Kiraz Kaç Kalori?

Yaz aylarının pek sevilen meyvelerinden olan kiraz çocukluğumuzun en özel takılarıdır. Ayrıca kiraz ağaçlarının çiçekli dönemlerindeki güzellikleri baharın en özel manzaralarını oluşturur.

Beslenme alışkanlıklarımızda yaz aylarında kiraz meyvesinin değeri yadsınamaz. Tabi ki her besinde olduğu gibi karar miktarda tüketmekte sağlık vardır.

Kiraz Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

 • Kiraz; A vitamini, C vitamini ve K vitaminlerini barındıran bir vitamin deposudur. İçeriğinde fosfor, kalsiyum ve demir mineralleri bulunmaktadır.
 • Kiraz, lifli yapısı sayesinde kabızlığı önler ve bağırsak hareketlerini düzenler. Bunun sonucu olarak metabolizma hızını arttırır.
 • Ürik asit ve ürat tuzlarının bedenden atması sayesinde; romatizma, gut hastalıkları, eklem kireçlenmesi ve damar sertliği hastalıklarında tedaviye destek ya da bu hastalıklara önlem olarak tüketilebilir.
 • Karaciğer üzerindeki yükü hafifletir.
 • İçerdiği şekerin kolay sindirimi nedeniyle, diyabet hastaları doktor izni almak şartı ile ölçülü miktarda tüketebilirler.
 • Gözlerimiz için değerli bir besin kaynağıdır. İçerdiği A vitamininin göz sağlığı için faydalarını bilmeyenimiz yoktur.
 • İçerdiği antosiyanin maddesinin antioksidan etkisi sayesinde kalp damar hastalıklarının önlenmesi için etkilidir. Ayrıca gençlik iksirimiz olarak da kendini gösterir. Cildimizi korurken, doğal olarak yaşlanmayı geciktirir.
 • Uyku problemlerimiz için doğal çözümdür. Melatonin içeriği sayesinde düzenli tüketimde uyku kalitesini arttırır.
 • Hafızamız için koruma zırhıdır. Yaş aldıkça bilincimizin zayıflama sürecini yavaşlatır.
 • Vücuttaki enfeksiyonu önlemesi bir diğer faydasıdır.
 • Ayrıca sadece kirazın kendisi değil sapları ve yaprakları da şifalıdır. Özellikle saplarının kaynatılarak suyunun içilmesi böbrek sağlığı açısından değerlidir.

Kiraz Diyetlerde Kullanılır mı?

Kiraz karın yağlarımızla savaşımızda kullanacağımız en önemli silahlardan biridir.

Ayrıca kiraz ve saplarının idrar söktürücü özelliği yanı sıra vücuttaki fazla suyun atılmasında büyük rolü vardır. Bu durum kilo kaybında etkili olduğu gibi kilo kontrolünün de sağlıklı yapılmasını sağlar.

Diyetlerde kiraz, kalori miktarının düşük olması nedeniyle tercih sebebidir. Fakat içerdiği şeker miktarı, tüketilirken dikkatli davranılmasını gerektirir.

Kiraz Kaç kaloridir ve Besin Değerleri Nelerdir?

Kirazın kaç kalori olduğu ve içerdiği besin değerleri aşağıda belirtilmiştir. Verilen miktarlar 100gr kiraz içindir.

Kalori:             63 kcal

Karbonhidrat:  22.1 g

Lif:                   2.1 g

Protein:           1.1 g

Yağ:                0.2 g

Kolesterol:       0.0 mg

A Vitamini:       64.0 IU

C Vitamini:      7.0 mg

Potasyum:       222.0 mg

Kalsiyum:        13.0 mg

Demir:              0.4 mg

Hayatınızdan sağlık ve mutluluk, tabağımızdan leziz kirazlar eksik olmasın.

Yoruma kapalı.