ettiği vakitte kas kaybına yol açmaktadır. Bu nedenle kas kaybı yaşamamak ve kastan değil yağdan kilo vermek için mutlaka diyetisyen yardımı almanız gerekmektedir.

YouTube video

 

Yoruma kapalı.