Bebeklerde Burun Damlası Nasıl Kullanılır?

Bebeklerde burun damlası nasıl kullanılır? Burun tıkanıklığı yaşayan bebeklerin bu probleminin giderilmesi adına pek çok yönteme başvurması gereklidir. Aksi takdirde nefes almada problem yaşayan bebekler, son derece huysuz ve ağlamaya meyilli olabilecektir. Burun tıkanıklığını önlemek için doktorlar tarafından önerilen burun damlaları, sekresyon olarak adlandırılan sümüğün akışını ve atılmasını hızlandıracaktır.

Bebeklerde Burun Damlası Nasıl Kullanılır? Burun Damlası Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeklerde burun tıkanıklığı başta olmak üzere aşırı kuruluk, burunda aşırı sekresyon birikmesi gibi durumlar yaşandığında burun damlası kullanılabilir. Bu damlalar burun içerisinde oluşabilecek enfeksiyonu ve ödemi önleyebilecektir. Bunun yanı sıra burun kanallarında genişlemeyi sağlayan burun damlası sayesinde, sekresyon geçişi kolaylaşacaktır.

bebeklerde-burun-damlasi-nasil-kullanilir

Burun damlası ya da burun spreyleri, mutlaka doktor tarafından reçete edilmeli veya önerisi ile alınmalıdır. Yine kullanım sırasında doktorun önerdiği doz ve kullanım süresine de uyulmalıdır.

Peki, bebeklerde burun damlası nasıl kullanılır? Bebeklerde burun damlası kullanılırken, belirtilen doz her iki burun deliğine de uygulanmalıdır. Başın geriye doğru konulması, ilacın dışarı çıkışını önleyecektir. Nefes alamama ihtimaline karşılık ise bebeğin ağzı bir miktar açık bırakılmalıdır. İlaç damlatıldıktan birkaç saniye içerisinde bebek normal pozisyona dönebilir.

Burun Damlası Kaç Gün Kullanılmalı? Burun Damlası Zararlı mı?

Burun damlası doğru süre ve dozda kullanıldığı takdirde zararlı değildir. Aksine tıkanıklığa bağlı olarak gelişen nefes alma zorluğunu ortadan kaldırabilir. Ancak yapılan araştırmalara göre uzun süreli kullanımlarda burnun işlevini bozduğu yönünde çalışmalar ortaya çıkmıştır.

Bu nedenle bebeklerde burun damlası nasıl kullanılır konusu yanı sıra kullanım süresi ve sıklığına da dikkat edilmelidir. Bebeklerde ve yetişkinlerde burun damlası kullanımı için önerilen süre maksimum 5 gündür. Bu sürenin üzerinde kullanımlar burun içinde hasara yol açabileceği gibi, burnun fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilir.

Yoruma kapalı.