Havuç Kaç Kalori?

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen ve tamamen bitkisel gıdalarla diyet yapmak isteyenlerin kuşkusuz ki tercihi havuç. Havuç hem çok düşük kalorili olması hem de tokluk hissi veren glisemik nedeniyle diyetisyenlerin de diyet programlarında mutlak surette yer alan sebzenin başında gelmektedir.

Havuç Salatası Kilo Verdirir Mi?

Diyetisyenlerin genellikle önerdikleri havuç salatası aşırı kilolarından kurtulmak isteyenlere tam bir kaynak niteliği taşımaktadır. Çünkü ideal 100 gr porsiyon bir havuç salatasının sadece aldıracağı kalori 68 kcal olduğu için kilo alımı gerçekleştirmez. Öte yandan lif yönünden oldukça zengin olması nedeniyle gerçekten de tok tutmaktadır. Bütün bu özellikleri ışığında düşünülecek olunduğu zaman farkını bir kere daha ortaya koymaktadır.

Havucun Yararları

  • K vitamini, potasyum ve sodyum bakımından zengin olan yüksek antioksidan özelliği taşımaktadır.
  • Lif yönünden son derece zengin bir sebze olması nedeniyle tokluk hissi verir.
  • Kolesterolü düşürdüğü için kalp ve damar hastalıkları riskini en aza indirir.
  • A vitamini bakımından zengin olan havuç göze iyi gelir.
  • İçeriğinde yer alan karotenoidler insülin direncini etkiler ve kan şekerini düşürerek şeker hastalığı riskini azaltmaktadır. Bu ve daha birçok yönden havuç kaç kalori yaygın olarak tercih edilmektedir.

Besin Değeri

0,2 gr toplam yağ

320 mg potasyum

10 gr karbonhidrat

4,7 gr şeker

2,8 gr lif

0,9 gr protein başlıca önde gelen besin değerlerini oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra A vitamini, C vitamini ve demir yönünden de son derece zengin olması bakımından öne çıkmaya devam etmektedir. İşte ortada duran tüm bu yaklaşımları dikkate alındığı zaman gerçekten de önde gelmeye devam ettiğini her yönden kesin olarak dile getirmemiz gerekmektedir.

Kalorisi

Diyet programlarının vazgeçilmezi havuç kaç kalori bakımından değerlendirildiği zaman 41 kalori 100 gr porsiyon olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte bu özellikleri neticesinde her anlamda kaliteden ödün verilmeksizin son derece önemli bir yaklaşım tarzı olarak karşımızdaki yerini korumaya devam etmektedir. Bu da ayrıca dikkate değer hususlardan birisi olarak önde gelen nitelik olarak her anlamda değerlendirilmektedir.

Yoruma kapalı.