En Güzel Kuranda Geçen Erkek İsimleri ve Anlamları 2020

En Güzel Kuranda Geçen Erkek İsimleri ve Anlamları

Kuranda geçen erkek isimleri ve anlamları çocuk sahibi olmayı düşünen aileler tarafından merak edilir ve araştırılır. İsim koymak bebeğin davranışı ve karakteri üzerinde etkili olmaktadır. Özellikle inancı olan kişiler sadece bu dünya için değil ahireti de düşünerek anlamı güzel isimler tercih etmeye çalışmaktadır. Peki, Kuranda geçen erkek isimleri ve anlamları nedir?

YouTube video

Kuranda Geçen Erkek İsimleri 2022 Nelerdir?

İslam dünyasının en değerli kutsal kitabı olan Kuran’ı Kerim’de birçok farklı kavram ve isim geçmektedir. Yıllar içerisinde bulunan bu isimler kişilere aktarılarak anlamlarını tazelemiştir. Öyle ki geçmişten günümüze erkek ve kız isimleri Kuran içerisinde tercih edilir. Anlamının güzel olmasının yanı sıra kutsal kitap içerisinde bulunması ayrı önem taşır.

kuranda-gecen-erkek-isimleri-ve-anlamlari-2020
Kuranda Geçen Erkek İsimleri ve Anlamları

Kuranda geçen erkek isimleri ve anlamları bu noktada oluşturulmuş adlardır. İsimler Kuran’da yer alan birçok ayette geçen özel isim olarak kullanıldığı gibi güzel bir sıfat anlamına da sahiptir. Herhangi bir olayı ve durumu betimlerken kullanılmıştır. Birçok surede geçen isim bulunur. Anlamlarının saf ve güzel olması neticesiyle insanlar tarafından çocuklarına koyulmaya başlanmıştır.

Dini Erkek İsimleri Tercih Edilmesi Neden Önemlidir? Kuranda Geçen Erkek İsimleri ve Anlamları

İslamiyet içerisinde kişilerin isim koyulması ve bunu taşıması noktasında ayrı bir önem bulunmaktadır. İsmi koyulan kişinin ahiret zamanında da o isimle çağrılacağı bilinir. Bundan dolayıdır ki Kuranda geçen erkek isimleri ve anlamları tercih edilmesi önem taşır. Ad koyulması ile alakalı hadis ve dini bilgiler de günümüze kadar gelmiştir.

kuranda-gecen-erkek-isimleri-ve-anlamlari-2020

Kuranda geçen erkek isimleri ve anlamları günümüzde de sıklıkla tercih ediliyor. Kişisel olarak seçilen isimlerin birey üzerinde de etkisi olduğu düşünülmektedir. Bundan dolayı güzel bir anlama sahip ismin kişiye verilmesine önem verilir. Kötü anlamlı oluşacak bir ismin kullanımından uzak durulmalıdır. Hem kulağa hitap eden hem de anlamlı isimler tercih edilmelidir.

Oğluma Kuranda Geçen İsim Güzel İsim Arıyorum Diyenlere Liste!

Kuranda geçen erkek isimleri ve anlamları önemlidir. Kuran’da geçen erkek bebek isimleride bir o kadar fazladır. Geçmişten günümüze anlamı araştırılarak tercih edilmektedir. Tek isimli kullanım yapılabilirken aynı zamanda iki isim kullanımını da kişiler seçebilir. Bundan dolayı iyi bir araştırma yapmak ve bu doğrultuda ilerlemek önemlidir.

1- Kuran’da Geçen Erkek İsimleri İçerisinde Modern Olanlar Hangileridir?

Her ne kadar Kuranda geçen erkek isimleri ve anlamları araştırılsa da aileler tarafından daha modern olanlar merak edilmektedir. Burada kötü bir amaç olmamakla birlikte telaffuz ve kullanım kolaylığı sağlamak ön planda olur. Mevcut Kuranda geçen erkek isimleri ve anlamları şu şekildedir:

kuranda-gecen-erkek-isimleri-ve-anlamlari-2020

  • Alperen: Alperen ismi, savaşçı kişi anlamına gelmektedir. Derviş manası da bulunur.
  • Akalp: Modern isimler arasında bulunan Akalp, temiz olan ve yiğit mert kişiler için kullanılır.
  • Aytekin: Ay gibi tek ve parıldayan, ışık saçan anlamına gelir.
  • Acun: Çok nadir bulunan isimlerdendir, evren ve kâinat anlamlarını taşır.
  • Alican: Günümüzde hala kullanılan ve sevilen isimlerdendir. Cana yakın anlamındadır.

  2- Kuranda Geçen Erkek Sahabe İsimleri Nelerdir? Hangi Erkek İsimleri Kuranda Geçiyor?

