Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Verdiğiniz kiloyu tekrar geri alıyorsanız beslenme alışkanlığınızı gözden geçirmeniz gereklidir. Uygulanan yanlış diyet programları verilen kiloların yeniden alınmasına yol açıyor. Hızlı bir şekilde kilo verdiren diyet programlarını uygulayan kişilerin yakındığı başlıca sorun verilen kiloların diyet sonrası yeniden alınmasıdır. Kısa sürede uygulanan bu diyetlerde kişi vücuttan yağı atamaz. Ancak vücutta biriken ödemleri attığı için vücudun asıl kilosu yerinde durur. Sürekli kilo alınıp verilmesi kemik ve kas erimesi, kansızlık ve bağışıklığın zayıflaması gibi birçok soruna neden olur. Kilo vermek isteyen kişiler şok diyetler yerine sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmeleri hem daha kolay kilo verebilmelerini hem de kilo verdikten sonra ağırlığını uzun süre koruyabilmelerini sağlar.

Diyet Sonrası Tekrar Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı?
Diyet sürecinde daha az kalori almaya alışan vücut diyetin birden bırakılması halinde daha fazla kalori almaya uyum sağlayamaz. Diyet sonrasında eski alışkanlıklarına geri dönen kişilerin metabolizma hızı yavaşlar. Bu durum verdikleri kilolardan çok daha fazlasının geri alınmasına yol açar. Diyeti bıraktıktan sonra günlük harcadığınız kalori miktarını göz önünde tutarak kendinize yeni bir beslenme programı oluşturmanız gerekir. Eğer gün içinde çok fazla hareket halindeyseniz ya da bütün gün masa başında çalışıyorsanız yakabileceğiniz kalori miktarını geçmeyecek kadar yemek yemeniz oldukça önemlidir.

Ağır Yemeklerden Kaçının
Kızartmalar ve hamur işleri gibi kalori bakımından yüksek gıdaları diyet sonrasında da tüketmemeye özen gösterin. Karbonhidrat ve protein içeren ve kilo almanıza yol açan bu besinleri mümkün olduğunca hiç yemeyin. Ancak canınız yemek istediğinde daha küçük porsiyon yiyebilirsiniz. Ayrıca ağır yiyecekleri akşam saat 18:00’den sonra yememeye özen gösterin. Çünkü bu saatten sonra metabolizma hızı yavaşlar ve hareketiniz azalır. Böylece yedikleriniz hızla vücutta yağa dönüşür.

Kahvaltı Kilonuzu Korur
Kilo kontrolünü sağlayan en önemli faktörlerden biri iyi yapılış bir kahvaltıdır. Kahvaltı yapmadan güne başlamak gün içinde daha kolay acıkmanıza ve daha fazla yiyerek kilo almanıza sebep olur. Kahvaltıda alınan karbonhidratlar gün boyu kolayca yakılarak vücuttan atılır. Ayrıca kahvaltıda alınan vitaminler sayesinde kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Bu nedenle peynir, zeytin, süt, portakal suyu, yumurta, tam buğday ekmeği, domates, salatalık olmak üzere zengin bir kahvaltı sofrası hazırlamaktan korkmayın.

Akşam Yemeğinde Ne Tüketilmeli?
Diyet sonrası verdiğiniz kiloları hızla geri almamak için özellikle akşam yediklerinize çok dikkat etmelisiniz. Akşam yemeğinde çorba, yoğurt, salata ve sebze yemeklerine ağırlık verilmeli. Et yemekleri daha çok gün ortasında tercih edilmelidir. Ayrıca akşam yemeğinden sonra gece boyunca sindirim problemi yaşamak istemiyorsanız en az 20 dakikalık kısa yürüyüş yapılması faydalı olacaktır.

Tatlı Krizlerini Önleyin
Ani ve şiddetli yaşanan tatlı krizlerini önlemek için bir bardak limonlu su içebilir ya da kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm gibi doğal şeker içeren meyveler tüketerek kilo aldıran yiyeceklerden kaçınabilirsiniz.

Yoruma kapalı.