Kepek Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir

Kepek neden olur sorusu birçok kişin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Çoğu kişi tarafından oldukça basit bir saç sorunu olarak nitelendirilse de aslında insanın özgüvenini ciddi manada etkileyen bir durumdur. Hem erkek hem de kadınlar sık sık bu sorun ile karşılaşabilmektedir.

YouTube video

 

Bu problemin saç temizliği ile hiçbir alakası yoktur. Ama yine de kepek problemi yaşayan birinin sanki saçları temiz değil gibi bir algı mevcuttur. Oldukça kirli ve bakımsız bir görüntüye sahip olduğu için bu problem ile karşı karşıya olanlar hemen çözüm yollarını araştırmaktadır. Konu ile alakalı yapılan araştırmalar,  tıbbi olarak kepeğin herhangi bir probleme yol açmadığını ortaya koymaktadır. Öte yandan psikolojik sorunları beraberinde getirdiği anlaşılmıştır.

Saçta Kepek Neden Olur

kolay-diyet-listesi-kepek-olur-nasil-tedavi-edilir

Saçta kepek neden olur sorusuna tek bir cevap vermek pek mümkün değildir. Bu problemin daha birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

kolay-diyet-listesi-kepek-olur-nasil-tedavi-edilir

  • Saçkıran olarak nitelendirilen saçlı derinin mantar problemi ile karşılaşması kepeğe neden olmaktadır.
  • Sedef hastalığı da bu rahatsızlığa yol açabilmektedir.
  • Saç jölesi, saç spreyi, saç boyası saç bakım yağı gibi ürünler de ciltte böyle bir probleme sebep olduğu bilinmektedir.
  • Kepek problemi yaşayan birinin tarağını kullanmak da kepek oluşmasına yol açabilir.
  • Seboreik dermatit adı verilen rahatsızlık da kepeğe yol açabilmektedir. Bu rahatsızlık vücut ve yüzün bazı bölgelerin döküntüye neden olmaktadır.

Yağlı Kepek Neden Olur

kolay-diyet-listesi-kepek-olur-nasil-tedavi-edilir

Yağlı kepek neden olur sorusu da sık sık karşılaşılan sorular arasında yer almaktadır. Bu sorunun da net bir cevabı bulunmamaktadır. Fakat yukarıda sıralamış olduğumuz sebepler ile aynı olduğunu söyleyebiliriz. Kepek problemi kirli bir saç ile alakalı olmamasına rağmen bulunduğu saçı sanki yağlı gibi göstermektedir. Fakat kepek problemi bir cilt sorunudur ve temiz saçta da bulunmaktadır.

Saçtaki Kepek Nasıl Giderilir Bitkisel

YouTube video

Saçtaki kepek nasıl giderilir bitkisel konusu bu problemle ile karşı karşıya olanların arama motorlarında en çok araştırdığı konudur. Biz de sizler için bu probleme iyi gelecek bazı yöntemler hazırladık. Evde doğal yöntemler nasıl yapılır sorusunun cevabını şu şekilde yanıtlayabiliriz;

 

1 – Doğal İçerikli Kepek Şampuanı

kolay-diyet-listesi-kepek-olur-nasil-tedavi-edilir

Bu problemi engellemek için saç derisinde yer alan fazla yağı dengelemek gerekmektedir. Bu da doğal şampuanlar ile mümkün olabilmektedir. Bu yüzden saç derisine peeling etkisi bulunan şampuanları gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Piyasada kepek şampuanları bulunmaktadır. Fakat doğal olan kepek karşıtı şampuanları tercih etmek etkisini daha da artıracaktır.

2 – Elma Sirkesi

kolay-diyet-listesi-kepek-olur-nasil-tedavi-edilir

Elma sirkesi ile de çok kolay bir şekilde saçınızda bulunan kepeklerden kurtulmanız mümkündür. Su dolu bir kasenin içine çok az bir miktar doğal ev yapımı elma sirkesi katmanız gerekmektedir. Duştan çıkarken saçlarınızı bu su ile durulayıp çıkabilirsiniz.

3 – Doğal Yağlar

kolay-diyet-listesi-kepek-olur-nasil-tedavi-edilir

Doğal cilt bakım ürünleri kullanmak isteyenler hemen doğal yağlara başvurmaktadır. Bu yağlar birçok cilt hastalığına iyi geldiği gibi kepek sorunu ile de savaşmaktadır. Kullanmış olduğunuz şampuanların içerisine 20 damla nane yağı damlatmanız bu sorunu halletmenize yardımcı olur. Bu yağ saç dökülmesi gibi problemlere de iyi gelmektedir.

4 – Çiçek Yağları

kolay-diyet-listesi-kepek-olur-nasil-tedavi-edilir

Çiçek yağları veya Aloe Vera ile saç diplerine masaj yapmak da oldukça etkili bir yöntemdir. Düzenli olarak bu yöntemi uyguladığınız takdirde saç derisinde bulunan fazla yağlar dengelenmiş olacaktır. Bu sayede de kısa süre içerisinde kepek gibi kötü bir görüntüye sebep olan problem de halledilmiş olacaktır.

kolay-diyet-listesi-kepek-olur-nasil-tedavi-edilir

Yazımızı beğendiyseniz saç dökülmesine karşı bitkisel çözümler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yoruma kapalı.