  Kuranda geçen erkek isimleri ve anlamları içerisinde sahabe isimleri de büyük önem taşır. Yaptıkları işler neticesiyle önemli şahsiyet olan bu kişilerin isimleri de değerlidir. Ebeveyn tarafından sahabe isimleri araştırılarak tercih edilmektedir. Çok sayıda sahabe ismi bulunur, anlamları da oldukça güzeldir.

kuranda-gecen-erkek-isimleri-ve-anlamlari-2020

  • Abdullah: En bilinen sahabe isimlerindendir. Peygamber efendimizin babasının da adıdır. Anlamı Yaradan’ın kuludur.
  • Ali: İslamiyet davetini kabul gören ve peygamber efendimizin damadı olan Hz. Ali’den gelmektedir. Ulu yüce anlamı bulunur. Ülkemizde en çok tercih edilen isimlerin başında yer alır. Pek çok ayette yer alan Ali ismi birçok surede geçen erkek bebek isimleri arasında yer almaktadır.
  • Halit: Uzun süreli olarak değişmeyen, aynı kalan anlamına gelmektedir.
  • Hamza: Güçlü, heybetli ve gösterişli anlamı bulunur.
  • Osman: Yine çok kullanılan isimlerdendir, ejderha anlamını taşır.

  3- Diyanet Kuranda Geçen Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir?

  Diyanet tarafından Kuranda geçen erkek isimleri ve anlamları liste olarak açıklanmıştır. Din konusunda her türlü argüman ve bilgiyi Diyanet sitesinden bulabilmek mümkündür. Erkek çocuklarına isim koyma konusunda araştırma yapan kişiler içinde belirli isimleri bulundurmuştur. Kuranda geçen erkek isimleri ve anlamları arasında:

  • Burak: Hz. Muhammed’in Miraç’ta bulunduğu zaman kullandığı bineğin adıdır.
  • Bülent: Çok yüksek, ulu ve uzun anlamı bulunur.
  • Barış: Savaşın olmadığı, sakin huzurlu zamanları temsil eder.

kuranda-gecen-erkek-isimleri-ve-anlamlari-2020

  • Burhan: Doğru, istenen yolu gösteren kişidir.
  • Batuhan: Hükümdar olan, sahibi olan kişi anlamındadır.
  • Civan: Delikanlı olan, taze genç kişidir.
  • Cezmi: Kararlı, istikrarlı demektir.

  4 – Allah’ın Sevdiği Erkek İsimleri Nelerdir? Kuranda Geçen Erkek İsimleri ve Anlamları

  Kuranda geçen erkek isimleri ve anlamları bebeği olacak çiftler tarafından özenle araştırıldığı biliniyor. Tüm bu kriterlerin yanında Allah’ın sevdiği erkek bebek isimleri önem arz ediyor. Bebeğine anlamı güzel ve dini açıdan uygun olan isim koyabilmek için aileler detaylı bir araştırma yapıyor. En uygun isimleri bulabilmek adına bu konuda bilgisi olan kişiler ile görüşerek doğru ismi rahatlıkla bulabilirsiniz.

  Kuranda Geçen Anlamı Güzel Erkek İsimleri Nelerdir?

  Hiç duyulmamış Kuranda geçen erkek isimleri ve anlamları yılında çok tercih edildi. Bilinen bebek isimleri aksine çevresinde yer edinmesi ve unutulmaması amacıyla farklı isimler de bulunur. Anne ve baba tarafından bu bilinmeyen isimler çocuğuna koyulabilmektedir. Liste yine çok uzun olmakla birlikte çeşitlidir.

kuranda-gecen-erkek-isimleri-ve-anlamlari-2020

 • Akalp: Ak temiz anlamına gelirken alp yiğit anlamını taşır.
 • Berkay: Kuvvetli olan sağlam ay manasına gelir.
 • Berkan: Şakıyan, ışık saçan anlamında kullanılır.
 • Baturalp: İslamiyet’in en başından beri savaş alanında önde bulunan yiğitler, savaşçılar için kullanılır.

kuranda-gecen-erkek-isimleri-ve-anlamlari-2020

 • Barın: Gücü, kuvveti elinde bulundurmak anlamına gelir. Erkek ismi olarak kullanılan nadir isimlerdir.
 • Çağan: Mutluluk, şenlik ve bayram havasını temsil eder. Birçok ayette geçmektedir.
 • Dinçer: Savaşçı kimliği ile bilinen yiğit, cesur kişiler için kullanılır.
 • Dora: Dağ doruğu, en üst ulaşılan nokta anlamındadır. Birçok ayette geçen erkek isimleri arasındadır.

kuranda-gecen-erkek-isimleri-ve-anlamlari-2020

Kuranda geçen erkek isimleri ve anlamları nelerdir sorusu bununla kalmamaktadır. Kutsal kitap içerisinde birçok zenginliği bulundurduğundan Kuranda geçen erkek isimleri ve anlamları günümüzde de sıklıkla kullanılıyor. Kuranda geçen erkek bebek isimleri kadar Kuranda geçen kız isimleri ve anlamları da bulunmaktadır. Kişiler hem kız hem de erkek isimleri için de araştırma yapabilir.

kuranda-gecen-erkek-isimleri-ve-anlamlari-2020

Bebeğinize isim aramaya başladığınıza göre kavuşmanıza çok da bir zaman kalmamış olmalı! Peki bebeğiniz için güzel bir fotoğraf albümü oluşturmayı düşündünüz mü? Geçen zaman içerisinde çok çabuk büyüdüklerinde geçmişe dönüp bakmak ve anıları tekrar yaşamak isteyebilirsiniz. Bunun için fotoğraf albümleri oldukça değerlidir. İstanbul Bebek Fotoğraf Albümü Yapan Firmalar Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımıza bakabilirsiniz.

Yoruma kapalı.