Kepekli Ekmek Kaç Kalori?

Diyet listelerinin vazgeçilmez besini kepekli ekmek kepeğinden ayrılmamış undan yapılan ekmek türüdür. Kalori değeri olarak beyaz ekmekten çok farkı olmamasına rağmen daha lifli olduğu için kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Kepekli ekmeğin kilo vermedeki rolü büyüktür. Ancak aşırı tüketildiğinde fazla kalori almış olacağınızdan kilo almanıza yol açacaktır. Diyet listenizde günde 1-2 ince dilim kepekli ekmek tüketilmesi uygun görülmüştür.

Kepekli Ekmek Nasıl Zayıflatır?
1 dilim beyaz ekmek ile 1 dilim kepekli ekmeğin kalorisi birbirine yakındır. Kalori değerleri yakın olmasına rağmen beyaz ekmekten daha faydalı olan kepekli ekmeğin zayıflamaya yardımcı olmasındaki neden içerdiği lif oranıdır. Kepeğinden ayrılmamış undan ya da beyaz una kepek eklenmesi ile yapılan kepekli ekmek aşırıya kaçmamak kaydıyla her gün tüketilebilir.

Kepek ekmeği içerdiği yüksek orandaki lifler sindirim sistemini düzenler ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Yemesi kolaydır ve kolayca hazmedilebilir. Kabızlığı, mide şişkinliği, mide gazı ya da mide yanması gibi sorunları engeller. Lifli olduğu için mide hacmini genişletir. Böylece yemek esnasında daha çabuk doymanızı ve daha az yemenizi sağlar. Yavaş kana emildiği için kan şekerinin hızla yükselmesini önler. Özellikle diyabet hastalarının tüketmeleri gereken bir besindir.

Beyaz undan yapılan ekmek ile kepekli ekmek arasındaki en önemli fark insülin direncini sağlamasıdır. Beyaz ekmek yenildiğinde kan şekeriniz yükselir. Bu durum yemekten kısa bir süre sonra acıkmanıza ve tatlı yeme ihtiyacı duymanıza yol açar. Oysa kepekli ekmek yavaş emildiği için kan şekerinin aniden yükselmesini engeller. Bu da kendinizi uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Acıktığınızda ya da tatlı yemek istediğinizde ince bir dilim kepekli ekmek yemek daha fazla kalorili yiyeceklerden kolayca uzak durabilmenize yardımcı olur.

Kepekli Ekmeğin Faydaları
B2, B6, Folik asit, demir gibi vitaminleri içeren kepekli ekmek oldukça besleyici bir besindir. İhtiyacınız olan vitaminleri karşılar, kansızlığı önler ve size enerji verir. Özellikle diyet yaparken kendinizi sürekli halsiz hissediyorsanız güne bir dilim kepekli ekmekle başlamanız size enerji verecektir. Uzmanlar sadece diyet yapanlar ya da diyabet hastalarının değil herkesin günlük yaşamında kepekli ekmek tüketmelerinin ileriki yaşlarda yaşanabilecek sorunları önlemesi açısından fayda sağladığını belirtiyor. Günde 1-2 dilim ekmek tüketerek kilo kontrolünüzü kolayca sağlayabilirsiniz.

Kepekli Ekmek Kaç Kalori?
100 gr kepekli ekmek 216 kalori
1 dilim (25 gr) kepekli ekmek 54 kalori
100 gr kepekli ekmeğin %83’ü karbonhidrat, %11 protein ve %6 oranında yağ içermektedir. Potasyum, demir ve kalsiyum içeren kepekli ekmekte kolesterol yoktur.
100 gr kepekli ekmekte 44.6 gr karbonhidrat, 6.5 gr lif, 6.1 gr protein, 1.5 gr yağ bulunur.
25 gr (1 dilim) kepekli ekmekte ise 11.1 gr karbonhidrat, 1.6 gr lif, 1.5 gr protein, 0.4 gr yağ bulunur.

Yoruma kapalı.