Kalça Sıkılaştırma Hareketleri

Kadınların bölgesel olarak fazlalıklarından rahatsızlık duyduğu bölgelerden biri kalça ve basen bölgesidir. Diyet yapmak kilo vermenizi sağlasa da kalçanızdaki fazlalıklarda bir azalma olmaz. Kalçanızı sıkılaştırmak için doğru egzersiz hareketlerini düzenli olarak uygulamalısınız. Genç yaştaki bayanlar daha ağır egzersizler uygulayabilirken orta yaştaki bayanlar için en ideal kalça sıkılaştırma hareketi yürüyüştür. Yürürken bacak ve basen bölgesi hareket eder. Etkili bir sonuç için tempolu olarak her gün 30 dakika yürümelisiniz. Ayrıca koşabilir, plates yapabilirsiniz.

Yürüyüş ve Koşu
Günümüzde yapılabilecek en kolay fiziksel aktivitelerden biri olan yürüyüş esnasında belli bir tempo tutmak kalça, basen ve bacak kaslarınızın çalışmasına yardımcı olur. Eklem ve kasların daha esnek olmasını sağladığı için sırt ve bel ağrısı olanların mutlaka yapması tavsiye edilir. Kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırır kilo vermenizi kolaylaştırır. Bölgesel olarak zayıflayabilmenizi sağlar. Kısa sürede kalçanızın sıkılaştığını fark etmek için yürürken aralıklarla koşabilirsiniz.

Bisiklet Sürün
Bacak kaslarınızı en hızlı hareket ettiren yöntemlerden biri bisiklet sürmektir. Kalça, bacak ve karın kaslarını çalıştırır ve incelmenizi sağlar.

Emekleme Hareketi
Düzenli olarak yapılan egzersiz hareketlerinin kalça sıkılaştırılmasında önemli bir rol oynar. Emekleme pozisyonunu alın. Bir dizinizin üstüne tüm ağırlığınızı verin ve diğer ayağınızı yukarı kaldırıp indirin. Günde 2 defa 30 kez tekrarlayarak bu hareketi yapabilirsiniz.

Diz Bükme Hareketi
Ayaktayken bir ayağınızı öne doğru adım atarak açın. Arkada kalan bacağınızı yere doğru diz çökerek gerdirin ve doğrultun. Sonra aynısını diğer ayağınız için yapın. Basen ve bacak bölgenizi eritir ve kalçanızın şekil almasını sağlayan bu hareketi yaparken diz çökerken dizinizin yere değmemesine dikkat edin.

Squat Hareketi
Omuz hizanızda ayaklarınızı açıp iki kolunuzu öne doğru birbirine paralel olacak şekilde uzatın. Diz çökerek çömelip ayağa kalkın. Daha etkili sonuç için tam değil yarım olarak dizinizi bükün ve bu şekilde 10 saniye kadar kalıp kaslarınızı güçlendirin.

Geri Esneme Hareketi
Ayaktayken bir bacağınızı geri doğru atarak gerdirin. Öndeki bacağınızı yere 90 derecelik açıyla gelecek şekilde bükün. Kollarınızı yukarı kaldırın ve geriye doğru tüm vücudu esnetin. Böylece hem kalça bölgenizdeki kaslar çalışacak hem de bu bölgede fazlalıklardan kurtularak inceleceksiniz.

Kedi Pozisyonu
Emekleme pozisyonunda olduğu gibi dizinizi bükerek ellerinizi yere koyun. Kolunuzu bükerek yere yaslayın. Sağ bacağınızı geriye ve yukarı doğru uzatarak gerdirin. Sonra sol bacağınız için aynı şeyi yapın.

Pedal Çevirme Hareketi
Bisiklet süremiyorsanız evde kolayca yapabileceğiniz pedal çevirme hareketini deneyebilirsiniz. Sırt üstü yere uzanıp ayaklarınızı dik olarak yukarı kaldırın. Bacaklarınızı öne ve arkaya hareket ettirerek boşlukta pedal çevirin.

Diz Bükme Hareketi
Ayaklarınızı omuz hizasında açın. Önce sağ dizinizi bükerek yukarı kaldırıp indirin. Sonra sol ayağınızı yukarı kaldırın. Hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Yoruma kapalı.